Medzinárodný energetický trh a dekarbonizácia

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné vedomosti:
- o princípoch obchodovania na medzinárodnom trhu s energetickými nosičmi a ich implikácii pre energetickú politiku SR,
- o vývoji a aktuálnom stave energetickej únie EÚ,
- dekarbonizačnej politike EÚ a dopadoch na konkurencieschopnosť exportu SR.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné zručnosti:
- kvalifikovane spracovávať informácie z medzinárodných databáz a reportov v oblasti medzinárodného energetického trhu ako aj konkrétnych energetických nosičov,
- identifikovať dopady regulácie na podnikateľský zámer v oblasti energetiky,
- spracovať analytický dokument o aktuálnom stave konkrétneho problému v oblasti energetiky na medzinárodnej úrovni alebo v SR.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné kompetencie:
- komplexný prehľad o podnikateľských príležitostiach plynúcich z aktuálnych trendov na medzinárodnom energetickom trhu,
- porozumieť špecifickosti a miere regulácie na energetickom trhu,
- schopnosť identifikovať príležitosti plynúce z fondov EÚ alokovaných pre oblasť energetiky.

Stručná osnova predmetu

Medzinárodný energetický trh s dôrazom na trh s uhľovodíkmi a stav energetickej bezpečnosti SR a EÚ. Konkrétne aspekty zahraničného obchodu s energetickými nosičmi SR a dopadoch na zahraničný obchod a jeho štruktúru. Energetická únia, vznik, piliere a iniciatíva dekarbonizácie. Vplyv dekarbonizačných opatrení a Green Deal na konkurencieschopnosť slovenských exportérov povinnosťou obchodovať emisné povolenky a znášať náklady podpory extenzívnejšieho využívania obnoviteľných zdrojov.

Odporúčaná literatúra

1. HAFNER, Manfred; TAGLIAPIETRA, Simone. (2020). The geopolitics of the global energy transition. Springer Nature.
2. KAŠŤÁKOVÁ, Elena a Matúš ŽATKO. (2018). Vplyv geopolitických zmien na potenciál zahraničnoobchodných vzťahov Slovenska s Ruskom. Bratislava: Vydavateľstvo EKONÓM, 109 s.
3. MIŠÍK, Matúš. (013). Energetická politika v rozšírenej Európskej únii: roly a preferencie Českej republiky, Poľska a Slovenska. Praha: Ústav mezinárodních vztahů. 2013. 205 s.
4. NIES, S. et al. The European Energy Transition: Actors, Factors, Sectors. European Energy Studies. Florence School of Regulation. Clays and Casteels Law Publishing. 2019. Leuven. 545 s. e-book: 9789077644591.
5. TICHÝ, Lukáš, et al. (2018). Vnitřní a vnější dimenze energetické politiky a bezpečnosti EU. Mezinárodní vztahy, 2018.
6. VAN DE GRAAF, Thijs; SOVACOOL, Benjamin K. (2020). Global energy politics. John Wiley & Sons, 2020.

Sylabus predmetu

1. Aktuálny vývoj medzinárodného energetického trhu podľa IEA a EIA. 2. Energetická politika a energetická bezpečnosť SR. 3. Najvýznamnejšie spoločnosti na medzinárodnom energetickom trhu a zahraniční akcionári v slovenskej energetike. 4. Problémy a výzvy európskeho energetického trhu. Regulácia medzinárodného a národného energetického trhu. 5. Energetická únia EÚ. 6. Energetická politika EÚ a SR, zimný legislatívny balíček Európskej komisie z roku 2016. 7. Medzinárodný energetický trh s uhlím a ropou, energetická bezpečnosť SR pre oblasť dodávky ropy. 8. Medzinárodný energetický trh so zemným plynom, energetická bezpečnosť SR pre oblasť dodávky zemného plynu. 9. Medzinárodný energetický trh s jadrovým palivom. 10. Medzinárodný elektroenergetický trh. Energetická bezpečnosť SR v elektroenergetike a cezhraničné prenosy. 11. Dekarbonizácia a obnoviteľné zdroje. Postavenie obnoviteľných zdrojov v energetickej bilancii SR a dopady na konkurencieschopnosť priemyselných exportérov SR. 12. Uhlíkové clá a ich význam v spoločnej obchodne politike EÚ. 13. Elektromobilita a jej dopady na medzinárodný energetický trh.

Podmienky na absolvovanie predmetu

40 % semestrálna práca a jej prezentácia
60 % písomný test (skúška)

Pracovné zaťaženie študenta

Celkové: pracovná záťaž 4 kreditov x 26 h = 104 h.
Samostatne zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Príprava seminárnej práce: 26 hodín
Príprava na záverečnú skúšku: 52 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský jazyk, anglický jazyk

Dátum schválenia: 09.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 25.10.2023

Dátum schválenia: 09.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 25.10.2023