Medzinárodný energetický trh a dekarbonizácia

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné vedomosti:
- o princípoch obchodovania na medzinárodnom trhu s energetickými nosičmi a ich implikácii pre energetickú politiku SR,
- o vývoji a aktuálnom stave energetickej únie EÚ,
- dekarbonizačnej politike EÚ a dopadoch na konkurencieschopnosť exportu SR.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné zručnosti:
- kvalifikovane spracovávať informácie z medzinárodných databáz a reportov v oblasti medzinárodného energetického trhu ako aj konkrétnych energetických nosičov,
- identifikovať dopady regulácie na podnikateľský zámer v oblasti energetiky,
- spracovať analytický dokument o aktuálnom stave konkrétneho problému v oblasti energetiky na medzinárodnej úrovni alebo v SR.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné kompetencie:
- komplexný prehľad o podnikateľských príležitostiach plynúcich z aktuálnych trendov na medzinárodnom energetickom trhu,
- porozumieť špecifickosti a miere regulácie na energetickom trhu,
- schopnosť identifikovať príležitosti plynúce z fondov EÚ alokovaných pre oblasť energetiky.

Stručná osnova predmetu

Medzinárodný energetický trh s dôrazom na trh s uhľovodíkmi a stav energetickej bezpečnosti SR a EÚ. Konkrétne aspekty zahraničného obchodu s energetickými nosičmi SR a dopadoch na zahraničný obchod a jeho štruktúru. Energetická únia, vznik, piliere a iniciatíva dekarbonizácie. Vplyv dekarbonizačných opatrení a Green Deal na konkurencieschopnosť slovenských exportérov povinnosťou obchodovať emisné povolenky a znášať náklady podpory extenzívnejšieho využívania obnoviteľných zdrojov.

Odporúčaná literatúra

HAFNER, Manfred; LUCIANI, Giacomo. The Palgrave handbook of international energy economics. Springer Nature, 2022.
IRFAN, Muhammad, et al. What derives renewable energy transition in G-7 and E-7 countries? The role of financial development and mineral markets. Energy Economics, 2023, 121: 106661.
NAEEM, Muhammad Abubakr; ARFAOUI, Nadia. Exploring downside risk dependence across energy markets: Electricity, conventional energy, carbon, and clean energy during episodes of market crises. Energy Economics, 2023, 127: 107082.
SVOBODOVA, Kamila, et al. Decarbonization, population disruption and resource inventories in the global energy transition. Nature communications, 2022, 13.1: 7674.
EUROSTAT. (2022). Databáza ohľadom spotreby energií, cien a energetickej bilancie odvetví dostupná na: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/nrg_bal_c__custom_8637394/default/table?lang=en

Sylabus predmetu

1. Aktuálny vývoj medzinárodného energetického trhu podľa IEA a EIA. 2. Energetická politika a energetická bezpečnosť SR. 3. Najvýznamnejšie spoločnosti na medzinárodnom energetickom trhu a zahraniční akcionári v slovenskej energetike. 4. Problémy a výzvy európskeho energetického trhu. Regulácia medzinárodného a národného energetického trhu. 5. Energetická politika EÚ, dekarbonizácia, konkurencieschopnosť, bezpečnosť dodávok a udržateľnosť. 6. Energetická únia EÚ. 7. Medzinárodný energetický trh s uhlím a ropou, energetická bezpečnosť SR pre oblasť dodávky ropy. 8. Medzinárodný energetický trh so zemným plynom, energetická bezpečnosť SR pre oblasť dodávky zemného plynu. 9. Medzinárodný energetický trh s jadrovým palivom. 10. Medzinárodný elektroenergetický trh. Energetická bezpečnosť SR v elektroenergetike a cezhraničné prenosy. 11. Dekarbonizácia a obnoviteľné zdroje. Postavenie obnoviteľných zdrojov v energetickej bilancii SR a dopady na konkurencieschopnosť priemyselných exportérov SR. 12. Uhlíkové clá a ich význam v spoločnej obchodne politike EÚ. 13. Elektromobilita a jej dopady na medzinárodný energetický trh.

Podmienky na absolvovanie predmetu

40 % semestrálna práca a jej prezentácia
60 % písomný test (skúška)

Pracovné zaťaženie študenta

Celkové: pracovná záťaž 4 kredity x 26 h = 104 h.
Samostatne zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 12 hodín
Spracovanie semestrálnej práce: 28 hodín
Príprava na záverečnú skúšku: 38 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský, anglický

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 31.03.2025

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 31.03.2025