Rozširovanie Európskej únie a jej vonkajšie vzťahy (v anglickom jazyku)

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné vedomosti:
- schopnosť vnímať multidimenzionálnu povahu problematiky vonkajších vzťahov ES/EÚ,
- vybavenosť znalosťami o retrospektíve rozširovania ES/EÚ v kontexte vonkajších vzťahov ES/EÚ,
- vybavenosť znalosťami o alternatívach rozširovania ES/EÚ a pochopenie ich perspektívy ako východisko ďalšieho zvyšovania vlastnej odbornej kvalifikácie.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné zručnosti:
- celostne vnímať súvislosti spoločenskej, geoekonomickej a geopolitickej povahy vo vzťahu k problematike rozširovania ES/EÚ a brexitu,
- využívať verejne dostupné databázy údajov a identifikovať potenciál rozširovania EÚ,
- schopnosť komparovať status quo rozširovania EÚ, ako aj interpretovať ho v kontexte vonkajších vzťahov EÚ.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné kompetencie:
- porozumieť oficiálnym dokumentom inštitúcií na národnej, európskej či medzinárodnej úrovni v príslušnej oblasti,
- vychádzajúc z faktov a dát, vecne argumentovať, inovatívne, tvorivo a pružne myslieť
v súvislostiach v rámci interdisciplinárneho prístupu k problematike rozširovania ES/EÚ a brexitu,
- kritické zhodnotenie, syntéza teoretických poznatkov a interpretácia analytických výstupov ako predpoklad nadväzujúceho samostatného zvyšovania svojej kompetencie v oblasti európskej integrácie.

Stručná osnova predmetu

Retrospektíva rozširovania ES/EÚ v kontexte vonkajších vzťahov ES/EÚ. Status quo rozširovania EÚ v kontexte vonkajších vzťahov EÚ. Perspektíva rozširovania EÚ v kontexte vonkajších vzťahov EÚ. Výhody a nevýhody vyplývajúce z rozšírenia ES/EÚ a vystúpenia z ES/EÚ.

Odporúčaná literatúra

1. Official sources from the official European Union website: Enlargement Package 2022.
2. GATEVA, E. (2015). European Union Enlargement Conditionality. Basingstoke: Palgrave Macmillan.
3. HOTI, A. – KOSÍR, I. eds. (2015). (eds.). European perspectives of the Western Balkans countries I. Prishtina: AAB College.
4. SCHWARZINGER, M. European Union Enlargement: Background, Developments, Facts.1st ed. London: Taylor and Francis, 2017. ISBN 9781351311120.
5. KEUKELEIRE, S. – DELREUX. T. (2022). The Foreign Policy of the European Union. (2nd ed. Basingstoke: Palgrave Macmillan, 2014. 3rd ed. Bloomsbury Publishing. (2022). ISBN 9781350930483)

Sylabus predmetu

1. Úvod do rozširovania ES/EÚ a terminológie v kontexte vonkajších vzťahov ES/EÚ (vonkajšie vzťahy ES/EÚ, prístupové kritériá, Európska susedská politika). 2. Prvé rozšírenie ES (1973, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a severného Írska, Írsko, Dánsko) – východiská a status quo integrácie v kontexte vonkajších vzťahov ES. 3. Druhé rozšírenie ES (1981, Grécko) – východiská a status quo integrácie v kontexte vonkajších vzťahov ES. 4. Tretie rozšírenie ES (1986, Španielsko, Portugalsko) – východiská a status quo integrácie v kontexte vonkajších vzťahov ES. 5. Štvrté rozšírenie EÚ (1995, Rakúsko, Fínsko, Švédsko) – východiská a status quo integrácie v kontexte vonkajších vzťahov EÚ. 6. Piate rozšírenie EÚ (2004, 2007, krajiny strednej a východnej Európy, Cyprus, Malta) – východiská a status quo integrácie v kontexte vonkajších vzťahov EÚ. 7. Šieste rozšírenie EÚ (2013, Chorvátsko) – východiská a status quo integrácie v kontexte vonkajších vzťahov EÚ. 8. Kandidátske krajiny v kontexte indexov relevantných k prístupovým kritériám a EÚ. 9. Potenciálne kandidátske krajiny v kontexte indexov relevantných k prístupovým kritériám a EÚ. 10. Brexit ako precedens dezintegrácie EÚ, proces vystúpenia z EÚ. 11. Alternatívy rozširovania ES/EÚ v európskom a eurázijskom priestore. 12. EÚ a jej partneri s iniciatívnym prístupom k jej rozšíreniu – spektrum názorov a interpretácií. 13. EÚ a jej partneri s rezervovaným prístupom k jej rozšíreniu – spektrum názorov a interpretácií.

Podmienky na absolvovanie predmetu

40 % aktívna účasť v rámci seminárov a priebežná písomná práca, riešenie zadania s výskumným zameraním a jeho prezentácia;
60 % písomná skúška;

Pracovné zaťaženie študenta

Celkové: pracovná záťaž 3 kreditov x 26 h = 78 h.
Samostatne zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Koordinácia v tíme a spracovanie priebežnej písomnej práce, príprava zadania s výskumným zameraním a jeho prezentácie: 13 hodín
Príprava na skúšku: 13 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

anglický

Dátum schválenia: 09.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 25.10.2023

Dátum schválenia: 09.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 25.10.2023