Teória účtovníctva

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Cieľom predmetu je poskytnúť študentom syntetický pohľad na teoreticko-metodologické východiská účtovníctva, vysvetliť filozofiu účtovníctva ako vedy, s orientáciou na teoretické východiská uplatňované v súčasnej úprave účtovníctva tak v národnom, ako aj v nadnárodnom meradle. Obsah predmetu zabezpečuje získanie základných znalostí z teórie účtovníctva pre lepšiu orientáciu študentov v neustále sa meniacich podmienkach v účtovníckej praxi. Absolvovaním predmetu by mal byť študent schopný: a) porozumieť teoreticko-metodologickým východiskám účtovníctva a obsahu ekonomických informácií o podniku v kontexte vývoja účtovníctva a vykazovania v národnom a nadnárodnom rozmere, b) porozumieť princípom vykazovania a oceňovania rôznych prvkov účtovnej závierky pri použití alternatívneho oceňovania s ich dôsledkami pre rozhodovanie, c) identifikovať stav a vývoj majetkovej podstaty podniku s navrhnutím riešenia jednotlivých situácií, d) zhodnotiť informácie prezentované v účtovnej závierke a/alebo vo výročných správach z hľadiska cieľov vykazovania a ich vplyvov na rozhodnutia.
Predmet má u študentov podporiť rozvoj kompetentného kritického myslenia pri teoretickom zhodnotení a aplikovaní metodických prostriedkov v účtovníctve a schopnosť analyzovať proces vedenia účtovných záznamov s orientáciou na ciele vykazovania s prijatím a obhájením stanoviska a navrhnutého postupu v jednotlivých modelových situáciách s odvodením dôsledkov pri jednotlivých rozhodnutiach.
Zručnosti študenta spracovať, vyhodnotiť a prezentovať silné a slabé stránky účtovných postupov so zohľadnením interdisciplinárnych kontextov v jednotlivých ekonomických situáciách s aplikáciou na prípadovej štúdii konkrétneho podniku sú rozvíjané cez prácu v tímoch a prezentovanie spracovanej seminárnej práce s podporou diskusie založenej na vedomostnej základni širšej podstaty účtovníctva v kontexte ostatných ekonomických vedných disciplín.

Stručná osnova predmetu

Význam znalosti jednotlivých oblastí teórie účtovníctva vytváraných v rôznych ekonomických a hospodárskych podmienkach s dôrazom na ich aplikáciu a pridanú informačnú hodnotu v porozumení účtovných informácií. Všeobecne uznávané účtovné zásady, ich vzájomné prepojenie, konzistentnosť a implementácia v národnej a nadnárodnej úprave účtovníctva s identifikáciou dôsledkov a prístupov pri ich porušení. Hodnota, cena a ich teoretické východiská pre aplikáciu v účtovníctve z pohľadu alternatívneho oceňovania a jeho vplyvu na účtovné informácie a rozhodovanie. Premietnutie zmeny hodnoty majetku do účtovníctva a vykazovaných informácií s analýzou dôsledkov použitia možných alternatív v jednotlivých situáciách. Majetková podstata a produkčná schopnosť podniku a jej zachovanie v účtovných informáciách. Statická, dynamická a nominalistická bilančná teória v súčasnom účtovníctve. Organická, eudynamická a novšie bilančné teórie a ich premietnutie vo vykazovaní v súčasnosti. Reálny, fiktívny, realizovaný, rozdeliteľný zisk, jeho určenie a význam v rozhodovacom procese. Účtovná závierka z pohľadu rozhodovacieho procesu v účtovnej jednotke. Vplyv inflácie na informácie v účtovnej závierke. Informačné potreby používateľov účtovnej závierky a ciele zverejňovania. Teórie účtov a ich premietnutie v súčasnom účtovníctve. Nové trendy vedenia účtovných záznamov. Vývoj a nové koncepty firemného vykazovania v medzinárodnom kontexte.

Odporúčaná literatúra

1. PAKŠIOVÁ, R. - JANHUBA, M.: Teória účtovníctva v kontexte svetového vývoja. 1. vyd. Bratislava : Iura Edition, 2012. ISBN 978-80-8078-445-4
2. PAKŠIOVÁ, R.: Majetková podstata podniku. Ekonóm, 2014, ISBN 978-80-225-3962-3
3. Aktuálna národná a nadnárodná úprava účtovníctva a vykazovania
4. Smernice EP a Rady, najmä 2013/34/EÚ v znení neskorších predpisov.

Sylabus predmetu

1. Význam znalosti jednotlivých oblastí teórie účtovníctva vytváraných v rôznych ekonomických a hospodárskych podmienkach s dôrazom na ich aplikáciu a pridanú informačnú hodnotu v porozumení účtovných informácií. 2. Všeobecne uznávané účtovné zásady, ich vzájomné prepojenie, konzistentnosť a implementácia v národnej a nadnárodnej úprave účtovníctva s identifikáciou dôsledkov a prístupov pri ich porušení. 3. Hodnota, cena a ich teoretické východiská pre aplikáciu v účtovníctve z pohľadu alternatívneho oceňovania a jeho vplyvu na účtovné informácie a rozhodovanie. 4. Premietnutie zmeny hodnoty majetku do účtovníctva a vykazovaných informácií s analýzou dôsledkov použitia možných alternatív v jednotlivých situáciách. 5. Majetková podstata a produkčná schopnosť podniku a jej zachovanie v účtovných informáciách. 6. Statická, dynamická a nominalistická bilančná teória v súčasnom účtovníctve. 7. Organická, eudynamická a novšie bilančné teórie a ich premietnutie vo vykazovaní v súčasnosti. 8. Reálny, fiktívny, realizovaný, rozdeliteľný zisk, jeho určenie a význam v rozhodovacom procese 9. Účtovná závierka z pohľadu rozhodovacieho procesu v účtovnej jednotke. Vplyv inflácie na informácie v účtovnej závierke. 10. Informačné potreby používateľov účtovnej závierky a ciele zverejňovania. 11. Teórie účtov a ich premietnutie v súčasnom účtovníctve. 12. Nové trendy vedenia účtovných záznamov. 13. Vývoj a nové koncepty firemného vykazovania v medzinárodnom kontexte.

Podmienky na absolvovanie predmetu

26 hodín prednášky
26 hodín cvičenia
14 hodín príprava na cvičenia
34 hodín spracovanie seminárnej práce s prípadovou štúdiou a ich obhajoby
30 hodín príprava na skúšku písomnou formou (test)
Pracovné zaťaženie študenta na dennom štúdiu (v hodinách): 130

Pracovné zaťaženie študenta

26 hodín prednášky
26 hodín cvičenia
14 hodín príprava na cvičenia
34 hodín spracovanie seminárnej práce s prípadovou štúdiou a ich obhajoby
30 hodín príprava na skúšku písomnou formou (test)
Pracovné zaťaženie študenta na dennom štúdiu (v hodinách): 130

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 19.12.2021

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 19.12.2021