Udržateľný cestovný ruch (v anglickom jazyku)
- Kredity: 6
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 2P + 2C
- Semester: zimný
- Ročník: 2
- Obchodná fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Vedomosti:
Predmet umožňuje študentovi nadobudnúť vedomosti o možných prístupoch k plánovaniu a manažmentu udržateľného rozvoja cestovného ruchu (najmä v kontexte The triple bottom line TBL). Štúdium zahŕňa nie len celé spektrum teoretických poznatkov, ale aj prehľad prístupov k ich aplikovaniu k v praxi. Obsahové zameranie na proaktívny prístup v riadení spoločensky zodpovedného cestovného ruchu, je doplnené o prípadové štúdie zo zahraničia, ilustrujúce varietu možných prístupov k riešeniu problémov spôsobených neprimeraným rozvojom cestovného ruchu (reaktívny prístup).
Zručnosti:
Konkrétne príklady dobrej praxe vytvárajú základ pre nové zručnosti študenta v aplikácii princípov udržateľnosti do manažmentu na úrovni destinácie alebo podniku. Absolventi predmetu budú vedieť nastaviť plány rozvoja CR destinácie v súlade s aktuálne akceptovanými princípmi udržateľnosti (najmä v kontexte TBL manažmentu - people, planet a profit). Budú vedieť odhaliť a vyhodnotiť mieru potenciálne negatívnych dopadov neprimeraného rozvoja cestovného ruchu s ohľadom na možné riziká. Dokážu skoncipovať odporúčania pre spoločensky zodpovedný rozvoj cestovného ruchu, ktorý bude environmentálne a sociálne prijateľný, sociálne a ekonomicky spravodlivý a environmentálne a ekonomicky uskutočniteľný.
Kompetencie:
Úspešným absolvovaním predmetu nadobudne študent kompetencie, ktoré mu umožnia uplatniť sa na manažérskych pracovných pozíciách v podnikoch cestovného ruchu (ubytovacie, stravovacie zariadenia, cestovné kancelárie a pod.), v rôznych privátnych, verejných a štátnych inštitúciách (napr. samosprávne orgány, oblastné a krajské organizácie CR, združenia, nadácie).
Stručná osnova predmetu
Udržateľnosť v cestovnom ruchu v súlade so všeobecne nastavenými cieľmi OSN a UNWTO. Udržateľný cestovný ruch v zmysle 3 pilierov (TBL) a jeho aplikácia v praxi cestovného ruchu. Environmentálna zodpovednosť, EMS, certifikácia v cestovnom ruchu. Spoločenská zodpovednosť v zmysle spolupráce jednotlivých aktérov. Kapacitná únosnosť destinácie a udržateľnosť cestovného ruchu vo vzťahu ku miestnemu obyvateľstvu.
Odporúčaná literatúra
1. Matlovičová, K. 2025. Udržateľný cestovný ruch. Vybrané kapitoly. (211 s., v príprave).
2. Hall, C. M. 2021. Constructing sustainable tourism development: The 2030 agenda and the managerial ecology of sustainable tourism. In Activating Critical Thinking to Advance the Sustainable Development Goals in Tourism Systems (p. 198-214). Routledge.
3. Fennell, D.A., Cooper, Ch. 2020. Sustainable tourism: principles, contexts and practices. Channel View Publication, 504. p.
4. Brandão, F., Breda, Z., Costa, R., & Costa, C. (Eds.). 2020. Handbook of Research on the Role of Tourism in Achieving Sustainable Development Goals. IGI Global, 385 s.
5. Kostilnikova, K., Matlovicova, K., Demkova, M., Mocak, P., Mishra, P.K., Bujdoso, Z., Matlovic, R., Zawilinska, B. 2022. Slow Travel in Tourism - an Outline of Conceptual Frameworks: Potential and Limits in the Context of Post-Pandemic Recovery, GeoJournal of Tourism and Geosites, 42(2spl), p. 751–758.
Sylabus predmetu
1. Udržateľný rozvoj cestovného ruchu - vymedzenie problematiky. 2. Dopady cestovného ruchu na prírodné a sociokultúrne prostredie. 3. Nadmerný CR (Overtourism). 4. Osvedčené postupy redukcie nadmerného CR. 5. Udržateľný cestovný ruch ako nástroj znižovania chudoby - Pro-Poor Tourism (vrátane Slum Tourism - etická dilema jeho rozvoja). 6. Vybrané varianty UCR: Geoturizmus, Ekoturizmus. 7. Vybrané varianty UCR: Slow Tourism, Community based tourism (CBT) a úlohy miestnych komunít pri rozvoji UCR. 8. Organizácie a inštitúcie ochrany prírody a krajiny, medzinárodné sústavy a dohovory o ochrane prírody. Ochrana prírody na Slovensku: legislatívne rámce a podmienky rozvoja CR, národná sústava chránených území na Slovensku 9. Environmentálny manažment v CR. Formálne a neformálne environmentálne manažérske systémy (EMS). 10. Ciele udržateľného rozvoja (SDG), Agenda 2030, Politiky EÚ, Európska zelená dohoda (European Green Deal); motivácia aktérov CR k spoločensky zodpovednému konaniu (ekoznačky); Fair trade; stimulačné nástroje a certifikačné systémy - charty, kódexy, normy. 11. Koncepcie udržateľného rozvoja. Koncepcia únosnosti územia, teória sociálnej výmeny. Model kauzálneho reťazca CR (DPSIR). 12. Meranie udržateľnosti rozvoja CR. Monitoring a hodnotenie rozvoja udržateľného CR; ukazovatele udržateľného rozvoja CR; proces hodnotenia udržateľného rozvoja CR, príklady indikátorov v praxi. 13. Meranie sociokultúrnych vplyvov: Doxeyho iritačný index; Defert's tourist function index; Matica správania a postojov obyvateľov k CR.
Podmienky na absolvovanie predmetu
20 % priebežné semestrálne hodnotenie
20 % semestrálna práca
60 % písomná skúška
Pracovné zaťaženie študenta
Pracovná záťaž: 156 hodín
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 26 hodín
Spracovanie semestrálneho projektu: 26 hodín
Príprava na skúšku: 52 hodín
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
anglický
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 01.04.2025
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 01.04.2025