Regionálny cestovný ruch

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Hlavným vzdelávacím cieľom predmetu je komplexne a v súvislostiach rozumieť problematike rozvoja cestovného ruchu v regióne, procesom a podmienkam rozvoja cestovného ruchu v regióne.
Vedomosti
Po absolvovaní predmetu by mal byť študent na úrovni vedomostí a porozumenia schopný vedieť identifikovať problémy regionálneho rozvoja cestovného ruchu v oblasti jeho organizačného, programového a finančného zabezpečenia, v ich komplexných prejavoch a súvislostiach, poznať a rozumieť rôznym nástrojom podpory rozvoja cestovného ruchu v regióne.
Zručnosti
Na úrovni zručností študent by mal preukázať uplatnenie vedomostí a know-how spojeného s navrhovaním súboru nástrojov podpory rozvoja cestovného ruchu v závislosti od špecifík regiónu a analyzovaných problémov a schopnosť aplikovať vedomosti v praktických situáciách (simulácia na seminároch pri riešení zadaní prípadových štúdií).
Kompetentnosti
Po absolvovaní predmetu by mal byť študent na úrovni kompetentností schopný používať vedomosti a zručnosti pri kritickej diskusii o identifikovaných problémoch rozvoja cestovného ruchu v regióne, navrhovaní ideálneho organizačného zabezpečenia konkrétnych aktivít rozvoja cestovného ruchu v regióne.

Stručná osnova predmetu

Nosnými analyzovanými témami predmetu sú špecifiká regionálneho cestovného ruchu z organizačného ako aj programového hľadiska a z hľadiska podpory cestovného ruchu v regiónoch. Súčasťou predmetu je aj problematika regionálnej kooperácie v cestovnom ruchu v jej rôznych formách a typoch. Predmet sa venuje problematike regionálnej politiky v cestovnom ruchu a možnostiam podpory rozvoja cestovného ruchu v regiónoch vrátane financovania rozvoja cestovného ruchu v regiónoch a využívania verejných zdrojov na podporu rozvoja cestovného ruchu v regiónoch. Predmet oboznamuje s podmienkami fungovania regionálneho cestovného ruchu na Slovensku a v komparácii s vybratými vyspelými krajinami cestovného ruchu

Odporúčaná literatúra

Základná literatúra:
1. MICHÁLKOVÁ, A. - GÁLL, J. - ÖZOĞLU, M.: Ekonomika cestovného ruchu v regióne - vybrané problémy. Praha : Wolters Kluwer ČR, 2022. 166 s. ISBN 978-80-7676-418-7
Odporúčaná literatúra:
1. GIAOUTZI, M - NIJKAMP, P.: Tourism and Regional Development. New Pathways. London, New York : Routledge, Taylor and Francis Group, 2017. ISBN 978-1-138-27250-7.
2. MICHÁLKOVÁ, Anna a FÚROVÁ, Terézia. Current Problems in Destination Management Organizations: The Case of Slovakia. In Humanities and Social Sciences: Latvia. Riga : University of Latvia Press, 2017, roč. 25, č. 2. ISSN 1022-4483.
3. MICHÁLKOVÁ, Anna a GÁLL, Jozef. Institutional Provision of Destination Management in the Most Important and in the Crisis Period the Most Vulnerable Regions of Tourism in Slovakia. In European Countryside : The Journal of Mendel University in Brno. , [online]. Varšava : Sciendo, 2021, roč. 13, č. 3, s. 662-684. ISSN 1803-8417.
4. VANHOVE, N. The Economics of Tourism Destinations: Theory and Practice. New York : Routledge, 2017. 384 s. ISBN 978-13-5126-380-1

Sylabus predmetu

1. Špecifiká regionálneho cestovného ruchu v regióne. Metódy vymedzenia regiónov cestovného ruchu. Definovanie funkčného regiónu cestovného ruchu. 2. Organizačná štruktúra cestovného ruchu v regióne CR. Územná samospráva a jej postavenie v regionálnom cestovnom ruchu. 3. Komplex regionálnych organizácií zasahujúcich do rozvoja CR v regióne. Postavenie a význam oblastných a krajských organizácií cestovného ruchu v organizačnej štruktúre CR v regióne. 4. Kooperácia subjektov v regióne cestovného ruchu, manažment konfliktov, kooperačný manažment. Miestne akčné skupiny a ich postavenie v cestovnom ruchu. 5. Regionálne partnerstvá v cestovnom ruchu. Klastre a klastrové organizácie v cestovnom ruchu. 6. Regionálne siete v cestovnom ruchu, podstata sietí, formy sietí, špecifiká sietí v cestovnom ruchu, rozporuplné efekty sietí, podpora sietí a jej zmysel. Cezhraničná a interregionálna spolupráca. 7. Programové dokumenty rozvoja cestovného ruchu na regionálnej a miestnej úrovni, ich štruktúra a prepojenosť. Územné plánovanie a jeho význam v cestovnom ruchu. 8. Koncepcia rozvoja CR v regióne, štruktúra koncepcie, organizačné zabezpečenie tvorby koncepcie, nástroje podpory realizácie koncepcie. 9. Regionálna politika v cestovnom ruchu, základná legislatíva a dokumenty regionálneho rozvoja v SR, definovanie problémových regiónov a potenciál rozvoja cestovného ruchu v nich. 10. Podpora rozvoja cestovného ruchu v regióne, komplexnosť podpory, princípy podpory. Zdroje financovania CR v regióne, interné a externé zdroje financovania cestovného ruchu v regióne, verejné a privátne zdroje. 11. Regionalizácia územia cestovného ruchu SR, podstata regionalizácie, jej význam, metodológia, identifikácia problémov. 12. Predpoklady rozvoja cestovného ruchu (lokalizačné, realizačné, selektívne) v regiónoch cestovného ruchu západného Slovenska. 13. Predpoklady rozvoja cestovného ruchu (lokalizačné, realizačné, selektívne) v regiónoch cestovného ruchu stredného a východného Slovenska.

Podmienky na absolvovanie predmetu

40 % semestrálna práca;
60 % písomná skúška;

Pracovné zaťaženie študenta

Pracovná záťaž: 208 hodín
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 26 hodín
Spracovanie semestrálneho projektu: 78 hodín
Príprava na skúšku: 52 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský jazyk, anglický jazyk

Dátum schválenia: 09.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 03.03.2024

Dátum schválenia: 09.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 03.03.2024