Finančné transakcie a financovanie medzinárodného obchodu
- Kredity: 7
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 2P + 4C
- Semester: letný
- Ročník: 1
- Obchodná fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné vedomosti:
- základné poznatky o súčasnom a historickom systéme menových kurzov,
- o štruktúre, položkách a význame platobnej a obchodnej bilancie krajiny,
- o princípoch fungovania finančných trhov a využití špecifických finančných operácií na nich,
- o možnostiach využitia finančných derivátov,
- o možnostiach financovania exportu (krátkodobom, strednodobom a dlhodobom),
- o možnostiach úverového poistenia, medzinárodného leasingu a štruktúrovaného financovania investičných celkov a infraštruktúrnych projektov vo vzťahu k zahraničiu,
- o možnostiach inštitucionálnej podpory exportu a zahraničných investícií tuzemských právnických osôb v podmienkach EÚ/SR.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné zručnosti:
- využívať základné verejne dostupné štatistiky o medzinárodnom obchode,
- uskutočňovať analýzy a prepočty súvisiace s finančnými operáciami, vrátane forfaitingu a s ním súvisiacich kalkulácií a výpočtu trhovej ceny úročiteľných cenných papierov (čistá súčasná hodnota) ako i rozhodnutiami súvisiacimi s kapitálovou štruktúrou a získavaním cudzích zdrojov.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné kompetencie:
- identifikovať, posúdiť a korektne interpretovať základné agregátne makroekonomické veličiny viažuce sa na medzinárodný obchod (menové kurzy, platobná bilancia),
- identifikovať vhodné nástroje z finančných trhov súvisiace s realizáciou medzinárodného obchodu a navrhnúť vhodnú stratégiu na ich využitie,
- na základe poznatkov o možnostiach krátkodobého, strednodobého a štruktúrovaného financovania, ale i medzinárodného leasingu a úverového poistenia navrhovať efektívne riešenia pre potreby vznikajúce v medzinárodnom obchode.
Stručná osnova predmetu
Mena a menový kurz. Platobná a obchodná bilancia krajiny. Finančné trhy a operácie na finančných trhoch. Finančné deriváty. Opcie a hedgingové/zabezpečovacie operácie.
Krátkodobé nástroje financovania exportu. Exportný forfaiting a kalkulácie v oblasti exportného financovania. Úverové poistenie a poistenie zahraničných investícií tuzemských právnických osôb. Strednodobé a dlhodobé nástroje financovania exportu. Medzinárodný leasing. Štruktúrované financovanie dlhodobých projektov v zahraničí. Zlyhané obchodné financovanie. Medzinárodná úprava priamych daní.
Odporúčaná literatúra
1. PAVELKA, Ľuboš, RUŽEKOVÁ, Viera, ZUBAĽOVÁ, Ľubica. Inštitucionálna podpora financovania exportu a zahraničných investícií vo vybraných krajinách EÚ. Praha: Leges, 2021. 196 s. ISBN 978-80-7502-503-6
2. BODIE, Zvi - KANE, Alex - MARCUS, Alan. Investments. 13th edition. New York : McGraw-Hill, 2024. ISBN 978-1-266-83638-1.
3. CHOVANCOVÁ, Božena - MALACKÁ, Viera - ÁRENDÁŠ, Peter - KOTLEBOVÁ, Jana. Investovanie na finančných trhoch. 1. vydanie. Bratislava : Sprint 2, 2021. ISBN 978-80-89710-53-1.
4. MADURA, Jeff. International Financial Management. 14th Edition. Boston: CENGAGE, 2021. ISBN 978-0-357-13054-4.
Sylabus predmetu
1. Mena a menový kurz: definícia meny a menového kurzu, devízový trh a menový kurz, faktory, ktoré ovplyvňujú výšku menového kurzu, metódy stanovenia menového kurzu, režimy menových kurzov, ERM II. 2. Platobná a obchodná bilancia krajiny: Vymedzenie platobnej bilancie, štruktúra platobnej bilancie, bežné druhy a účty platobnej bilancie, saldo platobnej bilancie a jeho interpretácia, vyrovnávací proces platobnej bilancie, platobná bilancia a menový kurz. 3. Finančné trhy a operácie na finančných trhoch: Definícia finančného trhu, druhy finančných trhov, nástroje finančných trhov, aspekty obchodovania na finančných trhoch, dlhodobé trendy na finančných trhoch, burzové obchodovanie. 4. Finančné deriváty: Definícia a dôvody vzniku finančných derivátov, základné druhy finančných derivátov, menové deriváty, úrokové deriváty, akciové deriváty, úverové deriváty. 5. Opcie a hedgingové/zabezpečovacie operácie. 6. Krátkodobé nástroje financovania exportu (exportné predfinancovanie, odkupovanie pohľadávok formou faktoringu, forfaitingu, eskontu zmeniek). 7. Exportný forfaiting a kalkulácie v oblasti exportného financovania. 8. Úverové poistenie (poistenie pohľadávok, poistenie zahraničných investícií tuzemských právnických osôb, poistenie politických rizík v medzinárodnom obchode, poistné nástroje EXIMBANKY SR). 9. Strednodobé nástroje financovania exportu a zahraničných investícií tuzemských právnických osôb prostredníctvom EXIMBANKY SR a komerčných bánk v SR. 10. Medzinárodný leasing pri exporte technológií, investičných celkov a spôsoby jeho zabezpečenia z pohľadu exportérov a prenajímateľov. 11. Štruktúrované financovanie dlhodobých projektov v zahraničí (syndikované a konzorcionálne úvery). Zlyhané obchodné financovanie a reštrukturalizácia neštandardných obchodných pohľadávok a zlyhaných investičných projektov 12. Zabezpečenie úverových obchodov, bankových záruk a úverových rámcov angažovanosti z pohľadu firemných klientov bánk. Aktuálne trendy a koncepcia kolaterál manažmentu pri úverových, obchodných a iných zmluvách s medzinárodným prvkom. 13. Medzinárodná úprava priamych daní, modelová zmluva OECD o zamedzení dvojitého zdanenia, usmernením OECD pre oblasť transferového oceňovania.
Podmienky na absolvovanie predmetu
20 % zápočtová písomka
20 % seminárna práca
60 % písomná skúška
Pracovné zaťaženie študenta
Celkové: pracovná záťaž 7 kreditov x 26 h = 182 h.
Samostatne zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 52 hodín
Príprava na semináre: 26 hodín
Príprava na priebežné hodnotenie: 26 hodín
Príprava na záverečnú skúšku: 52 hodín
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
slovenský, anglický
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 29.10.2024
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 29.10.2024