Biopotraviny a ekologické produkty

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Vedomosti:
Študent absolvovaním predmetu získa poznatky v oblasti legislatívy týkajúcej sa ekologického poľnohospodárstva, označovania a certifikácie biopotravín a ekologických produktov. Pozná význam a dôležitosť biopotravín a ekologických produktov, ktoré môžu byť tiež prostriedkom budovania dôvery u spotrebiteľov v rámci environmentálnych aktivít subjektov sektora cestovného ruchu. Bude poznať rozdiely medzi ekologickými a konvenčnými produktami, spozná postavenie ekologických produktov na európskom a svetovom trhu a postoje a preferencie spotrebiteľov z rôznych krajín. Poznatky o príčinách a dôsledkoch vzniku potravinového a obalového odpadu vo všeobecnosti a priamo v sektore cestovného ruchu im umožnia hlbšie porozumieť vplyvu obalov a obalových materiálov na životné prostredie, vrátane možností tvorby a využitia ekologických obalov pre zariadenia cestovného ruchu.
Zručnosti:
Študent absolvovaním predmetu bude vedieť overiť, ktoré biopotraviny a ekologické výrobky patria medzi certifikované, a ktoré certifikačné orgány sú v konkrétnych krajinách akreditované. Využiť koncepciu ekologických potravín a výrobkov ako súčasti ponuky zariadení cestovného ruchu a uplatňovať vhodné nástroje na ich propagáciu. Použitím softvéru SimaPro vypracovávať reálne porovnanie environmentálneho dopadu biopotravín verzus konvenčných potravín a ekologických verzus konvenčných produktov nepotravinárskeho charakteru v zariadeniach cestovného ruchu. Vyvíjať a uvádzať do praxe opatrenia na zníženie plytvania potravinami a obalmi/obalovými materiálmi v zariadeniach cestovného ruchu.
Kompetencie:
Študent absolvovaním predmetu bude vedieť identifikovať možnosti udržateľného rozvoja sektora cestovného ruchu v súlade s environmentálnymi princípmi, rozpoznávať príležitosti a riziká využitia biopotravín, lokálnych potravín a ekologických produktov v zariadeniach cestovného ruchu. Budú tiež schopní chápať rastúcu náročnosť spotrebiteľov voči ekologickým aspektom činnosti poskytovateľov služieb cestovného ruchu a schopnosť vedieť ju prakticky využiť.

Stručná osnova predmetu

Predmet sa zaoberá podstatou, podmienkami a vývojovými trendmi ekologického poľnohospodárstva v Európskej únii a na Slovensku. Umožňuje získať vedomosti o kvalite, označovaní a certifikačných postupoch ekologických potravinárskych a nepotravinárskych produktov a porovnaní ich kvality s konvenčnými produktmi. Riešením prípadových štúdií umožňuje získať poznatky v oblasti ekologických aspektov pri prevádzkovaní hotelov a reštaurácií v cestovnom ruchu a o opatreniach týkajúcich sa obmedzenia ich negatívneho vplyvu na životné prostredie. Študenti syntetizujú poznatky a uplatňujú získané vedomosti pri navrhovaní propagačných aktivít podnikov cestovného ruchu ponúkajúcich biopotraviny a ekologické produkty a nápoje.

Odporúčaná literatúra

1. Drobná a kolektív. (2021). Správa o výkone kontroly a certifikácie v ekologickej poľnohospodárskej výrobe za rok 2020, Bratislava: Naturalis SK, http://www.naturalis.sk/.
2. European Commisssion.(n/a). The EU Ecolabel for Tourist Accommodation Services. https://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/tourist_accommodation_factsheet.pdf
3. IFOAM ORGANICS EUROPE. (2021). Organic in Europe. Prospects & Developments for Organic in National Cap Strategics Plans. Brussels: IFOAM ORGANICS EUROPE. https://www.organicseurope.bio/content/uploads/2021/06/ifoameu_advocacy_CAP_StrategicPlansAnd25Target_202106.pdf?dd
4. Ministerstvo Investícií, Regionálneho rozvoja a informatizácie SR. 2020. Návrh Vízie a stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030 - dlhodobá stratégia udržateľného rozvoja Slovenskej republiky– Slovensko 2030 – nové znenie https://www.mirri.gov.sk/wp-content/uploads/2021/01/SLOVENSKO-2030.pdf
5. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 848/2018 z30. mája 2018 o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby a o zrušení nariadenia Rady (ES) č.834/2007 - konsolidovaná verzia k 01.01.2022.
6. Shukla, A.K. (2022). Food Quality Analysis. Applications of Analytical Methods Coupled With Artificial Intelligence. Elsevier Science & Technology.
7. Stone, H., Bleibaum, R., N, Thomas, H. A. (2020). Sensory Evaluation Practices. Academic Press.
8. Willer., H., Travníček ., J., Meier., K., Schlatter., B. (2021).The World of Organic Agriculture: Statistics and Emerging Trends 2021. FiBL & IFOAM International.https://www.fibl.org/fileadmin/documents/shop/1150-organic-world-2021.pdf
9. World Tourism Organization and United Nations Development Programme. 2017. Tourism and the Sustainable Development Goals – Journey to 2030, Madrid: UNWTO. https://www.eunwto.org/doi/book/10.18111/9789284419401
10. Zákon č. 282/2020 Z. z. Zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe.

Sylabus predmetu

1. Úvod do problematiky. Podstata a ciele ekologického poľnohospodárstva. Právne podmienky ekologického poľnohospodárstva v Európskej únii a na Slovensku. Nové európske pravidlá týkajúce sa ekologického poľnohospodárstva. 2. Európska zelená dohoda na zabezpečenie udržateľnosti hospodárstva EÚ. Ekologické poľnohospodárstvo verzus integrovaná výroba. 3. Stav ekologického poľnohospodárstva v Európskej únii a na Slovensku a jeho vývojové trendy. Charakteristika svetového, európskeho a slovenského trhu s biopotravinami. 4. Charakteristika vybraných druhov biopotravín a porovnanie ich ceny, energetickej a nutričnej hodnoty s konvenčnými potravinami. Komparácia environmentálneho dopadu biopotravín a konvenčných potravín (LCA) pomocou softvéru SimaPro. 5. Biopotraviny, ekologické produkty, regionálne a lokálne potraviny v ponuke cestovného ruchu. 6. Postoje, názory a správanie sa spotrebiteľov na trhu biopotravín a ekologických produktov. 7. Označovanie biopotravín. Organizácie oprávnené certifikovať biopotraviny. Propagácia biopotravín. 8. Dobrovoľný systém európskej environmentálnej značky ako nástroj na podporu environmentálne prijateľných výrobkov a služieb. Charakteristika kritérií posudzovania zhody pre rôzne kategórie produktov a turistické ubytovacie služby. 9. Základné členenie a funkcie obalov. Vplyvy obalov na životné prostredie. Ekologické obaly pre segment HORECA. 10. Ekologické aspekty pri prevádzkovaní hotelov a reštaurácií v cestovnom ruchu. 11. Opatrenia týkajúce sa obmedzení plytvania potravinami a obalmi pre segment HORECA. 12. Propagácia ekologických produktov v cestovnom ruchu. Ekologické produkty a ekoturistika, udržateľný cestovný ruch. 13. Svetové, európske a národné organizácie a združenia zaoberajúce sa biopotravinami a ekologickými produktami.

Podmienky na absolvovanie predmetu

20% - aktívna participácia na seminároch
20% - vypracovanie a prezentácia semestrálneho projektu
60% - písomný test

Pracovné zaťaženie študenta

Celkové pracovné zaťaženie študenta v hodinách: 104 hodín
Samostatné zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti:
- účasť na seminároch: 26 hodín
- príprava na semináre: 26 hodín
- spracovanie a prezentácia semestrálneho projektu: 26 hodín
- príprava na skúšku: 26 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský jazyk, anglický jazyk

Dátum schválenia: 23.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 17.10.2023

Dátum schválenia: 23.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 17.10.2023