Etika, korupcia, transparentnosť
- Kredity: 3
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 2C
- Semester: zimný
- Národohospodárska fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Študent získa vedomosti o teoretických aspektoch korupcie, o korupčných praktikách a protikorupčných stratégiách na Slovensku a vo svete.
Študent nadobudne zručnosti spojené s analýzou verejnej politiky, komparáciou účinnosti verejných politík a tvorby verejných politík s dôrazom na oblasť boja proti korupcii.
Študent je schopný použiť vedomosti, zručnosti a osobné, sociálne a/alebo metodologické schopnosti v pracovných alebo študijných situáciách a v odbornom a osobnom rozvoji (napr. študent nadobudne schopnosť identifikovať a predchádzať korupčným rizikám, tvoriť a analyzovať protikorupčné stratégie pre verejné inštitúcie, použiteľné aj v súkromnom sektore.).
Stručná osnova predmetu
Predmet je zameraný na komplexný pohľad na problematiku korupcie a transparentnosti prioritne v rámci verejného sektora, ale aj na širšie etické aspekty fungovania spoločnosti. Študenti sa na úvod dozvedia o korupcii v rámci ekonomického a politického kontextu, o definíciách korupcie, o meraní korupcie, o typoch korupcie (napr. politická vs. administratívna korupcia), o príčinách a dôsledkoch korupcie. Predmet oboznámi študentov aj s možnými spôsobmi ako bojovať proti korupcii, protikorupčných reformách a o medzinárodnom kontexte boja proti korupcii.
1. Úvod – korupcia v rámci ekonomického, politického kontextu.
2. Definovanie korupcie a jej meranie, Teória agent – principal. Pozitívne, normatívne vymedzenie korupcie. Hranice medzi darmi, úplatkami, lobingom, klientelizmom.
3. Korupčný kontrakt – výhody, nevýhody, podmienky. Politická a administratívna korupcia. Oficiálne štatistiky, percepčné metódy.
4. Príčiny korupcie a ich analýza. Vplyv formálnych a neformálnych pravidiel.
5. Dopytová a ponuková strana korupcie. Problém únosu štátu.
6. Záujmy a ich analýzy. Externality verzus internality. Riziká rozhodovania vo verejnom sektore.
7. Dôsledky korupcie. Ekonomické, politické, sociálne dôsledky.
8. Dôvera, Protikorupčné nástroje: Riešenie úzkych miest, monopolu, znižovanie voľnosti v rozhodovaní. Informácie, transparentnosť, skladanie účtov.
9. Verejné financie a ich transparentnosť, Etická reforma vo verejnom sektore a v podnikateľskom sektore, Riešenie konfliktu záujmov, Financovanie politických strán. Funkčnosť represného systému.
10. Decentralizácia a jej korupčné riziká, Korupčne citlivé oblasti a možnosti ich analýz,
11. Protikorupčné reformy. Skúsenosti zo SR a zo zahraničia, Predpoklady úspešnosti,
12. Medzinárodný kontext boja proti korupcii, Aktivity a programy medzinárodných inštitúcií, Záväzky Slovenska v tejto oblasti.
Odporúčaná literatúra
Základná:
1. Zemanovičová, D., Beblavá, E., 2003: Krajinka rovných a rovnejších? Slovensko a korupcia. Kalligram
2. Sičáková-Beblavá, E., Beblavý, M. 2009: Záujmy, ich presadzovanie a korupcia vo verejnej politike. Ústav verejnej politiky FSEV UK, Bratislava
Odporúčaná:
3. Šoltés, P., Vörös L. a kolektív. 2016: Korupcia. Veda.
4. Sičáková-Beblavá, E., Zemanovičová, D., 2003: Protikorupčné nástroje. Transparency International Slovensko, Bratislava
5. Sičáková-Beblavá, E., Beblavý, M. 2011: Slamené či oceľové putá? : Medzinárodné dohovory a protikorupčné opatrenia na Slovensku. Ústav verejnej politiky FSEV UK, Bratislava
6. Hough, D., 2013: Corruption, Anti-Corruption and Governance (Political Corruption and Governance). Palgrave Macmillan.
7. Peters, B. G., Pierre, J., eds. 2004: The Politicization of the Civil Service in Comparative Perspective: A Quest for Control. Routledge.
8. Internetové zdroje - www.transparency.sk, www.governance.sk, www.viaiuris.sk, www.fair-play.sk
Podmienky na absolvovanie predmetu
100% práca:
• 20% diskusné príspevky k prečítanej literatúre (odborné eseje) a aktívna účasť na seminároch.
• 20% test
• 60% záverečná skúška
Pracovné zaťaženie študenta
78 hodín:
• 26 hodín účasť na seminároch,
• 26 hodín domácej pravidelnej prípravy na semináre – odborné eseje,
• 26 hodín prípravy na test a záverečnú skúšku.
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
slovenský jazyk, anglický jazyk
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 21.12.2021
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 21.12.2021