Deriváty na finančnom trhu
- Kredity: 6
- Ukončenie: Skúška
- Semester: zimný
- Ročník: 2
- Národohospodárska fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Cieľom predmetu je umožniť študentom pochopenie trhu finančných derivátov, spôsoby ich využitia, oceňovania a súčasný́ stav na vyspelých finančných trhoch, predovšetkým problematiku spojenú́ s procesom globalizácie.
Vedomosti a schopnosti:
Po úspešnom absolvovaní predmetu by mali byť účastníci schopní: pochopiť mechanizmus tvorby a fungovania derivátov finančného trhu, využiť deriváty na zabezpečenie, špekuláciu a arbitráž, ocenovať základné deriváty finančného trhu, chápať problematiku derivátov v širšom kontexte globalizovaného finančného trhu.
Zručnosti, vlastnosti a ďalšie atribúty:
kvantifikovať faktory ovplyvňujúce finančné deriváty, interpretovať empirické práce z oblasti finančných derivátov, vykonávať primárny výskum, poskytnúť vyvážený a zdôvodnený názor na využitie finančných derivátov.
Stručná osnova predmetu
1. Úvod do problematiky finančných derivátov.
Vymedzenie základných pojmov, zaradenie finančných derivátov do štruktúry finančného trhu. Termínové kontrakty - základné pojmy, význam, funkcie, princípy oceňovania. Definícia termínových kontraktov, základné charakteristiky termínových kontraktov, ich využite v praxi, princípy oceňovania, bezriziková arbitráž a jej vylúčenie. Funkcie termínových kontraktov - zabezpečenie, špekulácia, arbitráž.
2. Menové forwardy - oceňovanie a využitie. Zabezpečenie, špekulácia, arbitráž.
Definícia menových forwardov, ich využite v praxi, princípy oceňovania, bezriziková arbitráž a jej vylúčenie. Reálna hodnota menových forwardov a jej výpočet. Význam reálnej hodnoty menových forwardov, výpočet reálnej hodnoty menových forwardov, rozdiel medzi cenou a reálnou hodnotou menového forwardu, jej definícia a využite v IFRS a daňovej oblasti.
3. Forwardy na úrokovou mieru - oceňovanie a využitie. Definícia úrokových forwardov, ich využite v praxi, princípy oceňovania, bezriziková arbitráž a jej vylúčenie. Zabezpečenie, špekulácia, arbitráž. Reálna hodnota úrokových forwardov a jej výpočet. Význam reálnej hodnoty úrokových forwardov, výpočet reálnej hodnoty úrokových forwardov, rozdiel medzi cenou a reálnou hodnotou úrokového forwardu, jej definícia a využite v IFRS a daňovej oblasti.
4. Futures - špecifiká a spôsob obchodovania na burze. Základná charakteristika futures a špecifiká obchodovania s futures na burze. Denné zúčtovanie zisku a straty. Futures na cudziu menu. Definícia futures na cudziu menu, spôsob obchodovania, využite v praxi. Zabezpečenie, špekulácia, arbitráž.
5. Futures na úrokovú mieru. Definícia futures na krátkodobú úrokovú mieru, spôsob obchodovania, využite v praxi. Zabezpečenie, špekulácia, arbitráž. Ostatné futures - na indexy, na dlhodobú úrokovú mieru - CTD obligácie. Definícia ostatných futures, ich význam a využite v praxi. Výpočet CTD obligácií pri obchodovaní s futures na dlhodobú úrokovú mieru. Zabezpečenie, špekulácia, arbitráž.
6. Swapy - význam a využitie. Základná charakteristika swapov, ich význam a využitie v praxi. Menové swapy. Definícia menových swapov, ich výpočet, využite v praxi. Swapy na úrokovú mieru. Definícia menových swapov, ich výpočet, využite v praxi.
7. Opčné obchody – význam, využitie a základné grafy zisku a straty.
Základná definícia opčných obchodov, ich význam, štandardizácia. Zabezpečenie, špekulácia, arbitráž. História opčných obchodov. Základné princípy oceňovania opcií – Black – Scholesov model I. Základné princípy oceňovania opcií, prechod z oceňovania termínových kontraktov na oceňovanie opcií. Distribučná funkcia štandardného normálneho rozdelenia. Vnútorná a časová hodnota.
8. Základné princípy oceňovania opcií – Black – Scholesov model II. Základné princípy oceňovania opcií, parita Call a Put, jej využite v praxi. Volatilita a jej význam. Výpočet volatility, jej význam pri oceňovaní a obchodovaní v praxi.
9. Grécka abeceda. Význam derivácií jednotlivých vstupných premenných, ovplyvňujúcich cenu opcie. Delta hedging. Vplyv zmeny spotovej ceny na cenu opcie a význam delta hedgingu pri obchodovaní v praxi. Gama hedging. Vplyv zmeny spotovej ceny na cenu opcie a význam gama hedgingu pri obchodovaní v praxi. Hustota normálneho rozdelenia.
10. Opčné stratégie I. Vertikálne stratégie: call spread, vertikálny put spread, kondor, motýľ, straddle, strangle – význam a využite.
11. Opčné stratégie II. Horizontálne a diagonálne opčné stratégie - význam a využite.
12. Exotické opcie I. Ázijské opcie, bariérové opcie, bermudské opcie – základné princípy a využitie v praxi.
13. Exotické opcie II. Binárne opcie, chooser opcie, compound opcie - základné princípy a využitie v praxi.
Odporúčaná literatúra
. Brealey, Richard A. - Myers, Stewart C. Teorie a praxe firemních financí. Translated by Zdeněk Strnad - Vilém Jungmann - Tomáš Hlaváč. Vyd. 1. Praha : Computer Press, 2000. xix, 1064. ISBN 80-7226-189-4.
2. Sharpe, William F. - Alexander, Gordon J. Investice. Translated by Zdeněk Šlehofr. 4. vyd. Praha : Victoria Publishing, 1994. 810 s. ISBN 80-85605-47-3.
3. Blake, David. Analýza finančních trhů. Translated by Aleš Hrnčíř - Petr Šedý - Pavel Šimůnek. Vyd. 1. Praha : Grada, 1995. 623 s. ISBN 80-7169-201-8.
4. Jílek, Josef. Termínové a opční obchody. Vyd. 1. Praha : Grada, 1995. 286 s. ISBN 80-7169-183-6
5. Hull, John. Options, futures, and other derivatives. 7th ed. Upper Saddle River : Pearson Prentice Hall, 2009. xxii, 822. ISBN 978-0-13-601586.
Podmienky na absolvovanie predmetu
1. Hodnotenie výkonu študentov v rámci cvičení 40%, v tom:
- aktivita na cvičeniach -10%
- testy - 30%
2. Záverečná ústna skúška – 60%
Pracovné zaťaženie študenta
účasť na prednáškach 26 h
účasť na seminároch 26 h
príprava na cvičenia 13 h
príprava a spracovanie testov 39 h
príprava na skúšku 52 h
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
slovenský, anglický
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 28.12.2021
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 28.12.2021