Medzinárodné financie

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Vedomosti:
Absolvovaním predmetu nadobúda študent teoretické a praktické vedomosti z oblasti fungovania medzinárodného menového systému v kontexte zvyšovania sa globalizácie finančných trhov a integrácie hospodárskych politík krajín. Cieľom predmetu je oboznámiť študenta s problematikou medzinárodného pohybu tovarov, služieb, kapitálu a ich základných determinantov. Vo všeobecnosti predmet naučí študentov chápať a aplikovať teórie a modely v medzinárodných financiách pri ekonomickom rozhodovaní, rozvinúť schopnosti kvantitatívneho empirického výskumu v problematike menových kurzov, parity úrokovej miery, platobnej bilancie a v iných oblastiach medzinárodných financií.
Kompetentnosti:
Po úspešnom absolvovaní predmetu by mali byť študenti schopní:
a) Pochopiť meniacu sa podstatu medzinárodného menového systému, jeho účastníkov, kľúčových inštitúcií a pravidiel.
b) Poznať metodiku spracovania a účtovania medzinárodnej výmeny tovarov, služieb a kapitálových tokov prostredníctvom výkazov platobnej bilancie, medzinárodnej investičnej pozície a hrubej zahraničnej zadlženosti.
c) Porozumieť makroekonomickým vzťahom medzi domácou ekonomikou a zvyškom sveta. Analyzovať rovnováhu resp. nerovnováhu platobnej bilancie, ich príčiny a dôsledky. Poznať rôzne formy kríz platobnej bilancie a možnosti ich riešenia.
d) Analyzovať veličinu menového kurzu z rôznych uhlov, jasne identifikovať determinanty jeho zmeny v čase. Nadobudnúť schopnosť analyzovať a odhadovať jeho vývoj ako i zhodnocovať dôsledky jeho pohybu.
e) Poznať históriu a vývoj kľúčových inštitúcií zastrešujúcich riadenie a dohľad nad medzinárodným menovým systém, zhodnotiť ich súčasnú úlohu a aktuálne výzvy.
f) Poskytnúť vyvážený úsudok týkajúci sa rozhodujúcich skutočností z oblasti medzinárodných financií. Formulovať odborné stanoviská, narábať s faktami a napísať kritickú esej využitím nadobudnutých vedomostí.
Zručnosti:
a) Analyzovať platobnú bilanciu a medzinárodnú investičnú pozíciu
b) Kvantifikovať vzťah medzi pohybmi cenovej hladiny/úrokových sadzieb a výmenných kurzov
c) Vykonávať primárny výskum založený na využití nadobudnutých poznatkov z oblasti platobnej bilancie a výmenných kurzov.
d) Poskytnúť jasnú a zreteľnú prezentáciu názorov a zhodnotenie implikácií pre hospodársku prax, pracovať efektívne a profesionálne v tímoch a preukázať pochopenie pre sociálnu a kultúrnu rozmanitosť.

Stručná osnova predmetu

1. Úvod do problematiky medzinárodných financií. Vznik MMS, historický vývoj MMS, súčasný stav MMS, kľúčové inštitúcie v ňom. Význam makroekonomických politík, prechodných režimov výmenných kurzov, manipulácia s kurzami. Trendy k monetárnej integrácii. Rezervné meny. Oslabená kvalita finančného trhu USA. Podpora trhov a problém morálneho hazardu.
2. Platobná bilancia a jej úloha pri posudzovaní ekonomickej rovnováhy/nerovnováhy krajiny. Platobná bilancia ako faktor devízového dopytu a devízovej ponuky. Devízové intervencie a devízové rezervy. Medzinárodná likvidita. Analýza bežného a kapitálového účtu platobnej bilancie. Rôzne prístupy k vysvetleniu vývoja platobnej bilancie. Trendy v medzinárodnom pohybe kapitálu. Prílev a odlev kapitálu a ich vplyv na domáce politiky.
3. Platobná bilancia a jej úloha pri posudzovaní ekonomickej rovnováhy/nerovnováhy krajiny. Význam makroekonomických politík pre stabilitu medzinárodného finančného systému. Vplyv makroekonomických politík ekonomicky významných krajín na medzinárodné financie a vývoj svetovej ekonomiky. Problém medzinárodnej koordinácie makroekonomických politík. Medzinárodná ekonomická nerovnováha. Rozdielne prístupy k vysvetleniu globálnej ekonomickej nerovnováhy. Činitele ovplyvňujúce vývoj medzinárodných finančných tokov. Globálny nadbytok úspor versus suboptimálna makroekonomická politika. Vplyv reálnych úrokových sadzieb na úspory a investície.
4. Medzinárodná zadlženosť a medzinárodný pohyb kapitálu. Zahraničný dlh v čase finančnej krízy. Indikátory udržateľnosti zahraničného dlhu. Medzinárodné zadlženie - prípad rozvinutých, rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín. Dlh v rukách domácich a zahraničných investorov. Odpustenie dlhu. MMF a liberalizácia kapitálových tokov. Prílev kapitálu a jeho vplyv na ekonomiku a domáce politiky.
5. Klasifikácia modelov devízového kurzu. Determinanty výmenného kurzu. Charakteristika devízového trhu. Ekonomické a finančné determinanty výmenného kurzu. Formovanie výmenných kurzov. Peniaze, úrokové sadzby a výmenné kurzy. Bežný a kapitálový účet a výmenný kurz. Cenová úroveň a výmenný kurz z dlhodobého a krátkodobého hľadiska. Koncepcie rovnovážneho výmenného kurzu. Význam odhadov rovnovážneho výmenného kurzu. Teoretické prístupy k odhadu rovnovážneho reálneho efektívneho výmenného kurzu .
6. Paritné vzťahy v medzinárodných financiách. Absolútna a relatívna verzia parity kúpnej sily. Línia parity kúpnej sily. Harrod-Balassa-Samuelsonov model. Medzinárodný Fisherov efekt. Pennov efekt. Parita úrokovej miery. Krytá a nekrytá verzia. Carry trade obchodovanie.
7. Hedging a hedgingové stratégie ako forma eliminácie kurzových rizík. Hedgingové nástroje, ich využitie ako možnosti riadenia úrokového rizika. Riadenie menového rizika bez a s použitím finančných derivátov.
8. Problematika voľby devízového režimu pre krajinu. Systém a kritériá klasifikácie systémov menového kurzu. Voľba devízového režimu. Politika výmenného kurzu. Modely režimu výmenného kurzu, obavy pred flexibilným kurzom. Ekonomické efekty fixného a flexibilného výmenného kurzu. Význam prechodných systémov výmenného kurzu Makroekonomická politika pri fixnom a flexibilnom výmennom kurze. Nominálny, nominálny efektívny, reálny a reálny efektívny výmenný kurz.
9. Optimálna menová oblasť. Model optimálnej menovej oblasti. Ekonomická integrácia v kontexte s prínosmi a nákladmi fixného výmenného kurzu. Proces rozhodovania o vstupe do menovej únie. Teória optimálnej menovej oblasti v svetle európskej skúsenosti. Teória optimálnej menovej oblasti. Trilema v medzinárodných financiách.
10. Devízové trhy a manipulácia s menou. Simultánna rovnováha na peňažnom a devízovom trhu. Efektívnosť devízových trhov. prestrelenie kurzu. riziko a výnosy. Účinnosť intervencií na devízovom trhu. Manipulácia s výmenným kurzom. Konkurenčné devalvácie.
11. Pozícia rozvíjajúcich sa a tzv. dobiehajúcich (catching up) ekonomík. Otázky výkonnosti ekonomiky a účinnosti hospodárskej politiky vo vzťahu k liberalizácii medzinárodného pohybu kapitálu v špecifických podmienkach týchto krajín. Citlivosť voči špekulatívnym útokom a dlhové krízy. Trendy vo vývoji výmenného kurzu.
12. Modely menovej krízy a early warning system models. Modely kríz platobnej bilancie. Kríza platobných bilancií vo svete. Úloha medzinárodných a kľúčových národných inštitúcií pri riadení a krízach medzinárodnej likvidity. Medzinárodné finančné centrá.
13. Aktuálne otázky z prostredia medzinárodných financií. V závislosti od aktuálneho vývoja.

Odporúčaná literatúra

1. Durčáková, J. – Mandel, M. Mezinárodní finance, 4. vydanie, Management Press, 2010.
2. IMF: Balance of Payments Manual, 6th edition, 2009.
3. Jankovská a kol. Medzinárodné financie, Wolters Kluwer, 2003.
4. Kotlebová, J. - Chovancová, B. Medzinárodné finančné centrá – zmeny v globálnej finančnej architektúre, Wolters Kluwer Bratislava 2010.
5. Chovancová a kol. Finančné trhy – nástroje a transakcie, Wolters Kluwer Bratislava, 2016.
6. Mandel, M. – Tomšík, V. : Monetární v období konvergence a krize, Management Press, 2018.
7. Pilbeam, K.: International Finance, 4th edition, Palgrave Macmillan, 2013.
8. Krugman, P. – Obstfeld, M. – Melitz, M. International Economics – Theory and Policy, 10th edition, Pearson, 2013.

Podmienky na absolvovanie predmetu

70% písomná skúška
15% zápočtová písomka
10% aktivita študenta na hodine
5% semestrálna práca

Pracovné zaťaženie študenta

- Prednášky 26h
- Semináre 26h
- Spracovanie semestrálnej práce 26h
- Príprava na semináre 26 h
- Samostatné štúdium 52 h

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský, anglický

Dátum schválenia: 11.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 29.12.2021

Dátum schválenia: 11.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 29.12.2021