IFRS: Individuálna účtovná závierka II

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Cieľom predmetu je poskytnúť vedomosti, kompetencie a zručnosti, ktoré umožnia študentom , v kontexte predpokladaného vývoja IFRS a preberaných doplnkových štandardov IFRS, v oblasti individuálnej účtovnej závierky: a) v postavení účtovníka zvoliť účtovnú politiku a primerane ju aplikovať, v postavení audítora posúdiť jej primeranú aplikáciu a v postavení manažéra, investora, finančného analytika, veriteľa či správcu dane správne interpretovať dosiahnuté výsledky
Vedomosti
Absolvent predmetu získa poznatky o účtovnom zobrazení (vrátane výberu relevantného štandardu, oceňovania, vykázania a prezentácie doplňujúcich informácií v poznámkach) v oblasti: a) neobežného majetku určeného na predaj, b) nepeňažného majetku určeného na rozdelenie vlastníkom, c) použitia cudzích mien, d) vzťahov k štátu, e) zamestnaneckým požitkom, f) nefinančnom majetku preceňovanom výsledkovo, g) dani z príjmov. Súčasne získa poznatky o zostavovaní ročnej a priebežnej účtovnej závierky, zobrazení informácií po účtovnom období a investíciách v separátnej účtovnej závierke.
Kompetentnosti
Na základe nadobudnutých poznatkov bude študent schopný, v rozsahu IFRS prebraných na prednáškach a cvičeniach: a) posúdiť doplnkové ekonomické transakcie, udalosti a iné skutočnosti ktoré majú vplyv na finančnú situáciu a finančnú výkonnosť podniku, b) voliť na základe tohto posúdenia primeranú účtovnú politiku a uplatňovať ju a c) interpretovať dosiahnuté ekonomické výsledky.
Zručnosti
Študent nadobudne potrebné zručnosti ktoré mu umožnia v rozsahu problematiky preberaných štandardov IFRS správne aplikovať relevantnú účtovnú politiku, zvoliť k jednotlivým transakciám, udalostiam či iným skutočnostiam správne účty resp. položky účtovnej závierky, aplikovať zodpovedajúce ocenenie a aplikovať analytické postupy zamerané na zhodnotenie dosiahnutých výsledkov.

Stručná osnova predmetu

Neobežný majetok určený na predaj na rozdelenie nepeňažného majetku vlastníkom podľa IFRS 5 a IFRIC 17. Účtovné zobrazenie transakcií a zostatkov v cudzej mene podľa IAS 21 a IFRIC 22. Vládne dotácie podľa IAS 20 a koncesné zmluvy podľa IFRIC 12. Rozdiely medzi účtovnými závierkami zostavenými v súlade s IPSAS a IFRS. Zamestnanecké požitky podľa IAS 19 a IFRIC 14. Nefinančný majetok preceňovaný výsledkovo podľa IAS 2, IAS 41, resp. IAS 40. Vplyv sezónnosti účtovných údajov na ich interpretáciu. Priebežná účtovná závierka podľa IAS 34 a IFRIC 10. Finančné nástroje podľa IAS 32, IFRIC 2, IFRIC 19, IFRS 2 a IFRS 9. Účtovné zobrazenie investícií podľa IAS 27. EPS podľa IAS 33. Splatná a odložená daň podľa IAS 12 a IFRIC 23. Informácie po účtovnom období podľa IAS 10. Vplyv účtovného zobrazenie na účtovné ukazovatele. Zostavenie individuálne účtovnej závierky podľa IFRS. Nové projekty IASB a IFRS IC a štandardy a interpretácie ktoré sa týkajú individuálnej účtovnej závierky, vydané po roku 2020.

Odporúčaná literatúra

1. IFRS Foundation (2022). International Financial Reporting Standards. London.
2. TUMPACH, Miloš. Medzinárodné štandardy IFRS - II : praktikum. 1. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo EKONÓM, 2014. ISBN 978-80-225-3883-1.
3. TUMPACH, Miloš. Medzinárodné štandardy účtovného výkazníctva. 1. vydanie. Bratislava : Vydavateľstvo EKONÓM, 2018. ISBN 978-80-225-4591-4

Sylabus predmetu

1. Účtovné zobrazenie neobežného majetku určeného na predaj podľa IFRS 5. Pôsobnosť štandardu, kritéria pre zaradenie neobežného majetku do kategórie určený na predaj. Oceňovanie a prezentácia neobežného majetku určeného na predaj, vrátane spätného preklasifikovania. Dosah účtovného zobrazenia na účtovné ukazovatele. 2. Ukončované aktivity a ich prezentácia v súvahe a výkaze ziskov a strát a ostatných súčastí komplexného výsledku podľa IFRS 5. Účtovné zobrazenie rozdelenia nepeňažných aktív vlastníkom podľa IFRS 5 a IFRIC 17. Dosah účtovného zobrazenia na účtovné ukazovatele. 3. Účtovné zobrazenie transakcií a zostatkov v cudzej mene podľa IAS 21 a IFRIC 22. Stanovenie funkčnej meny. Kurzové zisky a straty. Prevody výsledkov a zostatkov zahraničných prevádzok. Dosah účtovného zobrazenia na účtovné ukazovatele. 4. Účtovné zobrazenie vládnych dotácií podľa IAS 20 a servisných koncesných zmlúv podľa IFRIC 12. Rozdiely medzi účtovnými závierkami zostavenými v súlade s IPSAS and IFRS. Dosah účtovného zobrazenia na účtovné ukazovatele. 5. Účtovné zobrazenie zamestnaneckých požitkov podľa IAS 19 and IFRIC 14. Pôsobnosť IAS 19, kategórie zamestnaneckých požitkov, oceňovanie a vykazovanie súvisiacich nákladov a záväzkov. Aktivácia súvisiacich nákladov na výrobu pri prezentácií nákladov podľa druhového a účelového členenia. Metóda projektovanej jednotky zásluhovosti. Vykazovanie zmien východiskových predpokladov. Dosah účtovného zobrazenia na účtovné ukazovatele. 6. Nefinančný majetok preceňovaný výsledkovo: zásoby u obchodníkov s komoditami podľa IAS 2, biologický majetok a poľnohospodárska produkcia podľa IAS 41 a nehnuteľnosti IAS 40. Porovnanie s majetkom oceňovaným v historických cenách. Dosah účtovného zobrazenia na účtovné ukazovatele. 7. Vplyv sezónnosti účtovných údajov na ich interpretáciu. Priebežná účtovná závierka podľa IAS 34. Znehodnotenie v priebežnej účtovnej závierke podľa IFRIC 10. 8. Finančné nástroje podľa IAS 32, rozlišovanie finančných záväzkov a vlastného imanai v prípade kombinovaných nástrojov. Členské podiely v družstvách podľa IFRIC 2. Vysporiadanie finančných záväzkov ekvitnými nástrojmi podľa IFRIC 19 and IFRS 2. 9. Oceňovacie základe pre finančný majetok a záväzky podľa. Účtovné zobrazenie investícií podľa IAS 27. Výpočet EPS podľa IAS 33. 10. Účtovné zobrazenie splatnej a odloženej dane (vrátane zohľadnenia neistoty) podľa IAS 12, resp. IFRIC 23. Účtovné zobrazenie informácií po účtovnom období podľa IAS 10. 11. Zostavenie individuálnej účtovnej závierky podľa IFRS: výkaz ziskov a strát, výkaz komplexného výsledku, výkaz zmien vlastného imania, výkaz peňažných tokov. 12. Zostavenie individuálnej účtovnej závierky podľa IFRS: príprav poznámok podľa a iných relevantných štandardov. 13. Nové projekty IASB a IFRS IC a štandardy a interpretácie týkajúce sa individuálnej účtovnej závierky, vydané po roku 2020

Podmienky na absolvovanie predmetu

26 hodín prednáška
26 hodín cvičenia
52 hodín príprava na výuku
52 hodín príprava na skúšku
Pracovné zaťaženie študenta (v hodinách): 156
Dosiahnutie aspoň 51 % bodov z maximálneho počtu bodov pridelených na skúšku

Pracovné zaťaženie študenta

26 hodín prednáška
26 hodín cvičenia
52 hodín príprava na výuku
52 hodín príprava na skúšku
Pracovné zaťaženie študenta (v hodinách): 156
Dosiahnutie aspoň 51 % bodov z maximálneho počtu bodov pridelených na skúšku

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 14.12.2021

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 14.12.2021