Teória a prax sociálneho zabezpečenia

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Študenti absolvovaním predmetu nadobudnú teoretické a predovšetkým praktické poznatky z problematiky sociálneho zabezpečenia v podmienkach SR a ďalších krajín EÚ. Cieľom je priblížiť fungovanie jednotlivých súčastí sociálneho zabezpečenia z aspektu inštitucionálneho, financovania systému, dávkového - osobného a vecného rozsahu, orientovať sa v hlavných faktoroch vplyvu s akcentom na ekonomický a demografický faktor. Získať vedomostí o metodike výpočtu jednotlivých dávok. Orientovať sa v problematike koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia.
Vedomosti a porozumenie:
- schopnosť identifikovať inštitucionálny rámec systému sociálneho zabezpečenia
- získať teoretické a praktické vedomostí z oblastí jednotlivých súčastí sociálneho zabezpečenia (sociálneho poistenia, štátnej sociálnej podpory, sociálnej pomoci)
- aplikovať získané teoretické i praktické poznatky zo systému sociálneho zabezpečenia
- analyzovať a odborne spracovať teoretické a praktické otázky fungovania systému v SR i vo svete, porovnať z hľadiska finančného zabezpečenia, osobného a vecného rozsahu
Zručností, kompetencie:
- študent je schopný kriticky analyzovať a vysvetliť ustanovenia zákona o sociálnom poistení a aplikovať ich v praxi pri rešpektovaní etických noriem,
- analyzovať, komparovať a vyhodnocovať modely fungovanie sociálneho zabezpečenia, vplyvy a väzby systému na ekonomické, demografické a ďalšie procesy,
- získavať, analyzovať a odborne spracovať údaje relevantné k danej problematike.
Kompetencie:
- nadobudnúť špecifické i kmeňové kompetencie pre potreby sociálno-ekonomickej praxe, ako i ďalšieho štúdia, s akcentom na systémové kompetencie v oblasti sociálneho zabezpečenia.

Stručná osnova predmetu

Predmet je rozdelený do dvoch problémových okruhov. V prvej časti sa zaoberá prehľadom o východiskách sociálneho zabezpečenia v sociálnom systéme spoločností – historický vývoj sociálneho zabezpečenia, princípy a zásady, funkcie a nástroje, ciele, modely fungovania v trhových ekonomikách, všeobecne o systémoch financovania. Druhá časť je zameraná na praktické otázky fungovania systému v podmienkach SR v kontexte jednotlivých súčastí sociálneho zabezpečenia. Výkon a organizácia sociálneho poistenia, nemocenské poistenie, dôchodkové zabezpečenie v štruktúre jeho troch pilierov, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti. Jednorazové a opakované dávky štátnej sociálne podpory. Sociálna pomoc a sociálna práca.
1. Sociálne zabezpečenie v sociálnom systéme. Teoretické východiská, ciele a účinky systému sociálneho zabezpečenia. Modely sociálneho zabezpečenia v trhových ekonomikách.
2. Systémy a metódy financovania sociálneho zabezpečenia, inštitúty, princípy, členenia dávok a služieb.
3. Inštitucionálne usporiadanie a finančné zabezpečenie sociálneho poistenia.
4. Nemocenské poistenie. Osobný rozsah nemocenského poistenia. Dávková sústava poistenia. Metodika výpočtu nemocenských dávok.
5. Povinný verejný pilier dôchodkového poistenia. Možnosti financovania. Osobný a vecný rozsah dôchodkového poistenia. Metodika výpočtu dôchodkov.
6. Príspevkovo definovaný systém starobného dôchodkového sporenia. Základná charakteristika a systém fungovania. Príspevky, výplata dôchodkov, typy fondov, typy odplát.
7. Doplnkové dôchodkové sporenie v zmenených podmienkach. Princípy, dávky, inštitúcie.
8. Úrazové a garančné poistenie. Fungovanie systému. Metodika výpočtu dávok.
9. Poistenie v nezamestnanosti. Fungovanie systému. Metodika výpočtu dávky v nezamestnanosti.
10. Štátne sociálne dávky. Systém podpôr rodín s deťmi v krajinách EÚ.
11. Systém sociálnej pomoci. Princípy a nástroje sociálnej pomoci, inštitucionálne zabezpečenie. Financovanie sociálnej pomoci.
12. Koordinácia systémov sociálneho zabezpečenia v rámci európskeho priestoru.

Odporúčaná literatúra

1. Rievajová, E. a kol.: Sociálne zabezpečenie. Bratislava: Ekonóm, 2017
2. Sika, P. a kol.: Sociálna politika. Bratislava: Vyd. EKONÓM, 2018. ISBN 978-80-225-4544-0
3. Husáková, M.: Sociálna práca. Bratislava: Vyd. EKONÓM, 2014. ISBN 978-80-225-3851-0
4. Krebs, V. a kol.: Solidarita a ekvivalence v sociálních systémech. Praha, VÚPaSV, 2009
5. Macková, Z.: Právo sociálneho zabezpečenia (všeobecná časť). Bratislava: Heuréka, 2017. ISBN 978-80-8173-048-1.
6. Collection of Pension Contributions: Trends, Issues and Problems in Central and Eastern Europe. International Labour Organization, 2007
7. Pongráczová, E. a Šipikalová, S.: Sociálne zabezpečenie – aplikačné praktikum. Bratislava: Ekonóm, 2016. ISBN 978-80-225-4227-2.

Podmienky na absolvovanie predmetu

Absolvovanie predmetu je podmienené priebežným hodnotením na seminároch (40 %: výsledný semestrálny test – 25 %, aktívne vystupovanie na seminároch – 5 %, semestrálna práca – 10 %) a úspešným ukončením písomnou záverečnou skúškou, ktorá predstavuje 60 % z celkového hodnotenia.

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

Slovenský jazyk, Anglický jazyk

Dátum schválenia: 07.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 27.10.2021

Dátum schválenia: 07.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 27.10.2021