Svetová politika

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Hlavným výsledkom vzdelávania predmetu „Svetová politika“ na treťom stupni štúdia je precizovanie a analýza znalostí so zabezpečením rozsiahlych prierezových vedomostí z viacerých oblastí študijného odboru, ktoré PhD. študentovi budú slúžiť ako základ pre uskutočňovanie výskumu a vývoja, formulovanie riešení ekonomických a politických problémov a generovanie nových vedeckých poznatkov v rámci medzinárodných ekonomických vzťahov. Po absolvovaní predmetu sa budú PhD. študenti orientovať v osobitostiach historického vývoja, súčasného stavu a prognóz ďalšieho vývoja jednotlivých regiónov svetovej politiky a kriticky zhodnotiť a vyhodnotiť váhu jednotlivých regiónov v súčasnej svetovej politiky a načrtnúť alternatívy vývoja globálnej politiky.
Vedomosti a porozumenie:
• získanie poznatkov o politických súvislostiach formovania rozvoja vývojových trendov medzinárodných ekonomických vzťahov
• pochopenie príčin konkrétnych vývojových tendencií najvýznamnejších regiónov,
• pochopenie a kritická analýza mocenského postavenia jednotlivých aktérov,
• pochopenie realizácie predikcie scenárov vývoja postavenia jednotlivých regiónov.
Kompetencie:
• schopnosť vyhľadávať a analyzovať informácie z rôznych vedeckých a iných odborných a špecializovaných zdrojov, k problematike najvýznamnejších svetových regiónov,
• schopnosť realizovať výskum na primeranej úrovni kvalifikačnej práce,
• schopnosť navrhnúť a realizovať konkrétny výskumný projekt.
Zručnosti:
• koncipovať návrhy a zdôvodnenia analýz a dát a výskumných metód pre konkrétne projekty,
• formulácia vedeckých záverov založených na chápaní a predikovaní širších súvislostí.

Stručná osnova predmetu

Historické osobitosti formovania jednotlivých regiónov svetovej politiky. Zmena geopolitického postavenia svetových regiónov v historickej perspektíve. EÚ ako globálny hráč. Geopolitický význam EÚ. Postavenie národných štátov. Nárast populizmu a extrémizmu v Európe. USA a alternatívy postavenia USA vo svetovej politike. Štiepne línie americkej spoločnosti. Súčasná anglosaská geopolitika. Ruská federácia a jej miesto v európskej a svetovej politike. Alternatívy vývoja postavenia Ruskej federácie vo svetovej politike. Súčasná ruská geopolitika. ČĽR a jej miesto v regióne juhovýchodnej Ázie a vo svetovej politike. Alternatívy vývoja postavenia ČLR vo svetovej politike. Geopolitický význam východnej a juhovýchodnej Ázie a Indie. Osobitné postavenie Blízkeho, Stredného východu a Turecka. Geopolitický a geostrategický význam Blízkeho východu, Stredného východu a Turecka . Afrika a jej miesto vo svetovej postavenie. Vplyv globálnych aktérov na postavenie Afriky. Geopolitický význam Afriky. Kooperatívne a konkurenčné záujmy veľmocí v Afrike. Špecifické postavenie Latinskej Ameriky. Demokracia a demokratizačné vlny v Latinskej Ameriky. Geopolitický význam Latinskej Ameriky. Kooperatívne a konkurenčné vzťahy krajín Latinskej Ameriky.

Odporúčaná literatúra

Hickel, Jason. 2023. Propast. Stručný průvodce nerovnostmi a jejich řešeními. Praha: Peoplecomm
Binyavanga Wainaina 2021, orig. 2005: Jak psát o africe (https://www.advojka.cz/archiv/2021/4/jak-psat-o-africe)
Binyavanga Wainaina 2021, orig. 2010: Jak psát o africe II. (https://www.advojka.cz/archiv/2021/4/jak-psat-o-africe-ii-pomsta)
Budabin, Alexandra Cosima – Rasmussen, Louise Mubanda – Richey, Lisa Ann (2017): Celebrity-led development organisations: the legitimating function of elite engagement. Third World Quarterly, Vol. 38, No. 9, s. 1952–1972
Everjoice, Win (2019): Ak to nepasuje do modrého štvorca, treba to vyhodiťť, Pole (https://poleblog.sk/ak-to-nepasuje-do-modreho-stvorca-treba-to-vyhodit-otvoreny-list-mojej-priatelke-donorke/)
Hickel, J., G. Kallis, 2020: Is green growth possible? New political economy, 25.4, 469-486.
Profant, T. 2018: Recenzia: Anievas, Alex – Nisancioglu, Kerem (2015): How the West Came to Rule: The Geopolitical Origins of Capitalism London: Pluto Press.
Profant, T. 2015. Celebrity a charita. Příspěvek k analýze humanitární ideologie: Kapoor Ilan: Celebrity Humanitarianism. The Ideology of Global Charity, Deník Referendum, 28.6.2015
Profant, T. 2017. Celebrity v rozvojovej spolupráci, Pole, 15.2.2017
Secret aid worker (2015): Secret aid worker: there is still racism within humanitarian work. The Guardian, 18. 8. 2015, .
Seawl 2016, orig. 2013. Ako sa správať k miestnym ako k seberovným, Pole.
Vansintjan, Aaron – Vetter, Andrea – Schmelzer, Matthias (2023): Budoucnost je nerůst. Průvodce na cestu po světě kapitalismu, Praha: Peoplecomm.
Anievas, Alexander – Nişancioğlu, Kerem (2017): How Did the West Usurp the Rest? Origins of the Great Divergence over the Longue Durée. Comparative Studies in Society and History, Vol. 59, No. 1, s. 34–67

Sylabus predmetu

1. Historické osobitosti formovania jednotlivých regiónov svetovej politiky. Zmena geopolitického postavenia svetových regiónov v historickej perspektíve. 2. EÚ ako globálny hráč. Geopolitický význam EÚ. Postavenie národných štátov. Nárast populizmu a extrémizmu v Európe. 3. USA a alternatívy postavenia USA vo svetovej politike. Štiepne línie americkej spoločnosti. Súčasná anglosaská geopolitika. 4. Ruská federácia a jej miesto v európskej a svetovej politike. Alternatívy vývoja postavenia Ruskej federácie vo svetovej politike. Súčasná ruská geopolitika. 5. ČĽR a jej miesto v regióne juhovýchodnej Ázie a vo svetovej politike. Alternatívy vývoja postavenia ČLR vo svetovej politike. Geopolitický význam východnej a juhovýchodnej Ázie a Indie. 6. Osobitné postavenie Blízkeho, Stredného východu a Turecka. Geopolitický a geostrategický význam Blízkeho východu, Stredného východu a Turecka . 7. Afrika a jej miesto vo svetovej postavenie. Vplyv globálnych aktérov na postavenie Afriky. Geopolitický význam Afriky. Kooperatívne a konkurenčné záujmy veľmocí v Afrike. 8. Špecifické postavenie Latinskej Ameriky. Demokracia a demokratizačné vlny v Latinskej Ameriky. Geopolitický význam Latinskej Ameriky. Kooperatívne a konkurenčné vzťahy krajín Latinskej Ameriky.

Podmienky na absolvovanie predmetu

Konečné hodnotenie je založené na vypracovaní projektového zámeru (40%) a záverečnej práce (60 %).

Pracovné zaťaženie študenta

260 hodín (10 ETCSx26 hodín)
Účasť na konzultáciách: 16 hodín
Príprava na konzultácie: 26 hodín
Spracovanie zadania: 108 hodín
Spracovanie záverečnej štúdie: 108 hodín
Konzultácie k záverečnej štúdii: 2 hodiny

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

Slovenský jazyk, anglický jazyk

Dátum schválenia: 13.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 09.10.2024

Dátum schválenia: 13.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 09.10.2024