Medzinárodné vzťahy politické 2 (v anglickom jazyku)

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Cieľom predmetu je oboznámiť študentov so súčasnou teóriou medzinárodných vzťahov a jej uplatnením pri analýze a interpretácii stavu a tendencií vývoja svetovej politiky. Ďalším cieľom je objasniť základné problémy súčasnej svetovej politiky, hlavných aktérov a faktory, ktoré v nej pôsobia. Dôležitým aspektom je aj porozumenie stavu a tendenciám vývoja svetovej politiky, schopnosť analyzovať činnosť aktérov a problémy v súčasných medzinárodných politických vzťahoch. V tomto zmysle predmet prispieva k rozširovaniu poznatkov študentov medzinárodných ekonomických vzťahov a hospodárskej diplomacie.
Vedomosti: osvojenie si súčasných etáp vývoja medzinárodných politických vzťahov a svetovej politiky, ako jadra súčasných medzinárodných politických vzťahov. Oboznámenie sa s hlavnými aktérmi súčasnej svetovej politiky, základnými regiónmi, ktoré ovplyvňujú súčasnú svetovú politiku, ako aj s vybranými procesmi v súčasnej svetovej politike a schopnosť ich kriticky vyhodnocovať.
Kompetencie: pochopenie politických špecifík v rámci medzinárodného prostredia, schopnosť identifikovať kľúčové znaky svetovej politiky a určiť špecifiká ich vývoja.
Zručnosti: orientovať sa, analyzovať a pracovať s relevantnými literárnymi zdrojmi, schopnosť pochopenia kľúčových téz súčasných medzinárodných vzťahov ako aj schopnosť ich kriticky vyhodnocovať.
Po absolvovaní predmetu by mal študent/študentka:
-rozpoznať, identifikovať a chápať kľúčové pojmy a terminológiu spojenú s vývojom politických medzinárodných vzťahov
-byť schopný identifikovať hlavné politické veľmoci, ich vývoj a ich vplyv na medzinárodné procesy v minulosti aj v súčasnosti
-osvojiť si politické špecifiká rozhodujúcich svetových veľmocí, ako aj ďalších krajín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo formovaní medzinárodných vzťahov
-čítať s porozumením, analyzovať a kriticky zhodnotiť relevantnú odbornú literatúru
-vedieť kriticky diskutovať o aktuálnych témach týkajúcich sa medzinárodných procesov

Stručná osnova predmetu

Základné črty a tendencie vývoja medzinárodných vzťahov po rozpade bipolarity. Zahraničná politika USA. Európska únia ako globálny aktér. Zahraničná politika Ruska. Vývoj v strednej Ázii po rozpade ZSSR. Západný Balkán a rozpad Juhoslávie. Postavenie Číny vo svete a jej súčasná regionálna a globálna politika. Zahraničná politika Japonska. India ako regionálny a globálny aktér.
Spolupráca štátov juhovýchodnej Ázie. ASEAN. Blízky Východ. Politický vývoj v Latinskej Amerike.
Vývoj v Afrike v postkoloniálnom období a v súčasnosti.

Odporúčaná literatúra

FRIEDEN, J. A., LAKE, D. A.: World Politics: Interests, Interactions, Institutions. W. W. Norton & Company, New York, 2021.
HEYWOOD, A.: Global Politics. Springer, New York, 2016.
JOHNSON, P.: Modern Times Revised Edition: The World from the Twenties to the Nineties. Harper Perennial Modern Classics, New York, 2001.
PEVEHOUSE, J. C. W., GOLDSTEIN, J. S.: International Relations, New York, Pearsons, 2016.

Sylabus predmetu

1. Základné črty a tendencie vývoja medzinárodných vzťahov po rozpade bipolarity. Teória medzinárodných vzťahov a základné črty súčasných medzinárodných vzťahov. Stav a tendencie vývoja medzinárodných vzťahov na začiatku 21. storočia. 2. Zahraničná politika USA. Vývoj zahraničnej politiky a medzinárodných vzťahov USA a jej osobitosti počas studenej vojny, po rozpade bipolarity a v súčasnosti. Vzťahy s Ruskom a Čínou v 21. storočí. 3. Európska únia ako globálny aktér. Stručný prehľad európskej integrácie po vzniku EÚ – medzníky vývoja EÚ. Charakteristika zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Aktuálne bezpečnostné problémy EÚ. 4. Zahraničná politika Ruska. Vývoj zahraničnej politiky a medzinárodných vzťahov Ruska po skončení studenej vojny. Rozpad ZSSR, koniec bipolarity. Ruská zahraničná politika v 21. storočí. 5. Vývoj v strednej Ázii po rozpade ZSSR. Vývoj a charakteristika jednotlivých štátov daného regiónu. Súčasná situácia v regióne a politika veľmocí. 6. Západný Balkán a rozpad Juhoslávie. Proces rozpadu veľkej Juhoslávie. Jeho histórie a vývoj po rozpade bipolarity a jeho medzinárodnopolitické súvislosti a dôsledky. Aktuálne problémy a integračné ambície v regióne. 7. Postavenie Číny vo svete a jej súčasná regionálna a globálna politika. Krátka história a politický systém Číny. Aktuálne problémy týkajúce sa Číny a jej zahraničná politika v 21. storočí 8. Zahraničná politika Japonska. Krátka história a politický systém Japonska. Tvorba zahraničnej politiky a súčasné vzťahy s jednotlivými veľmocami ako aj so štátmi v rámci svojho regiónu. 9. India ako regionálny a globálny aktér. Krátka história, charakteristika vývoj politického systému Indie. Fázy zahraničnej politiky Indie až po súčasnosť so zreteľom na vzťahy s hlavnými aktérmi svetovej politiky. 10. Spolupráca štátov juhovýchodnej Ázie. ASEAN. Charakteristika štátov juhovýchodnej Ázie. Stručná história regiónu. Súčasné ciele ASEAN-u a vzťahy s tretími stranami. 11. Blízky Východ. Vymedzenie Blízkeho východu ako regiónu svetovej politiky. Izraelsko-palestínsky konflikt a súčasné konflikty na Blízkom Východe. 12. Politický vývoj v Latinskej Amerike. Charakteristika Latinskej Ameriky ako regiónu svetovej politiky. Najvýznamnejšie štáty v Latinskej Amerike. Aktuálne sociálno-ekonomické, politické a bezpečnostné problémy v Latinskej Amerike. 13. Vývoj v Afrike v postkoloniálnom období a v súčasnosti. Vývoj v Afrike po rozpade bipolárneho usporiadania medzinárodných vzťahov vo svetovej politike. Integračné tendencie v Afrike. Vybrané aktuálne politické problémy v Afrike.

Podmienky na absolvovanie predmetu

Konečná známka je založená na priebežnej kontrole štúdia počas výučbovej časti semestra a ústnej skúške nasledovne: 40% celkového hodnotenia predmetu pozostáva z priebežnej kontroly počas štúdia (účasť 10%, aktivita/kontrolné otázky 10%, semestrálna prezentácia (20%). Záverečné hodnotenie je vo forme ústnej skúšky (60% celkového hodnotenia predmetu).

Pracovné zaťaženie študenta

účasť na prednáškach 26 h, účasť na seminároch 26 h, príprava na semináre 13 h, spracovanie semestrálneho projektu 13 h, príprava na skúšku 78 h

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

Anglický jazyk

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 18.01.2022

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 18.01.2022