Medzinárodné hospodárske vzťahy
- Kredity: 8
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 4P + 4C
- Semester: zimný
- Ročník: 3
- Fakulta medzinárodných vzťahov
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Cieľom predmetu je sprostredkovať študentom teoretické východiská medzinárodnej ekonómie, predovšetkým v oblasti medzinárodného obchodu a medzinárodného pohybu výrobných faktorov, ako aj praktické poznatky o aktuálnom vývoji medzinárodných ekonomických vzťahov. V rámci výučby predmetu sa kladie dôraz na priblíženie príčin a dôsledkov ekonomickej interakcie medzi subjektmi svetového hospodárstva, rovnako ako na politiky, ktoré ovplyvňujú tieto interakcie a ich ekonomické výsledky.
Študenti nadobudnú predovšetkým vedomosti o:
• štruktúre a výzvach súčasného svetového hospodárstva,
• ekonomickom význame a dôsledkoch jednotlivých foriem realizácie medzinárodných hospodárskych vzťahov,
• politikách a k nim zodpovedajúcich nástrojoch ovplyvňujúcich medzinárodné hospodárske vzťahy,
• vývojových tendenciách svetového obchodu s tovarom a službami, regionálnej ekonomickej integrácie, medzinárodných kapitálových tokov a medzinárodného pohybu pracovných síl,
• inštitucionálnom rámci súčasného medzinárodného ekonomického systému,
• spôsobe zapojenia Slovenskej republiky do medzinárodných ekonomických vzťahov.
Zručnosti:
• schopnosť aplikovať teoretické poznatky medzinárodnej ekonómie a príbuzných ekonomických vedných disciplín v praxi medzinárodných hospodárskych vzťahov,
• objektívne vyhodnocovanie aktuálneho diania a súvislostí v systéme medzinárodných hospodárskych vzťahoch,
• schopnosť graficky analyzovať niektoré javy prebiehajúce v medzinárodných ekonomických vzťahoch,
• orientovanie sa v štatistických databázach a iných informačných zdrojoch relevantných pre oblasť medzinárodných ekonomických vzťahov.
Kompetencie:
• identifikovanie a predikovanie vývojových tendencií jednotlivých foriem realizácie medzinárodných hospodárskych vzťahoch,
• kritické a tvorivé myslenie v kontexte výziev a navrhovania riešení problémov súčasných medzinárodných ekonomických vzťahov,
• prehlbovanie komunikačných, prezentačných a argumentačných schopností študentov prostredníctvom praktických cvičení.
Stručná osnova predmetu
Úvod do štúdia medzinárodných hospodárskych vzťahov. Štruktúra svetového hospodárstva. Teoretické aspekty medzinárodného obchodu. Vývoj svetového obchodu. Protekcionizmus a tarifné nástroje zahraničnoobchodnej politiky. Netarifné nástroje zahraničnoobchodnej politiky. Liberalizácia medzinárodných ekonomických vzťahov. Multilaterálny obchodný systém. Medzinárodné ekonomické organizácie. Medzinárodný pohyb kapitálu. Medzinárodný pohyb pracovných síl. Zapojenie SR do medzinárodných hospodárskych vzťahov. Environmentálny aspekt medzinárodných hospodárskych vzťahov.
Odporúčaná literatúra
Primárna literatúra:
1. JANČOVIČ, Peter – DUDÁŠ, Tomáš (2024): Medzinárodné hospodárske vzťahy: teória a prax. Bratislava: Sprint dva, 1. vyd. ISBN 978-80-89710-61-4.
2. JANČOVIČ, Peter (2023): Medzinárodné hospodárske vzťahy. Praktikum. Bratislava: Vydavateľstvo EKONÓM, 1. vyd. ISBN 978-80-225-5105-2.
Sekundárna literatúra:
3. LIPKOVÁ, Ľudmila a kol. (2011): Medzinárodné hospodárske vzťahy. Bratislava: Sprint dva. ISBN 978-80-89393-37-4.
4. SCHENK, Catherine R. (2021): International Economic Relations since 1945. Londýn: Routledge, 2. vyd. ISBN 978-0-8153-9559-1.
5. SALVATORE, Dominick (2014): International Economics. Trade and Finance. Singapur: John Wiley & Sons Singapore. ISBN 978-1-118-17794-5.
6. FEENSTRA, Robert C. – TAYLOR, Alan M. (2017): International Economics. New York: Worth Publishers. ISBN 978-1-319-06171-5.
7. MAJEROVÁ, Ingrid – NEZVAL, Pavel (2011): Mezinárodní ekonomie v teorii a praxi. Brno: Computer Press. ISBN 978-80-251-3421-4.
8. BALÁŽ, Peter a kol. (2019): Medzinárodné podnikanie. Bratislava: Sprint dva. ISBN 978-80-89710-51-5.
9. KRUGMAN, Paul R. a kol. (2018): International Economics. Theory and Policy. Harlow: Pearson Education. ISBN 978-1-292-21487-0.
10. REINERT, Kenneth A. (2021): An Introduction to International Economics. New Perspectives on the World Economy. ISBN 978-1-108-45516-9.
Sylabus predmetu
1. Štruktúra medzinárodných hospodárskych vzťahov, štruktúra svetovej ekonomiky v kontexte historického rozvoja medzinárodných hospodárskych vzťahov 2. Členenie svetového hospodárstva podľa jednotlivých základných kritérií ekonomického rozvoja, subjekty svetovej ekonomiky v kontexte rozvoja medzinárodných hospodárskych vzťahov 3. Medzinárodná deľba práce – podstata, podmienky zapojenia národnej ekonomiky do medzinárodnej deľby práce 4. Podstata komparatívnych výhod v medzinárodnom obchode, ich vývoj, podmienky zmeny komparatívnych výhod v národnej ekonomike, zahraničný obchod a jeho úlohy v národnej ekonomike, funkcie zahraničného obchodu v národnej ekonomike, reálne výmenné relácie - podstata, podmienky zmeny v národnej ekonomike 5. Platobná bilancia - jej štruktúra, interdependencia jej jednotlivých zložiek na jednotlivé formy medzinárodných hospodárskych vzťahov 6. Historický vývoj svetového hospodárstva, s akcentom na vývoj po druhej svetovej vojne, medzinárodný obchod - historický vývoj a súčasný stav 7. Zahraničnoobchodná politika - úlohy, metódy, zásady, nástroje autonómne pasívne 8. Zmluvné nástroje zahraničnoobchodnej politiky 9. Všeobecná dohoda o clách a obchode - jej význam pre liberalizáciu svetového obchodu 10. Svetová obchodná organizácia, jej význam pre liberalizáciu svetového obchodu v súčasnosti 11. Medzinárodný pohyb kapitálu – podstata, grafické znázornenie, historický vývoj, vývojové tendencie 12. Medzinárodný pohyb pracovných síl – podstata, grafické znázornenie, historický vývoj a vývojové tendencie 13. Základné ekologické problémy súčasných medzinárodných hospodárskych vzťahov, medzinárodné/svetové konferencie o životnom prostredí - ich obsah a význam pre ďalší vývoj
Podmienky na absolvovanie predmetu
Konečná známka je založená na priebežnej kontrole štúdia počas výučbovej časti semestra a ústnej skúške nasledovne: 40 % celkového hodnotenia predmetu pozostáva z priebežnej kontroly počas štúdia (10 % celkového hodnotenia pozostáva z aktívnej participácie na cvičeniach a 30 % pozostáva z písomného testu v druhej polovici semestra) a 60 % celkového hodnotenia predmetu pozostáva z ústnej skúšky absolvovanej počas skúškového obdobia.
Pracovné zaťaženie študenta
208 hodín, z toho účasť na prednáškach 52h, účasť na cvičeniach 52h, príprava na cvičenia 26h, príprava na test 26h a príprava sa záverečnú ústnu skúšku 52h.
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
Slovenský jazyk
Dátum schválenia: 13.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 10.04.2025
Dátum schválenia: 13.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 10.04.2025