Vnútropodnikový controlling

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Výsledky vzdelávania:
Cieľom predmetu je rozšíriť poznatky a vedomosti absolventa fakulty z oblasti podnikovej ekonomiky a prehĺbiť ich v špecializácii problematiky riadenia podniku na báze controllingu.
Vedomosti: Študenti získajú znalosti z funkcií controllingu (koordinačnej, kontrolnej, inovačnej, informačnej, analytickej a poradenskej). Špecializáciou si rozšíria vedomosti v manažérskej práci podnikovohospodárskeho ekonóma - controlléra, ktorý sa bude stretávať pri uplatnení svojej odbornej činnosti s riešením manažérsko-ekonomických úloh, zabezpečovaním kvalitných ekonomických informácií založených na finančnom a manažérskom výkazníctve a ich aktívnym využívaním v praxi.
Zručnosti: Výsledkom sú zručnosti v analyzovaní odchýlok pre metódu štandardných nákladov v podniku, vo výpočte odchýlok rozpočtov, vyjadrení citlivosti v úlohách CVP, výpočte príspevku na úhradu, kalkulácii variabilných a fixných nákladov, v rozhodovaní manažmentu pri existujúcej kapacite a spracovaní informácií do správ pre potreby operatívneho a strategického riadenia a paralelne aj informačného systému controllingu v podniku.
Kompetentnosti: Študenti majú osvojené kľúčové kompetencie smerom k plánovitým, cieľavedomým a systematicky využívaným odborným vedomostiam vnútropodnikového controllingového riadenia, tvorivým riešeniam, novým prístupom vnútropodnikových jednotiek, sú schopní nové informácie klasifikovať, analyzovať, systematizovať, nadobudnuté poznatky dávať do kontextu účtovných výkazov a výsledkov finančno-ekonomických analýz pre potreby manažérskeho rozhodovania, hľadať súvislosti, kriticky a analyticky myslieť a hodnotiť prostredníctvom konkrétnych úloh v rôznych oblastiach manažérskeho rozhodovania.

Stručná osnova predmetu

Stručná osnova predmetu:
Prednášky:
1. Podnik ako živý sociálny systém. Základy ekonomického riadenia. Požiadavky na moderné riadenie v podnikoch.
2. Controlling – história a súčasnosť. Koncepcia controllingu. Profesionálny controlling.
3. Nástroje controllingu. Štandardy a benchmarking.
4. Plánovanie a rozpočtovanie.
5. Organizácia controllingu. Úloha controllingu pri koordinácii riadenia v podniku. Personálny controlling.
6. Úlohy a zodpovednosť controllera pri plánovaní. Analýza citlivosti, tvorba scenárov a z toho vyplývajúce úlohy pre controllera.
7. Controlling v operatívnej oblasti riadenia. Operatívne plánovanie. Operatívna dopredná a spätná väzba (kontrola). Druhy odchýlok.
8. Strategická dopredná a spätná väzba (kontrola). Optimalizácia odchýlok (Management by deviation).
9. Controlling a reporting.
10. Controlling nákladov po línii vnútropodnikových útvarov. Zodpovednostné strediská.
11. Riadenie zodpovednostných stredísk. Vnútropodnikové ceny.
12. Nákladový procesný controlling. Riadenie a plánovanie procesov. Postup pri zavedení controllingu procesných nákladov.
13. Controlling ako riadenie zisku. Kalkulácia variabilných nákladov. Nákladovo orientovaná tvorba cien.
Cvičenia:
1. Úvod do filozofie novej koncepcie controllingu v manažmente organizácii a jej aplikácie v praxi.
2. Úlohy pri existujúcej kapacite. Úlohy CVP (Cost – Volume – Profit). Analýza bodu zvratu (Break-Even Point – BEP). Bezpečnostná marža (Margin of Safety – MS).
3. Vyjadrenie citlivosti v úlohách CVP – analýza citlivosti množstva, ceny, nákladov.
4. Tvorba scenárov vyplývajúc z analýzy citlivosti. Hľadanie riešení.
5. Controlling procesných nákladov. Prirážková metóda verzus metóda ABC (Activity Based Costing).
6. Vybrané ukazovatele pre meranie výsledkov vnútropodnikových oddelení.
7. Využitie funkcie času pri riadení procesov. Metóda Time-Driven Activity Based Costing (TD ABC).
8. Kontrola plnenia rozpočtov.
9. Controlling ako riadenie zisku. Nákladovo orientovaná tvorba cien.
10. Analýza odchýlok – uplatnenie princípov kalkulácie variabilných nákladov.
11. Analýza odchýlok – kalkulácia z hľadiska využitia výrobnej kapacity.
12. Priebežné písomné hodnotenie.
13. Zhrnutie učiva, opravné písomné priebežné hodnotenie.

Odporúčaná literatúra

Odporúčaná literatúra:

Základná literatúra:
1. CHARIFZADEH, M. – TASCHNER, A.: Management Accounting and Control: Tools and Concepts in a Central European Context. Willey. 2020. ISBN 978-3-527-83280-4
2. TÓTH, M. – ŠAGÁTOVÁ, S.: Nákladový controlling. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2020. 168 s. ISBN 978-80-7598-906-2.
3. EBERENZ, R. – BEHRINGER, S.: Corporate Controlling 2020: Trends and Challenges. In: Buttkus, M., Eberenz, R. (eds). Performance management in Retail and the Consumer Goods Industry. Springe, Cham. 2019, pp. 297-310.
4. BAYE, M. R.: Managerial Economics and Business Strategy. McGraw-Hill, 2017. ISBN 978-12-592-5138-2.
Doplňujúca literatúra:
5. TÓTH, M. – ŠAGÁTOVÁ, S.: Nákladový controlling : zbierka príkladov. Bratislava: Wolters Kluwer, 2018. 2. vyd. 196 s. ISBN 978-80-8168-901-7.
6. TUMPACH, M.: Manažérske a nákladové účtovníctvo. Bratislava: Iura Edition, 2008. ISBN 80-8078-168-2.
7. SCHMALZING, K.: Configuring Controlling in SAP ERP. SAP Press, 2016. ISBN 978-14-932-1251-4.
8. JORDAN, J.: Product Cost Controlling with SAP. SAP Press, 2016. ISBN 978-14-932-1269-9.
9. ESCHENBACH, R. – SILLER, H.: Profesionální controlling. Koncepce a nástroje. Bratislava: Wolters Kluwer, 2012. ISBN 978-80-735-7918-0.

Sylabus predmetu

Stručná osnova predmetu: Prednášky: 1. Podnik ako živý sociálny systém. Základy ekonomického riadenia. Požiadavky na moderné riadenie v podnikoch. 2. Controlling – história a súčasnosť. Koncepcia controllingu. Profesionálny controlling. 3. Nástroje controllingu. Štandardy a benchmarking. 4. Plánovanie a rozpočtovanie. 5. Organizácia controllingu. Úloha controllingu pri koordinácii riadenia v podniku. Personálny controlling. 6. Úlohy a zodpovednosť controllera pri plánovaní. Analýza citlivosti, tvorba scenárov a z toho vyplývajúce úlohy pre controllera. 7. Controlling v operatívnej oblasti riadenia. Operatívne plánovanie. Operatívna dopredná a spätná väzba (kontrola). Druhy odchýlok. 8. Strategická dopredná a spätná väzba (kontrola). Optimalizácia odchýlok (Management by deviation). 9. Controlling a reporting. 10. Controlling nákladov po línii vnútropodnikových útvarov. Zodpovednostné strediská. 11. Riadenie zodpovednostných stredísk. Vnútropodnikové ceny. 12. Nákladový procesný controlling. Riadenie a plánovanie procesov. Postup pri zavedení controllingu procesných nákladov. 13. Controlling ako riadenie zisku. Kalkulácia variabilných nákladov. Nákladovo orientovaná tvorba cien. Cvičenia: 1. Úvod do filozofie novej koncepcie controllingu v manažmente organizácii a jej aplikácie v praxi. 2. Úlohy pri existujúcej kapacite. Úlohy CVP (Cost – Volume – Profit). Analýza bodu zvratu (Break-Even Point – BEP). Bezpečnostná marža (Margin of Safety – MS). 3. Vyjadrenie citlivosti v úlohách CVP – analýza citlivosti množstva, ceny, nákladov. 4. Tvorba scenárov vyplývajúc z analýzy citlivosti. Hľadanie riešení. 5. Controlling procesných nákladov. Prirážková metóda verzus metóda ABC (Activity Based Costing). 6. Vybrané ukazovatele pre meranie výsledkov vnútropodnikových oddelení. 7. Využitie funkcie času pri riadení procesov. Metóda Time-Driven Activity Based Costing (TD ABC). 8. Kontrola plnenia rozpočtov. 9. Controlling ako riadenie zisku. Nákladovo orientovaná tvorba cien. 10. Analýza odchýlok – uplatnenie princípov kalkulácie variabilných nákladov. 11. Analýza odchýlok – kalkulácia z hľadiska využitia výrobnej kapacity. 12. Priebežné písomné hodnotenie. 13. Zhrnutie učiva, opravné písomné priebežné hodnotenie.

Podmienky na absolvovanie predmetu

Priebežné hodnotenie:
• písomné hodnotenie: 20 b.
• hodnotenie aktivity na cvičeniach: 20 b.
Záverečné písomné hodnotenie:
• písomná skúška: 60 b.

Pracovné zaťaženie študenta

130 hodín celkom, z toho:
• účasť na prednáškach – 26 hod.
• účasť na cvičeniach – 26 hod.
• príprava na aktívne formy – 26 hod.
• príprava na priebežné písomné hodnotenia – 26 hod.
• príprava na písomnú skúšku – 26 hod.

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 22.02.2023

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 22.02.2023