Kúpeľníctvo a wellness
- Kredity: 5
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 2P + 2C
- Semester: letný
- Ročník: 1
- Obchodná fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Cieľom štúdia tohto predmetu je získať vedomosti, kompetencie a zručnosti potrebné pre budúcu kariéru v podniku v oblasti kúpeľníctva alebo wellness služieb.
Vedomosti
Študenti získajú prehľad o teoretických a praktických základoch problematiky týkajúcej sa podnikania v oblasti kúpeľníctva a wellness, budú ovládať základnú terminológiu v oblasti kúpeľníctva a wellness, budú rozumieť procesom a osobitostiam fungovania podnikov v oblasti kúpeľníctva a wellness, budú vedieť implementovať teoretické poznatky z rôznych oblastí na riešenie praktických problémov.
Zručnosti
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné zručnosti: vyhľadať a kriticky vyhodnotiť informácie z rôznych zdrojov, navrhnúť inováciu, alebo nové kúpeľné a wellness služby do existujúceho podniku vo forme investičného projektu, úspešne pracovať v tíme – rozdeliť si úlohy, prevziať zodpovednosť za včasné splnenie svojich úloh, spolupracovať s ostatnými členmi svojho tímu, prezentovať svoje parciálne aj finálne riešenia.
Kompetentnosti
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné kompetentnosti: kreatívne myslenie, interdisciplinárny prístup, schopnosť pracovať v tíme, schopnosť prevziať zodpovednosť, kritické myslenie. schopnosť úspešne komunikovať a prezentovať.
Stručná osnova predmetu
Podstata kúpeľníctva a wellness, ich história a význam pre ľudstvo. Medzinárodné súvislosti podnikania v oblasti kúpeľníctva a wellness, ich postavenie v globálnej ekonomike. Medzinárodné a národné inštitúcie a organizácie v oblasti kúpeľníctva a wellness. Kúpele, termálne kúpaliská a aquaparky na Slovensku a v zahraničí. Základné poznatky o podstate a osobitostiach fungovania kúpeľných podnikov a podnikov v oblasti wellness služieb s dôrazom na spoločenskú zodpovednosť a trvalo udržateľný rozvoj.
Odporúčaná literatúra
Základná literatúra:
VESZPRÉMI SIROTKOVÁ, Anna a kol. Kúpeľníctvo a wellness. 1. vydanie. Bratislava: Ekonóm, 2023. 148 s. ISBN: 978-80-225-5097-0.
Odporúčaná literatúra:
Global Wellness Institute. Online. Dostupné na: https://globalwellnessinstitute.org/
KASARDA, Martin. Kúpele. Slovensko – krajina živej vody. 1. vydanie. Bratislava: Dajama, 2020. ISBN: 978-80-8136-115-9. Dostupné na: (PDF) KÚPELE Slovensko, krajina živej vody (researchgate.net)
KITCHEN, Jane et al. Spa Business Handbook 2023. Hitchin, UK: The Leisure Media Co Ltd., 2023. 436 s. Dostupné na: Spa Business Handbook: Digital Edition (spahandbook.com)
Spa Business. Global Spa & Wellness. Online. Dostupné na: https://www.spabusiness.com/index.cfm?pagetype=archive&changemag=combined
Sylabus predmetu
1. Kúpeľníctvo a wellness, základné pojmy. Typológia prírodných liečivých zdrojov. Klasifikácia kúpeľných procedúr a wellness služieb. 2. História kúpeľníctva a wellness v zahraničí a na Slovensku. Kúpele ako súčasť svetového dedičstva UNESCO. 3. Kvalita života – meranie, ukazovatele. Úloha kúpeľníctva a wellness pri zvyšovaní kvality života obyvateľov. 4. Zdravotné indikácie a kontraindikácie pri kúpeľných procedúrach a wellness službách. 5. Pozícia kúpeľníctva a wellness z hľadiska globálnej ekonomiky. 6. Medzinárodné organizácie v oblasti kúpeľníctva a wellness, ich ciele aktivity v oblasti rozvoja kúpeľníctva a wellness vo svete a v Európe. 7. Európsky kúpeľný cestovný ruch. 8. Identifikácia nevyhnutných podmienok pre podnikanie v kúpeľoch a wellness na Slovensku. Legislatívne a obchodné podmienky v kúpeľoch a wellness. 9. Kúpele na Slovensku a v zahraničí. 10. Termálne kúpaliská a aquaparky na Slovensku a v zahraničí. 11. Manažment vo wellness a spa - organizácia, procesy, osobitosti. 12. Tvorba produktov v kúpeľoch a wellness. Dizajn a inovácia služieb. 13. Trvalo udržateľný rozvoj vo wellness a kúpeľoch. Krízový manažment
Podmienky na absolvovanie predmetu
práca v tímoch, projekt, písomná skúška
Semináre 40 %, z toho:
Aktívna účasť na výučbe 10 %
Vypracovanie a prezentácia projektu v tíme 30 %
Záverečná písomná skúška 60 %
Pracovné zaťaženie študenta
Celkové pracovné zaťaženie študenta: 130 hodín.
Z toho:
Účasť na seminároch: 52 hodín
Príprava na semináre: 13 hodín
Spracovanie projektu formou tímovej spolupráce: 26 hodín
Príprava na skúšku: 39 hodín
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
slovenský a anglický jazyk
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 03.03.2024
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 03.03.2024