Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Vedomosti:
Študent získa vedomosti o manažmente cestovného ruchu v medzinárodnej dimenzii. Získa prehľad o mechanizme činnosti a výstupoch politiky cestovného ruchu svetových inštitúcií (UN WTO) a Európskej únie v prepojení na Slovenskú republiku. V rámci seminárov si osvojí preberané témy v podmienkach konkrétnych destinácií s medzinárodným významom a medzinárodných spoločností, ktoré pôsobia na medzinárodnom trhu cestovného ruchu.
Zručnosti
Na základe štúdia vybraných najdôležitejších dokumentov pre medzinárodný cestovný ruch si študent osvojí analytický prístup a rozvíja kritické myslenie. Viaceré dokumenty v anglickom jazyku vytvoria predpoklad aktívnej znalosti štandardnej terminológie v anglickom jazyku, ktorý je základným predpokladom komunikácie v medzinárodnom cestovnom ruchu.
Kompetencie:
Študent získa základné predpoklady pre kompetentné pôsobenie v medzinárodných inštitúciách UN WTO, EU, a vybraných medzinárodných organizáciach cestovného ruchu, Bude odborne pripravený na pozície manažéra pre medzinárodnú spoluprácu na úrovni ministerstva, regionálne samosprávne orgány, prípadne medzinárodné projekty rozvoja cestovného ruchu.

Stručná osnova predmetu

Predmet je nastavený na získanie poznatkov o politike a realizácii cestovného ruchu na svetovom a európskom trhu.
Ide o tieto tematické okruhy:
Medzinárodný cestovný ruch z aspektu výkonov v členení podľa svetových regiónov. Politika cestovného ruchu v zmysle odporúčaní UN WTO a v súlade s právnymi a koncepčnými dokumentmi Európskej únie. Medzinárodný cestovný ruch v praxi.

Odporúčaná literatúra

Základná literatúra:
1. GÚČIK, Marian - ORELOVÁ, Andrea. Výkonnosť sektora cestovného ruchu a problémy jeho merania. 1. vyd. Banská Bystrica : Vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela - Belianum : Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Ekonomická fakulta, 2021. 195 s. ISBN 978-80-557-1917-7.
2. GÚČIK, Marian. Cestovný ruch v ekonomike a spoločnosti. 1. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer SR, 2020. 454 s. ISBN 978-80-571-0273-1.
Odporúčaná literatúra:
1. UN TOURISM. UN Tourism World Tourism Barometer. [Online]. 2024. Dostupné na: https://webunwto.s3.eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/2024-01/UNWTO_Barom24_01_January_Excerpt.pdf?VersionId=IWu1BaPwtlJt66kRIw9WxM9L.y7h5.d1
2. UNWTO. Global code of Ethics in travel and tourism. [Online]. 2023. Dostupné na: https://www.unwto.org/global-code-of-ethics-for-tourism
3. UNWTO. Sustainable development goals 2030. [Online]. 2023. Dostupné na: https://www.unwto.org/tourism-in-2030-agenda.
4. World Economic Forum. The Travel and Tourism competitiveness report 2019. [Online]. 2020. Dostupné na: https://www.weforum.org/reports/the-travel-tourism-competitiveness-report-2019
5. World Economic Forum.. Travel & Tourism Development Index 2021: Rebuilding for a Sustainable and Resilient Future. [Online]. 2022. Dostupné na: https://www.weforum.org/reports/travel-and-tourism-development-index-2021/
6. World Economic Forum. Global risk report. [Online]. 2024. Dostupné na: https://www.weforum.org/reports/global-risks-report-2024

Sylabus predmetu

1. Vývoj medzinárodného cestovného ruchu v politických a ekonomických súvislostiach v krajinách strednej a východnej Európy. Politické rozhodnutia a ich vplyv na medzinárodný cestovný ruch 2. Medzinárodný cestovný ruch a pozícia svetových destinácií z aspektu príjazdov a príjmov . Nové destinácie, perspektíva tzv. bielych miet na mape cestovného ruchu. Prezentácia cestovného ruchu geopoliticky najvýznamnejších krajín na svetovom trhu cestovného ruchu 3. Riziká v cestovnom ruchu. Správa o rizikách zo Svetového fora v Davose a jej aplikácia na podmienky medzinárodného cestovného ruchu. Ekonomické, environmentálne, geopolitické, sociálne, technologické riziká. Riziká, ktoré sa prejavili v medzinárodnom cestovnom ruchu v ostatnom období, konkretizácia v členení rizík podľa správy a ich negatívne dopady 4. Svetová organizácia cestovného ruchu (UN WTO) . Kompetencie a pôsobnosť UN WTO. UN WTO what we do. Globálny etický kódex. 5. Politika cestovného ruchu. Cestovný ruch v roku 2030 – Agenda. Udžateľné ciele rozvoja udržateľnosti (Sustainable development goals) 6. Konkurenčná schopnosť destinácií na medzinárodnom trhu CR. Kritériá, vyhodnotenie v zmysle oficiálneho dokumentu. Vyhodnotenie vybraných kritérií s dôarzom na politiku cestovného ruchu , prioritu cestovného ruchu, vládnu podporu CR v SR a vo vybraných krajinách. (V4, Popredné turisticky najnavštevovanejšie krajiny a pod.). 7. Európska Únia a CR, inštitucionálne zabezpečenie, Stratégia rozvoja CR v EU. Európa ako popredná svetová destinácia cestovného ruchu – nový politický rámec pre európsky cestovný ruch 8. Dlhodobé programy EU pre rozvoj cestovného ruchu. Európske hlavné mesto kultúry. Podpora zo strane EU. Prepojenie manažmentu EHK na úrovni EU, štátu, konkrétnej destinácie EHK. Aktuálne EHK 9. Dlhodobé programy EU pre rozvoj cestovného ruchu. Európska excelentná destinácia (EDEN). Základné princípy EDEN. Témy pre EDEN. Aktuálne destinácie EDEN. 10. Kolaboratívna ekonomika v medzinárodnom cestovnom ruchu. Medzinárodné platformy s dôrazom na ubytovacie a dopravné služby. 11. Medzinárodný cestovný ruch v praxi vo vybranej destinácii a vybraných podnikoch, ktoré poskytujú služby CR prevažne pre zahraničnú klientelu 12. Investície do brownfields pre potreby cestovného ruchu. Realizované projekty v zahraničí. Good practice, prípadové štúdie o realiizácii projektov brownfields alebo blackfields pre potreby cestovného ruchu v SR 13. Interkultúrne dimenzie ľudského činiteľa na medzinárodnom trhu cestovného ruchu.. Požiadavky na profesionálnu vybavenosť adaptabilitu v ponuke na medzinárodnom trhu CR. Profesionálny rozvoj pracovníkov v medzinárodných spoločnostiach. Konkrétne príklady na základe štúdia výročných správ vybraných medzinárodných hotelových reťazcov, leteckých spoločností.

Podmienky na absolvovanie predmetu

10 % priebežná písomná práca;
30 % semestrálna práca;
60 % písomná skúška;

Pracovné zaťaženie študenta

Pracovná záťaž: 104 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 13 hodín
Spracovanie semestrálneho projektu v prepojení na odbornú exkurziu : 15 hodín
Odborná exkurzia: 10 hodín
Príprava na skúšku: 40 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

Slovenský jazyk, anglický jazyk

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 04.03.2024

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 04.03.2024