Dovozné a vývozné obchodné operácie (v ruskom jazyku)
- Kredity: 7
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 2P + 2C
- Semester: zimný
- Ročník: 3
- Obchodná fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Študenti nadobudnú najmä nasledovné vedomosti:
- schopnosť porozumieť problematike dovozných a vývozných obchodných operácií na úrovní EÚ
- reguláciu obchodných operácii prebiehajúcich v rámci EÚ
- zmluvne zabezpečiť základné formy obchodných operácií
Študenti nadobudnú najmä nasledovné zručnosti:
- navrhovať riešenia v oblasti základných dovozných a vývozných obchodných operácii
- realizovať jednoduché obchodné operácie a prijímať riešenia z oblastí medzinárodného podnikania
- tvorivo používať rôzne metódy v oblasti princípov obchodovania na úrovni EÚ a aplikovať takéto obchodné operácie
Študenti nadobudnú najmä nasledovné kompetencie:
- samostatnosť pri riešení špecifických problémov dovozných a vývozných operácií v meniacom sa medzinárodnom prostredí
- zodpovednosť pri rozhodovaní v rámci realizácie jednoduchých obchodných operácií v rámci EÚ
- schopnosť vhodne a profesionálne prezentovať svoje stanovisko v oblasti využitia základných druhov obchodných operácii
Stručná osnova predmetu
Postavenie zahraničného obchodu a národnej ekonomike. Kvantifikácia zahraničného obchodu v ekonomike štátu. Zahraničný obchod Slovenskej republiky a jeho význam. Vplyv jednotlivých priemyselných odvetví na vývoj zahraničného obchodu Slovenska. Inštitucionálna podpora zahraničnoobchodnej činnosti na Slovenku. Vývoj zahraničného obchodu EÚ. Regulácia obchodných operácií v rámci EÚ. Princípy obchodovania v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru, s tretími krajinami na základe preferenčných a nepreferenčných dohôd. Základné modely obchodných operácii: exportno-importný, licenčný a investičný (kapitálový). Dovoz, vývoz, reexportné a reimportné obchodné operácie. Spôsoby realizácie vývozných a dovozných obchodných operácii.
Odporúčaná literatúra
1. КАШТЯКОВА, Элена – МАЙДЫРОВА Айгуль. Формирование национальной экономики в условиях цифровизации (на примере Казахстана, Российской Федерации и Европейского Союза). Братислава: Издательство ЭКОНОМ, 2020. 192 с. ISBN 978-80-225-4721-5.
2. ДЕГТЯРЕВА, Ольга – ВАСИЛЬЕВА, Татьяна – ГАВРИЛОВА, Людмила. Международное торговое дело : учебник /; под ред. О. И. Дегтяревой. Москва : Магистр : ИНФРА-М, 2021. 608 с. ISBN 978-5-9776-0211-2.
3. ХАСБУЛАТОВ, Руслан и др. Международная торговля : учебник для вузов / ; под общей редакцией Р. И. Хасбулатова. Москва : Издательство Юрайт, 2024. 405 с. ISBN 978-5-534-05486-6.
4. SEYOUM, Belay. Export–Import Theory, Practices, and Procedures (4th ed.). Publisher : Taylor and Francis, 2021. 670 s. ISBN 978-10-030-2050-9
5. The Staff of Entrepreneur Media - RICH, Jason R. Start Your Own Import/Export Business (Startup) Kindle Edition. Publisher : Entrepreneur Press, 2021. 272 s. ISBN 978-16-130-8429-8.
Sylabus predmetu
1. Postavenie zahraničného obchodu a národnej ekonomike. Charakteristika základných pojmov. 2. Kvantifikácia zahraničného obchodu v ekonomike štátu. Jednofaktorové a viacfaktorové indikátory hodnotenia. Úloha a význam WTO v regulácii svetového obchodu. 3. Zmeny vývoja zahraničného obchodu SR po vstupe do EÚ v teritoriálnej a komoditnej štruktúre. Faktory ovplyvňujúce predikciu vývoja. 4. Vplyv jednotlivých priemyselných odvetví na vývoj zahraničného obchodu Slovenska. 5. Inštitucionálna podpora zahraničnoobchodnej činnosti na Slovenku. Inštitúcie podporujúce zahraničnoobchodnú činnosť na Slovensku a ich význam. 6. Vývoj zahraničného obchodu EÚ. Teritoriálna a komoditná štruktúra. Obchod so službami. Vývoj priamych zahraničných investícií v EÚ. 7. Regulácia obchodných operácií v rámci EÚ. Štatistické zisťovanie INTASTAT. Systémy rýchlej výmeny informácii RAPEX a RASFF. Spoločná obchodná, poľnohospodárska a energetická politika. Predikcia vývoja. 8. Princípy obchodovania v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. Dohoda o EHP. Európske združenie voľného obchodu jeho význam a rozdiel medzi EZVO a EÚ. Zvláštne postavenie Švajčiarska. 9. Princípy obchodovania s tretími krajinami na základe preferenčných dohôd na príklade (Južná Kórea, Kanada, Ukrajina, Japonsko, Spojené kráľovstvo, krajiny západného Balkánu) 10. Princípy obchodovania s tretími krajinami na základe nepreferenčných dohôd (USA, Rusko, ostatné krajiny SNŠ, Čína, India, MERCOSUR, Filipíny, Indonézia, Austrália, Nový Zéland a pod.) 11. Jednotlivé druhy obchodných operácií v medzinárodnom obchode. Základné modely obchodných operácii: exportno-importný, licenčný a investičný (kapitálový). Výhody a nevýhody jednotlivých modelov. 12. Dovoz, vývoz, reexportné a reimportné obchodné operácie. Ich význam a využitie v medzinárodnom podnikaní. 13. Spôsoby realizácie vývozných a dovozných obchodných operácii. Priebeh a zabezpečenie takýchto obchodných operácií v medzinárodnom obchode.
Podmienky na absolvovanie predmetu
• 20 % priebežná písomná kontrolná práca;
• 20 % semestrálna práca a jej prezentácia;
• 60 % písomná skúška.
Pracovné zaťaženie študenta
Pracovná záťaž: 182 hodín
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 13 hodín
Spracovanie semestrálneho projektu: 23 hodín
Príprava na písomné overovanie vedomostí: 24 hodín
Príprava na skúšku: 70 hodín
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
Ruský
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 05.03.2024
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 05.03.2024