Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Študenti nadobudnú najmä nasledovné vedomosti:
- z oblasti intermodálnej prepravy tovaru v rámci podnikania na medzinárodných trhoch a vnútornom trhu Európskej únie,
- o tvorbe cien intermodálnej prepravy tovaru v exporte, importe alebo reexporte,
- o štruktúre intermodálnej prepravy a subjektoch participujúcich na nej, o legislatívnych normách a zmluvných vzťahoch, ktoré upravujú ich fungovanie,
- o úrovni a technológiách intermodálnej prepravy v krajinách EÚ,
- o možnostiach cieleného prepájania a kombinovania dopravných modalít,
- o význame kontajnerizácie pre rozvoj medzinárodného obchodu.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné zručnosti:
- pri riešení špecifických problémov v oblasti intermodálnych prepravných operácií s prepojením na medzinárodný obchod,
- v oblasti riadenia intermodánej prepravy a kombinovania dopravných modalít,
- praktickej aplikácie poznatkov ohľadom tvorby cien služieb intermodálnej prepravy tovaru medzi paritami EXW a DDP podľa INCOTERMS 2020, príp. medzi terminálmi intermodálnej prepravy (prístavy, letiská, železničné uzly, suchozemské terminály bimodálnej a multimodálnej prepravy).
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné kompetencie:
- efektívneho riadenia intermodálnej prepravy tovarov,
- rokovania so subjektmi participujúcimi na intermodálnej preprave tovarov a o exportných/importných cenách služieb intermodálnej prepravy,
- porozumieť nástrojom na riadenie intermodálnych prepráv vhodným kombinovaním dopravných modalít s cieľom tvoriť pridanú hodnotu v celom prepravnom reťazci a zdôrazniť význam udržateľnosti intermodálnej prepravy.

Stručná osnova predmetu

Obsahom predmetu je oboznámenie sa s intermodálnou prepravou tovaru s dôrazom na jej fungovanie vo viacerých členských krajinách EÚ, ako aj s právnym rámcom upravujúcim tento typ ekologickej prepravy tovaru. Študenti sa naučia prakticky realizovať intermodálne prepravné operácie a oboznámia sa s progresívnymi technológiami využívanými v moderných termináloch intermodálnej prepravy na európskej a svetovej úrovni.

Odporúčaná literatúra

MINÁRIK, Marek. 2021. Medzinárodná preprava a logistika. Bratislava: EKONÓM 12/2021 v príprave.
BALÁŽ, Peter, Stanislav ZÁBOJNÍK, Simona ŠKORVAGOVÁ, et al. Medzinárodné podnikanie. Bratislava: Sprint 2, 2019, 304 s. Economics. ISBN 978-80-89710-51-5.
FURDOVÁ, Lucia a Heda HANSENOVÁ. Medzinárodná preprava, zasielateľstvo a logistika: manažment obchodných operácií. Bratislava: Vydavateľstvo EKONÓM, 2015, 128 s. ISBN 978-80-225-4127-5.
ROBINSON, Bruce. International Logistics: Trade Operations Management. Clanrye International, 2020, 199 s. ISBN 1632409208.

Sylabus predmetu

1. Intermodálna preprava tovarov, vymedzenie základných pojmov ako intermodálna preprava, kombinovaná unimodálna, bimodálna a multimodálna preprava tovaru. 2. Medzinárodná regulácia a inštitucionány rámec intermodálnej prepravy, vývoj intermodálnej prepravy v jednotlivých krajinách EÚ. 3. Intermodálna preprava tovaru v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. 4. Intermodálna preprava tovaru vo Francúzsku, Krajinách Beneluxu a na severe Európy. 5. Intermodálna preprava tovaru v krajinách okolo Stredozemného mora. 6. Intermodálna preprava tovaru v krajinách V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko). 7. Infraštruktúra intermodálnej prepravy tovaru podľa dopravných modalít (cestná, železničná, letecká, námorná a vnútrozemská riečna). 8. Operátori kombinovanej a multimodálnej prepravy tovaru – CTO, MTO, prepravné režimy „door to door“, „door to port“, „port to port“, „port to door“. 9. Úloha cestnej dopravy v intermodálnych prepravných operáciách, plniacej funkciu preddopravy a zadopravy. 10. Úloha železničnej, vnútrozemskej vodnej, námornej a leteckej dopravy v intermodálnych prepravných operáciách, plniacich funkciu hlavnej prepravy. 11. Tradičné a nové transakčné náklady v exportnej a importnej cene (náklady na uzavretie a kontrolu kontraktu, náklady dodania podľa INCOTERMS, náklady financovania, rizík, ekológie, etiky, informácií, znalostí a administratívy), majúce dopad na profitabilitu intermodálnych prepravných operácií. 12. Technika a technológia používaná v intermodálnej preprave tovaru. 13. Význam kontajnerizácie pre rozvoj medzinárodného obchodu.

Podmienky na absolvovanie predmetu

10 % aktívna účasť na seminároch a riešenie prípadových štúdií
15 % priebežné testy
15 % Projekt (PowerPoint prezentácia) prezentácia
60 % písomná skúška

Pracovné zaťaženie študenta

Celkové: pracovná záťaž 4 kreditov x 26 h = 104 h.
Samostatne zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre a riešenie prípadových štúdií: 8 hodín
Príprava na priebežné testy (kontrolná práca): 11hodín
Príprava a spracovanie prezentácie v Power Pointe: 12 hodín
Príprava na záverečnú skúšku: 47 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský jazyk, anglický jazyk

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 19.01.2022

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 19.01.2022