Riadenie rizík v medzinárodnom obchode

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné vedomosti:
- študenti sa oboznámia s problematikou riadenia rizík v medzinárodnom obchode, vrátane analýzy, monitorovania, hodnotenia a mitigácie rizika; teoreticky sa zoznámia so stratégiami zaobchádzania s rizikom a s klasifikáciou rizika,
- problematiku riadenia rizík v medzinárodnom obchode budú analyzovať na pozadí novej inštitucionálnej ekonomickej teórie a predovšetkým na pozadí teórie transakčných nákladov, ktorá vychádza z novej inštitucionálnej ekonomickej teórie,
- študenti budú ovládať možnosti implementácie riadenia rizík ako tzv. governance structures alebo nástroje zaistenia špecifických transakcií v praxi podľa novej inštitucionálnej ekonomickej teórie vychádzajúc z hospodárskej reality (nedokonalá informovanosť, oportunizmus a špecifické aktíva),
- medzinárodné prostredie podniku je zdrojom rizikovosti, predovšetkým v rozdelení na teoretické, trhové, komerčné a operačné, príp. špecifické riziká; študenti získajú teoretické vedomosti o členení rizík v medzinárodnom obchode.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné zručnosti:
- vychádzajúc z rizikovosti prameniacej z medzinárodného prostredia študenti získajú zručnosti v uvedomení si jednotlivých druhov rizík, zručnosť v oblasti analýzy, monitoringu, hodnotenia a mitigácie rizík,
- študenti si osvoja potrebu obozretného podnikania a obchodovania vo vzťahu k obchodným partnerom,
- študenti budú vedieť uskutočniť kvantitatívnu analýzu, predovšetkým prierezových údajov ako užitočný nástroj zníženia nedokonalej informovanosti,
- študenti si osvoja potrebu implementácie princípov corporate governance, alebo dobrej správy spoločností, ktorá je síce z väčšej časti na dobrovoľnej báze vo forme princípov, vo forme povinnosti vychádzajúcej pre určitý typ obchodných spoločností zo Zákona o účtovníctve; princípy corporate governance sú vo firmách súčasťou etického a marketingového programu, vrátane riadenia rizík.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné kompetencie:
- v súlade s profilom absolventa schopnosť samostatne a zodpovedne rozhodovať v meniacom sa medzinárodnom prostredí,
- obozretnosť pri podnikaní,
- vnímanie, predvídanie a redukovanie rizikovosti,
- základné analytické kompetencie,
- transparentnosť pri podnikaní,
- udržateľnosť podnikania,
- zvládnutie krízových situácii v medzinárodnom obchode a podnikaní.

Stručná osnova predmetu

Aplikácia teoretických východísk novej inštitucionálnej ekonomickej teórie a teórie transakčných nákladov. Analýza, monitoring a hodnotenie rizika v súlade s normou ISO 31 000 – Manažérstvo rizika. Základy kvantitatívnej analýzy, ako užitočného nástroja zníženia informačnej asymetrie a nedokonalej informovanosti v súlade s novou inštitucionálnou ekonomickou teóriou. Poznanie jednotlivých druhov rizík vyskytujúcich sa v medzinárodnom obchode, vrátane ich mitigácie (teritoriálne, trhové, komerčné, operačné riziká). Krízový manažment vo firme. Corporate governance alebo dobrá správa spoločností. Riadenie rizík ako preventívny nástroj vzniku hospodárskych kríz.

Odporúčaná literatúra

1. STEINHAUSER, Dušan a Ľuboš PAVELKA. (2021). Riadenie rizík v medzinárodnom obchode. Bratislava: Vydavateľstvo EKONÓM, 140 s.
2. STEINHAUSER, Dušan (2022). Metódy výskumu v ekonomických systémoch cestovného ruchu a medzinárodnom podnikaní. Bratislava: Vydavateľstvo EKONÓM, 83 s.
3. DINIS, Ana Arromba, Fátima DAVID, Liliana PEREIRA a Sara Luís DIAS, eds. (2023). Taking on Climate Change Through Green Taxation [online]. IGI Global, s. 318-334. Advances in Public Policy and Administration. 2023. DOI: 10.4018/978-1-6684-8592-7.ch014. ISBN 9781668485927. Dostupné na internete: https://services.igi-global.com/resolvedoi/resolve.aspx?doi=10.401
4. GARRIDO RAMOS, Delfina Gabriela a Luis ALMEIDA, eds. (2021). Risk Management: An Overview [online]. Nova Science Publishers. DOI: 10.52305/HNYO7041. ISBN 9781685071776.
5. STEINHAUSER, Dušan (2021). Vplyv pandémie ochorenia Covid-19 na medzinárodný obchod, podnikanie a operačné riziko vo firmách: monografia. [CD-ROM]. Bratislava: Vydavateľstvo EKONÓM, 2021, 89 s.
6. VESELOVSKÁ, Lenka a Jana JANIČKOVÁ (2022). Vybrané metódy, techniky a prípadové štúdie z manažmentu. Banská Bystrica: BELIANUM, 2022, 113 s. ISBN 978-80-557-1955-9.

Sylabus predmetu

1. Úvodná prednáška, požiadavky predmetu, história rizika a teoretické východiská. 2. Nová inštitucionálna ekonomická teória a teória transakčných nákladov v aplikácii na riadenie rizík v medzinárodnom obchode. 3. Podstata a členenie rizík. 4. Riziková matica (ISO 31 000), analýza, kvantifikácia, monitoring a mitigácia rizika. 5. Zdroje a zber informácií, databázy národných a nadnárodných organizácií ako Štatistický úrad Slovenskej republiky, EUROSTAT, databáza skupiny Svetovej banky, UNCTADStat, databáza OECD, Index ekonomickej slobody nadácie The Heritage a iné. 6. Základy kvantitatívnej analýzy. 7. Základy regresnej analýzy prierezových údajov, intra- a extrapolácie, základné štatistické chyby a predpoklady, chyba heteroskedasticity, kolinearity, normálneho rozdelenia reziduálov. 8. Teritoriálne a trhové riziká. Vonkajšie a vnútorné politické riziká, obchodnopolitické riziká, riziko odbytu, nákupu, riziko zmien cenových relácií, kurzové, inflačné a úrokové riziko, riziko zmien ďalších podmienok predaja a zmeny výšky dopravných nákladov. 9. Komerčné riziká. Riziko neprebratia tovaru, riziko z nezaplatenia, tovarové a dopravné riziko. 10. Metódy kvantifikácie kurzového rizika. 11. Corporate governance. 12. Operačné riziká, personálne a právne riziká. Krízový manažment vo firme, kríza vo firme. 13. Postavenie riadenia rizík pri prevencii ekonomických kríz a Global Risks Report Svetového ekonomického fóra.

Podmienky na absolvovanie predmetu

20 % semestrálna práca, jej prezentácia a diskusia
20 % priebežné písomné overovanie vedomostí
60 % písomná skúška

Pracovné zaťaženie študenta

Celkové: pracovná záťaž 5 kreditov x 26 h = 130 h.
Samostatne zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 17 hodín
Spracovanie semestrálneho projektu: 20 hodín
Príprava na písomné overovanie vedomostí: 17 hodín
Príprava na skúšku: 24 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský, anglický

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 29.10.2024

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 29.10.2024