Právo Európskej únie

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Hlavný vzdelávací cieľ predmetu :
Základná orientácia v legislatíve a právnych predpisov EÚ, ktoré majú dopad aj na legislatívu a právne predpisy Slovenskej republiky.
Hlavné vzdelávacie výstupy predmetu:
Vedomosť:
Študent po absolvovaní predmetu získa základný prehľad o histórii európskej integrácie, základnej charakteristike Európskej únie (ďalej len „EÚ“), otázkach týkajúcich sa členstva štátov v EÚ, postavení jednotlivcov v EÚ (občianstvo Únie, ochrana základných práv v rámci Únie), inštitucionálnom systéme EÚ, právnom systéme EÚ a o základoch tvorby primárneho a sekundárneho práva. Študent získa tiež systematický prehľad a orientáciu v právnej úprave vnútorného trhu EÚ, spoločných politikách EÚ, daňovom práve EÚ, ako aj práve hospodárskej súťaže a konaní pred Súdnym dvorom EÚ.
Praktické zručnosti: Študenti po absolvovaní predmetu získajú spôsobilosť orientovať sa v právnych predpisoch EÚ. Získajú tiež spôsobilosť porozumieť právnym predpisom EÚ a vyložiť si ich, ako aj schopnosť pracovať s databázami právnych predpisov (slov-lex.sk, eur-lex.eu). Študenti sa tiež budú vedieť orientovať v zložitej štruktúre jednotlivých orgánov a inštitúcií EÚ.
Kompetencie: Schopnosť pracovať s účinnou právnou úpravou EÚ a spôsobilosť aplikovať právnu úpravu EÚ v kontexte súvisiacich rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie. Schopnosť čítať právne predpisy EÚ so znalosťou základných právnych pojmov a inštitútov.

Stručná osnova predmetu

História európskej integrácie a základná charakteristika Európskej únie (subjektivita, ciele, právomoci, demokratické zásady).
Členské štáty Európskej únie a občianstvo EÚ (vznik a obsah členstva, zánik členstva, rovnosť členských štátov, rozšírená spolupráca, občianstvo EÚ).
Európska únia a základné práva (vývoj vzťahu EÚ k základným právam, úloha SDEÚ, Charta základných práv)
Inštitucionálny systém Európskej únie
Spoločný trh a štyri základné slobody
Spoločná poľnohospodárska, energetická, dopravná politika, sociálna politika, vzdelanie a veda v Európskej únii.
Hospodárska súťaž v EÚ. Právo duševného vlastníctva v EÚ.

Odporúčaná literatúra

MAZÁK, J. – JÁNOŠÍKOVÁ, M.: Lisabonská zmluva (Ústavný systém a súdna ochrana). Iura Edition, Bratislava 2011, 306 s.
SIMAN, M. – SLAŠŤAN, M. Právo Európskej únie : (inštitucionálny systém a právny poriadok únie s judikatúrou). 1. vyd. Bratislava: Euroiuris - Európske právne centrum, 2012. 1232 s. ISBN 978-80-89406-12-8.
SLAŠŤAN, M. Efektívnosť súdnej ochrany pred porušovaním práva EÚ členskými štátmi. 1. vyd. Bratislava: Euroiuris - Európske právne centrum, 2012. 140 s. ISBN 978-80-89406-20-3.
TICHÝ, L., ARNOLD, R., ZEMÁNEK, J., KRÁL, R., DUMBROVSKÝ, T. Evropské právo. Praha : C. H. Beck, 2014, 756 s., ISBN 978-80-7400-546-6
WINKLER, M. a kol.: Právo v medzinárodnom obchode. Bratislava : Wolters Kluwer, 2021, 568 s., ISBN 978-80-571-0320-2

Sylabus predmetu

1. História európskej integrácie a základná charakteristika Európskej únie (subjektivita, ciele, právomoci, demokratické zásady). 2. Členské štáty Európskej únie a občianstvo EÚ (vznik a obsah členstva, zánik členstva, rovnosť členských štátov, rozšírená spolupráca, občianstvo EÚ). 3. Európska únia a základné práva (vývoj vzťahu EÚ k základným právam, úloha SDEÚ, Charta základných práv) 4. Inštitucionálny systém Európskej únie I. (vývoj a základná charakteristika, Európsky parlament, Európska komisia, Súdny dvor EÚ) 5. Inštitucionálny systém Európskej únie II. (Európska rada a Rada EÚ, Európsky dvor audítorov, Európska centrálna banka) 6. Základy právneho systému Európskej únie, primárne a sekundárne právo EÚ (typológia a hierarchia prameňov práva, spôsoby výkladu a podmienky platnosti, primárne právo EÚ a sekundárne právo EÚ) 7. Spoločný trh a štyri základné slobody 8. Kritéria prijatia eura. Európska centrálna banka a monetárna politika. Banková únia. 9. Rozpočet Európskej únie, príjmy a výdavky, fondy Európskej únie, ich úloha a problematika ich využívania. 10. Spoločná poľnohospodárska, energetická, dopravná politika, sociálna politika, vzdelanie a veda v Európskej únii. 11. Princípy daňového práva EÚ a základné hodnoty a ciele podľa zakladajúcich zmlúv EÚ 12. Hospodárska súťaž v EÚ. Právo duševného vlastníctva v EÚ. 13. Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika. Politika v oblasti ochrany životného prostredia.

Podmienky na absolvovanie predmetu

10 % priebežná aktivita počas semestra,
30 % priebežný test,
60 % písomná skúška

Pracovné zaťaženie študenta

účasť na seminároch: 26 h
príprava na semináre: 13 h
príprava na priebežný test 13 h
príprava na skúšku 26 h

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 08.03.2022

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 08.03.2022