Operácie komerčných bánk
- Kredity: 6
- Ukončenie: Skúška
- Semester: letný
- Ročník: 2
- Národohospodárska fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Vedomosti a kompetencie:
Študenti po absolvovaní predmetu pochopia teoretické súvislosti, vzťahy a postupy pri operáciách v komerčnom bankovníctve. Sú zorientovaní v operáciách na medzibankovom trhu, v operáciách, prostredníctvom ktorých banky získavajú zdroje na svoju podnikateľskú činnosť, a v operáciách prostredníctvom ktorých ich zhodnocujú. Pochopia legislatívne požiadavky na operácie komerčných bánk. Študenti sú schopní analyzovať a zhodnotiť hospodárenie banky, odhaliť prípadné nedostatky a navrhovať riešenia.
Zručnosti:
Študenti si zlepšia svoje zručnosti v aktívnom počúvaní, manažérske zručnosti, zručnosti v riešení problémov, komunikačné a počítačové zručnosti.
Stručná osnova predmetu
1. Princípy a právne aspekty činnosti komerčných bánk. Vymedzenie komerčného bankovníctva a operácií komerčných bánk v zmysle legislatívy SR a EÚ. Základné aspekty členenia operácií komerčných bánk. Operácie komerčných bánk z pohľadu nákladov a výnosov.
2. Operácie na medzibankovom trhu a zmenárenské operácie komerčných bánk. Charakteristika pokladničných a medzibankových operácií – význam pre banku a klienta, ich miesto v bilanciách bánk. Operácie medzi komerčnými bankami, ich cena. Referenčné banky, štatút referenčnej banky. Zmenárenské a devízové operácie komerčných bánk.
3. Získavanie zdrojov komerčných bánk z externého prostredia – vonkajšie financovanie. Bežný účet - nositeľ operácií komerčných bánk, legislatívne aspekty bežného účtu. Otváranie bežného účtu klienta v banke, jeho význam, z hľadiska banky a klienta, Zdroje získavané emisiou cenných papierov. Medzibankové úvery, druhy, význam, výhody, nevýhody, cena. Kryté dlhopisy – zdroje určené na úvery na bývanie.
4. Získavanie kapitálu a základného imania komerčných bánk. Efektívne zvyšovanie. Nominálne zvyšovanie. Dlhodobý podriadený dlh. Legislatívna úprava
5. Regulácia poistenia vkladov na národnej a európskej úrovni. Ochrana vkladov v podmienkach SR Corporate governance. Morálny hazard, nesprávny výber. Harmonizácia platnej legislatívnej úpravy ochrany vkladov v SR s navrhovanou európskou úpravou. Prístup jednotlivých krajín eurozóny a EÚ k ochrane vkladov.
6. Operácie compliance. Bankové tajomstvo. Výnimky z bankového tajomstva. Riešenie krízových situácií .Nelegálne operácie – identifikácia. Pranie špinavých peňazí. Opatrenia proti praniu špinavých peňazí. Legislatíva EÚ v oblasti ochrany pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti.
7. Úverové operácie komerčných bánk. Úverový proces v komerčnej banke. Bonita klientov a kreditné riziko. Gapová analýza bankových úverov. Prípadová štúdia.
8. Operácie komerčných bánk pre korporátnu klientelu. Prevádzkové a investičné financovanie. Operácie s municipalitami. Financovanie developerských projektov. Exportné operácie. Mimobilančné operácie s korporátnou klientelou. Časové aspekty operácií s korporátnou klientelou
9. Sekuritizácia aktív. Bilančná a mimobilančná sekuritizácia aktív. Sekuritizácia s rekurzom a bez rekurzu. Pozitíva a riziká vyplývajúce zo sekuritizácie aktív. Uplatnenie sekuritizácie v bankovníctve.
10. Platobný styk a zúčtovanie medzi bankami. Platobné systémy v podmienkach Európskej únie (TARGET, TARGET II), SEPA, SWIFT. Legislatívne aspekty platobných operácií komerčných bánk. Smernica o platobných službách. Smernica PSD2 a hlavné zmeny v organizácii platobného styku.
11. Služby elektronického bankovníctva. Technika poskytovania služieb elektronického bankovníctva. Riziká elektronického bankovníctva a možnosti ich eliminácie. Vybrané produkty elektronického bankovníctva komerčných bánk.
12. Úvery na bývanie a stavebné sporenie v podmienkach SR. Ekonomická a legislatívna charakteristika úverov na bývanie na Slovenska. Podmienky poskytovania úverov na bývanie prijaté centrálnou bankou v súvislosti so zadlžovaním obyvateľov SR a v súvislosti s COVID pandémiou. Stavebné sporenie. v podmienkach SR.
13. Dopady externého prostredia na operácie komerčných bánk. Dopady pandémie na operácie komerčných bánk, dopady korupcie, politické riziká. Bankový odvod – teoretické vymedzenie, dôvody zavedenia, význam, pozitíva, negatíva. Zadlženosť obyvateľstva - podstata,. Osobný bankrot a jeho dopad na riadenie úverov.
Odporúčaná literatúra
1. HORVÁTOVÁ, E. A KOL.: OPERÁCIE KOMERČNÝCH BÁNK. BRATISLAVA. EKONÓM 2010.
2. REVENDA, Z., MANDEL,M.,KODERA, J.,MUSÍLEK, P.,DVOŘÁK, P.: PENĚŽNÍ EKONOMIE A BANKOVNÍCTVÍ. MANAGEMENT PRESS. 2014. PRAHA
3. BABOUČEK, I. A KOL.: REGULACE ČINNOSTI BANK. PRAHA 2009.
4. DOKUMENTY EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKY A NÁRODNEJ BANKY SLOVENSKA.
Podmienky na absolvovanie predmetu
20 % priebežná písomná práca
10 % semestrálna práca
70 % písomná skúška
Pracovné zaťaženie študenta
- účasť na prednáškach 22 hodín
- účasť na cvičeniach 22 hodín
- príprava na semináre 18 hodín
- spracovanie semestrálneho projektu 22 hodín
- príprava na zápočtovú písomku 22 hodín
- príprava na skúšku 50 hodín
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
slovenský, anglický
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 28.12.2021
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 28.12.2021