Regulácia a dohľad na finančných trhoch
- Kredity: 3
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 1P + 1C
- Semester: letný
- Ročník: 2
- Národohospodárska fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Vedomosti a kompetencie:
Absolvovaním predmetu získa študent schopnosť porozumieť zmyslu a cieľom orgánov regulácie a dohľadu nad bankami, poisťovňami a ďalšími finančnými inštitúciami. Študenti budú schopní vyhodnotiť a navrhnúť riešenie problémov, ktoré sú spojené s analýzou a identifikáciou konkrétnych problémov a súvislostí v uvedenej oblasti. Do konca tohto kurzu by študent mal byť schopný porozumieť podstate regulácie a navrhnúť riešenia v prípade konkrétnych udalostí, s ktorými sa banky, poisťovne a ostatné finančné inštitúcie stretávajú vo svojom podnikaní.
Zručnosti:
Študenti si zvýšia svoje počítačové zručnosti, technické a analytické zručnosti, komunikačné zručnosti, zručnosti v riadení času ako aj zdokonalia svoje kritické myslenie a schopnosť tvoriť vlastný názor a odporúčania v danej oblasti.
Stručná osnova predmetu
1. Vymedzenie regulácie a dohľadu vo financiách. Špecifiká regulácie v bankovníctve a poisťovníctve. Vývoj prístupu k regulácii po roku 2000. Inštitucionálne usporiadanie regulácie vo financiách. Legislatívne aspekty regulácie. Ciele regulácie a dohľadu. Regulačná arbitráž.
2. Systémové riziká vo financiách. Vplyv ekonomického cyklu na reguláciu. Špecifiká systémových rizík na nadnárodnej a národnej úrovni a ich vplyv na reguláciu na týchto úrovniach. Zabezpečenie regulácie systémových rizík.
3. Aspekty regulácie kapitálu v komerčných bankách. Regulačná funkcia kapitálu. Ciele a metódy regulácie. Vymedzenie regulácie kapitálu Bazilejským výborom pre bankový dohľad. Kapitálová primeranosť ako východisko regulácie kapitálu. Regulácia kapitálu v SR.
4. Špecifiká regulácie likvidity v komerčných bankách. Ciele regulácie likvidity. Vplyv regulácie likvidity na optimalizáciu likvidnej potreby. Analýza likvidity ako nástroj hodnotenia efektívnosti jej regulácie. Dopad regulácie likvidity na štruktúru aktív komerčnej banky.
5. Potreba regulácie rizika v komerčnej banke. Pokročilý a štandardný spôsob regulácie rizika. Metódy pokročilého prístupu regulácie rizika v bankách. Využitie úverových štandardov pri regulácii rizika. Regulácia rizika v NBS.
6. Jednotný mechanizmus dohľadu ako nástroj zjednocovania pravidiel regulácie. Príčiny a dôsledky zavedenia jednotného mechanizmu. ECB a národné orgány regulácie a dohľadu, vymedzenie kompetencií a mechanizmus regulácie a dohľadu. Inštitút systémovo dôležitých finančných inštitúcií a jeho význam pre úspešnosť regulácie. Vynucovanie dodržiavania regulačných pravidiel v komerčných bankách.
7. Jednotný rezolučný mechanizmus ako prostriedok riešenia krízových situácií v komerčných bankách. Zložky jednotného rezolučného mechanizmu a spôsob ich fungovania. Bail in a Bail out ako účinný nástroj riešenia krízových situácií, ich špecifiká a dopad na efektívnosť riešenia krízovej situácie.
8. Regulácia ochrany vkladov na nadnárodnej a národnej úrovni. Morálny hazard a ochrana vkladov. Mechanizmus zabezpečenia ochrany vkladov v koncepcii bankovej únie. Jednotný a národné fondy ochrany vkladov.
9. Stresové testovanie ako nástroj regulácie, makro a mikroekonomické aspekty. Scenáre stresových testov a ich parametre. Metódy stresového testovania, ich porovnateľnosť a spoľahlivosť. Nadnárodné a regionálne špecifiká stresového testovania. Výsledky stresových testov a ich dopad na reguláciu.
10. Regulácia ochrany pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrany pred financovaním terorizmu. Neobvyklé obchodné operácie právnických a fyzických osôb a ich regulácia. Inštitucionálne zabezpečenie regulácie a jej cezhraničné aspekty.
11. Regulácia podnikania poisťovní. Ciele a metódy regulácie. Harmonizácia regulácie obozretného podnikania v poisťovníctve. Význam regulácie pre zabezpečenie právnej istoty pre orgán dohľadu, poisťovne a zaisťovne. Regulácia finančného sprostredkovania poisťovne. Regulatórne požiadavky na subjekty z iných štátov. Spolupráca orgánov dohľadu a činnosť kolégií.
12. Solventnosť II. Kvantitatívne aspekty. Oceňovanie aktív a záväzkov vrátane technických rezerv pre účely regulácie. Kapitálové požiadavky a zdroje na ich krytie . Regulácia hlavných a doplnkových rizík. Hodnotenie ekvivalentnosti režimu solventnosti. Regulácia investovania.
13. Solventnosť II. Kvalitatívne aspekty. Systém správy a riadenia rizikového manažmentu posúdenie rizika a solventnosti. Bezúhonnosť a odborná spôsobilosť kľúčových funkcií. Interný audit a externé hodnotenie regulácie. Regulatórne požiadavky na poskytovanie informácií pre účely dohľadu a transparentnosť pri zverejňovaní informácií.
Odporúčaná literatúra
1. BABOUČEK, I. a kol.: Regulace činnosti bank. Praha: 2009. ISBN: 9788072651443.
2. De Larosiére report. The High-Level Group on Financial Supervision in the EU.[online] 2009. Dostupné: http://ec.europa.eu/internal_market/finances/docs/de_larosiere_report_en.pdf.
3. Dokumenty Európskej centrálnej banky a Národnej banky Slovenska (www.ecb.int; www.nbs.sk ).
4. JUROŠKOVÁ, L.: Bankovní regulace a dohled. Praha: Auditorium. 2012. ISBN: 9788087284261.
5. VanHOOSE, David: The Industrial Organization Of Banking: Bank Behavior, Market Structure, And Regulation. Springer-Verlag/Sci-Tech/Trade, 2017, ISBN - 13:9783662543252.
Podmienky na absolvovanie predmetu
20 % priebežná písomná práca
20 % semestrálna práca
60 % písomná skúška
Pracovné zaťaženie študenta
- účasť na prednáškach 11 hodín
- účasť na cvičeniach 11 hodín
- spracovanie semestrálnej práce 13 hodín
- príprava na priebežnú písomnú prácu 13 hodín
- príprava na skúšku 30 hodín
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
slovenský, anglický
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 28.12.2021
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 28.12.2021