Kapitálové trhy
- Kredity: 6
- Ukončenie: Skúška
- Semester: zimný
- Ročník: 1
- Národohospodárska fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Vedomosti a kompetencie:
Cieľom predmetu je poznať mechanizmus fungovania kapitálového trhu a jeho jednotlivých nástrojov. Pozornosť sa koncentruje na dva základné nástroje kapitálového trhu a to: dlhopisy a akcie. U obidvoch nástrojov je v centre pozornosti kvantifikácia rizika v komparácii s výnosnosťou a stanovenie tzv. objektívnej ceny.
Z obsahovej náplne tohto predmetu možno dedukovať, že snahou je rozvinúť teoreticko-praktické znalosti z oblasti investovania na kapitálových trhoch so zreteľom na riziká jednotlivých investičných nástrojov.
Zručnosti:
Študenti dokážu kvantifikovať jednotlivé zmeny v cenných papieroch, výšku rizika, spracovávať databázy pre investičné analýzy a obchodovania. Ich zameranie a vedomosti z tohto predmetu ich môžu nasmerovať k analytickej činnosti v rôznych finančných inštitúciách, či portfóliových manažérov, resp. sprostredkovateľov na finančnom trhu.
Stručná osnova predmetu
1. Kapitálový trh a jeho nástroje
Dlhopisy kapitálového trhu - ich charakteristika a legislatíva. Emisia dlhopisov. Formy výnosnosti dlhopisov. Výhody a nevýhody investovania do dlhopisov.
2. Formy dlhopisov
Štátne, komunálne, bankové a podnikové dlhopisy. Emisie štátnych dlhopisov a faktory ich výnosnosti. Komunálne obligácie a ich formy. Hypotekárne záložné listy – kryté dlhopisy v SR. Podnikové obligácie a ich členenie.
3. Kreditné riziko – riziko insolventnosti a jeho meranie - rating
Kritéria ratingového hodnotenia na makroúrovni - politické, ekonomické, sociálne kritéria. Investičné a neinvestičné pásmo pri ratingovom hodnotení. Rating na mikroúrovni a jeho kritéria. Risk free rate pri dlhopisoch a rizikové spready na úrovni štátnych a podnikových dlhopisov. Riziko nesplatenia obligácií, problém – tzv. junks bonds.
4. Cena a výnosnosť dlhopisov
Stanovenie objektívnej ceny obligácie s fixným kupónom. Vplyv veľkosti kupónu, požadovanej výnosnosti a doby splatnosti na cenu obligácie. Alikvotný úrokový výnos pri obchodovaní s obligáciami. Výpočet výnosnosti pri obligáciách. Výnos po dobu držby. Komparácia rôznych foriem výnosnosti. Výnosové krivky.
5. Meranie rizika – zmena úrokových sadzieb – durácia, konvexita
Cenové a reinvestičné riziko. Durácia obligácie a jej význam pre investora. Využitie modifikovanej durácie pri riadení a imunizácii portfólia obligácií. Konvexita obligácie – vplyv požadovanej výnosnosti, doby životnosti a kupónu na cenu obligácie. Problémy likvidity obligácie – rolovací efekt.
6. Inovácie na trhu dlhopisov
Obligácie s variabilným kupónom (FRN a ich druhy). Stanovenie ceny a výnosnosti pri obligáciách s variabilným kupónom. Konvertibilné obligácie a ich špecifiká. Cena konvertibilnej obligácie a jej vzťah k cene akcie. Osobitosti opčných obligácií a metódy ich oceňovania.
7. Obchodovanie na trhu dlhopisov
Dlhopisové indexy a ich konštrukcia. Využitie derivátov pri obchodovaní na trhu dlhopisov – hedging a špekulatívne formy obchodov. Úloha ESM na dlhopisových trhoch v Európe.
8. Akcia ako majetkový cenný papier
Charakteristika akcie ako investičného nástroja. Akciová spoločnosť, emisia akcií a ich kótovanie na burze. Typy akcií – prioritné a kmeňové – ich základné charakteristika, výhody a nevýhody jednotlivých typov pre investora.
9. Indexy na akciových trhoch
Index ako meradlo vývoja akciových trhov. Základné typy akciových indexov, metódy výpočtu a ich funkcie. Najvýznamnejšie svetové indexy – ich vývoj a význam na svetových akciových trhoch.
10. Analýzy na akciových trhoch – fundamentálna analýza
Fundamentálna analýza a jej uplatnenie na kapitálovom trhu. Makroekonomická analýza – makroekonomické faktory a ich vzťah k akciovým trhom. Fundamentálna analýza na odvetvovej úrovni. Štruktúra odvetví a dopad na akciový kurz. Ukazovatele bonity akcii na úrovni firmy a výpočty ceny a výnosnosti akcie. Využitie rôznych typov modelov na akciovom trhu.
11. Technická analýza
Základné predpoklady v technickej analýze. Nástroje technickej analýzy. Krátkodobé a dlhodobé trendy a tzv. vlny na kapitálových trhoch, býčí a medvedí trend na akciových trhoch, Eliotove vlny, základná charakteristika a úloha indikátorov technickej analýzy.
12. Psychologická analýza
Psychologická analýza a jej uplatnenie na kapitálových trhoch. Teoretické východiská a najvýznamnejšie stratégie. Špekulatívne bubliny na akciových trhoch. Teória efektívnych trhov, jej stupne a anomálie na akciových trhoch.
13. Obchodovanie na kapitálových trhoch
Typy obchodov na akciových trhoch a ich špecifiká. Promptné obchody. Termínové obchody. Špekulatívne obchody. Hedging na akciových trhoch.
Odporúčaná literatúra
1. CHOVANCOVÁ, B. - ÁRENDÁŠ, P. - MALACKÁ, V. - KOTLEBOVÁ, J.(2021): Investovanie na finančných trhoch, Sprint dva, 2017. ISBN 978-80-897-1053-1
2. CHOVANCOVÁ, B. – ÁRENDÁŠ, P. – KOTLEBOVÁ, J. – PILCH, C. (2017). Analýzy na akciových trhoch. Praha: Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-755-2796-7
3. Musílek, P: Trhy cenných papíru, Ecopres, Praha 2002
4. Rejnuš, O.: Finanční trhy, Grada, Praha 2014
5. Veselá, J.: Investování na kapitálových trzích, Wolters Kluwer Praha 2007
Podmienky na absolvovanie predmetu
20 % prezentácie študentov a práca v tíme
20 % písomná zápočtová skúška z príkladov
60 % písomná skúška
Pracovné zaťaženie študenta
- účasť na prednáškach 26 hodín
- účasť na seminároch 26 hodín
- príprava na semináre 13 hodín
- spracovanie prezentácií a projektov 26 hodín
- príprava na zápočtovú písomku 13 hodín
- príprava na skúšku 52 hodín
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
slovenský, anglický
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 19.01.2023
Dátum schválenia: 11.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 19.01.2023