Účtovníctvo finančných a kapitálových transakcií

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Cieľom vzdelávania je rozšíriť vedomosti, zručnosti a kompetentnosti študentov z účtovníctva podnikateľských subjektov, konkrétne v osobitostiach vedenia účtovníctva jednotlivých typov obchodných spoločností, od ich založenia, zostavenia účtovných závierok až po zrušenie bez likvidácie, s likvidáciou, vrátane organizačných zložiek. Študenti si rozšíria vedomosti aj ako diverzifikovať podnikateľské riziko, ako sa vyhnúť konkurzu, reštrukturalizácií, ako predísť úpadku spoločnosti. Akcent je kladený aj na rozšírenie vedomosti v oblasti vybraných okruhov problémov finančného účtovníctva, a to najmä na kúpu podniku a jeho časti, predaj podniku a jeho časti, zákazkovú výrobu u zhotoviteľa, nehnuteľnosti, moment realizácie jednotlivých zmlúv vs. NCOTERMS (dodacie podmienky), odloženú daň z príjmov a finančné nástroje – deriváty, ako základné nástroje hedgingu.
Absolvovaním predmetu študenti získajú:
vedomosť – absolvent získa vedomosti z oblasti národnej legislatívy upravujúcej obchodné spoločnosti, z oblastí vybraných problémov finančného účtovníctva a poznatky riadenia jednotlivých rizík, hedgingu a hedgingových stratégii;
zručnosť – určiť a aplikovať účtovné zásady pri riešení účtovného zobrazenia konkrétnych účtovných prípadov vznikajúcich v obchodnej spoločnosti, orientovať sa vo vybraných okruhoch problémoch finančného účtovníctva, diverzifikovať podnikateľské riziko, finančné riziko;
kompetentnosť – študent vie, na základe osvojenia si uvedených vedomostí a zručností, riešiť zadané úlohy a prípadové štúdie. Študent si tak rozvíja kompetencie, ktoré sú využiteľné vo väčšine povolaní účtovného odborníka (audítora) a umožnia mu zastávať viaceré funkcie a pozície v nadnárodnom prostredí finančného trhu.

Stručná osnova predmetu

Právna úprava vzniku, zániku obchodných spoločností v Slovenskej republike. Vybrané okruhy účtovania obchodných spoločností, tichej spoločnosti, organizačnej zložky. Zmeny vlastníckych transakcií v obchodných spoločnostiach z právneho a účtovného hľadiska. Zlúčenie, splynutie a rozdelenie neprepojených obchodných spoločností. Zrušenie, zánik obchodných spoločností. Kúpa podniku a jeho časti. Predaj podniku a jeho časti. Odložená daň z príjmov - všeobecne. Dôvody vzniku odloženej dane z príjmov, metódy výpočtu odloženej dane z príjmov. Odložená daň z príjmov z dočasných rozdielov – postup zisťovania výšky a charakteru odloženej dane z príjmov, výpočet odloženej dane z príjmov (ocenenie), účtovanie, vykazovanie v účtovnej závierke. Osobitosti účtovania a vykazovania odloženej dane z príjmov. Zákazková výroba u dodávateľa – identifikácia zákazky, rozpočet na zákazku, oceňovanie, účtovanie a vykazovanie v účtovnej závierke. Výstavba nehnuteľnosti - všeobecne. Obstaranie nehnuteľnosti za účelom ďalšieho predaja. Oceňovanie, účtovanie a vykazovanie nehnuteľnosti v účtovnej závierke. Účtovanie koncesie u koncesionára. Finančné nástroje ako predmet účtovníctva. Hedging a hedgingové stratégie ako forma eliminácie finančných rizík. Deriváty - členenie derivátov z rôznych hľadísk, oceňovanie, účtovanie a vykazovanie v účtovnej závierke. Moment realizácie pri jednotlivých typoch zmlúv vs. INCOTERMS.

Odporúčaná literatúra

1. FARKAŠ, R. 2020: Účtovná závierka obchodných spoločností. Bratislava: Wolters Kluwer, 2020. ISBN 978-80-571-0247-2.
2. MÁZIKOVÁ, K. ONDRUŠOVÁ, L. SENEŠI, N. 2016: Účtovníctvo vlastníckych transakcií. Bratislava: Wolters Kluwer. 2016. ISBN 978-80-8168-501-9.
3. ONDRUŠOVÁ, L. 2011: Účtovníctvo vlastníckych transakcií: zbierka príkladov. 1. vyd. Bratislava: EKONÓM, 2011. ISBN 978-80-225-3282-2.
4. Vomáčková, H. 2009: Účetnictví akvizicí, fúzí a jiných vlastnických transakcií. Praha: Polygon, 2009. IBAN: 9788072731572.
5. Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.
6. Zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.
7. Zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácií v znení neskorších predpisov.
8. Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, v znení neskorších predpisov.
9. Štúdie vo vedeckých časopisoch a zborníkoch a články v odborných časopisoch.

Sylabus predmetu

1. Právna úprava vzniku, zániku obchodných spoločností v Slovenskej republike. 2. Vybrané okruhy účtovania obchodných spoločností, tichej spoločnosti, organizačnej zložky. 3. Zmeny vlastníckych transakcií v obchodných spoločnostiach z právneho a účtovného hľadiska. 4. Zlúčenie, splynutie a rozdelenie neprepojených obchodných spoločností. 5. Zrušenie, zánik obchodných spoločností. 6. Kúpa podniku a jeho časti. Predaj podniku a jeho časti. 7. Odložená daň z príjmov - všeobecne. Dôvody vzniku odloženej dane z príjmov, metódy výpočtu odloženej dane z príjmov. 8. Odložená daň z príjmov z dočasných rozdielov – postup zisťovania výšky a charakteru odloženej dane z príjmov, výpočet odloženej dane z príjmov (ocenenie), účtovanie, vykazovanie v účtovnej závierke. Osobitosti účtovania a vykazovania odloženej dane z príjmov. 9. Zákazková výroba u dodávateľa – identifikácia zákazky, rozpočet na zákazku, oceňovanie, účtovanie a vykazovanie v účtovnej závierke. 10. Výstavba nehnuteľnosti - všeobecne. Obstaranie nehnuteľnosti za účelom ďalšieho predaja. Oceňovanie, účtovanie a vykazovanie nehnuteľnosti v účtovnej závierke. Účtovanie koncesie u koncesionára. 11. Finančné nástroje ako predmet účtovníctva. Hedging a hedgingové stratégie ako forma eliminácie finančných rizík. 12. Deriváty - členenie derivátov z rôznych hľadísk, oceňovanie, účtovanie a vykazovanie v účtovnej závierke. 13. Moment realizácie pri jednotlivých typoch zmlúv vs. INCOTERMS.

Podmienky na absolvovanie predmetu

26 hodín prednášky
26 hodín cvičenia
13 hodín príprava na prednášku
26 hodín príprava na cvičenia
13 hodín príprava na priebežnú písomnú prácu (25 % hodnotenia z výslednej skúšky)
26 hodín príprava na záverečnú písomnú skúšku (75 % hodnotenia z výslednej skúšky)
Pracovné zaťaženie študenta na dennom štúdiu (v hodinách): 130

Pracovné zaťaženie študenta

26 hodín prednášky
26 hodín cvičenia
13 hodín príprava na prednášku
26 hodín príprava na cvičenia
13 hodín príprava na priebežnú písomnú prácu (25 % hodnotenia z výslednej skúšky)
26 hodín príprava na záverečnú písomnú skúšku (75 % hodnotenia z výslednej skúšky)
Pracovné zaťaženie študenta na dennom štúdiu (v hodinách): 130

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 11.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 19.12.2021

Dátum schválenia: 11.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 19.12.2021