Prípadové štúdie z regionálneho rozvoja 1

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Cieľom predmetu je naučiť študentov vypracovať a odprezentovať prípadovú štúdiu na vybranú tému z oblasti regionálnej ekonómie z pozície verejného manažmentu. Riešená téma prípadovej štúdie bude naviazaná na výskumné projekty na fakulte a bude si vyžadovať prácu v teréne. Študenti sa oboznámia s prácou s konkrétnou výskumnou metódou (ako napríklad interview, dotazníkový prieskum a podobne), ktorej využitie následne otestujú v teréne. Študenti tak previažu svoje poznatky z teoretickej práce na univerzite s riešením praktických úloh v teréne. Výsledné zistenia a nadobudnuté poznatky budú následne vedieť spracovať a odprezentovať vo forme prípadovej štúdie. Študenti získajú vedomosti o zásadách tvorby prípadových štúdií. Nadobudnuté poznatky uplatnia pri tvorbe zadaných, konkrétnych tém prípadových štúdií. Po úspešnom absolvovaní predmetu budú študenti kompetenčne zdatní pre spracovanie a odprezentovanie prípadových štúdií z pozície verejného manažmentu.

Stručná osnova predmetu

Na začiatku semestra sa študentom predstaví vybraná téma prípadovej štúdie, ktorú budú počas celého semestra riešiť. Študenti sa oboznámia s riešenou problematikou, jej významom pre spoločnosť ako aj súvislosťami a vzťahmi s okolitými aktérmi (obyvateľmi, firmami a inštitúciami). Následne sa študenti oboznámia s vybranou výskumnou metódou, ktorej využitie následne otestujú v teréne. Svoje nadobudnuté poznatky a zistenia spracujú do semestrálnej práce – prípadovej štúdie, ktorú na záver semestra budú prezentovať a obhajovať. Predmet obsahuje nasledujúce témy:
1. Úvod do tvorby prípadových štúdií
2. Zásady písania prípadových štúdií
3. Kvalitatívne výskumné metódy
4. Kvantitatívne výskumné metódy
5. Zadanie témy prípadovej štúdie v oblasti verejného manažmentu
6. Špecifikácia vybranej výskumnej metódy
7. Metodológia zberu a spracovania údajov
8. Pilotné testovanie zberu údajov
9. Práca v teréne
10. Práca v teréne
11. Zásady prezentovania výsledkov
12. Prezentovanie výsledkov zadanej prípadovej štúdie

Odporúčaná literatúra

Základná literatúra:
1. REHÁK Š., ŠIPIKAL M. Kvalitatívne metódy v regionálnom výskume. Vydavateľstvo EKONÓM, Bratislava, 2011 - ISBN 978-80-225-3166-5.
2. ŠIPIKAL M., REHÁK Š., LABUDOVÁ V. Metódy a techniky regionálnej analýzy. Vydavateľstvo EKONÓM, Bratislava, 2010 - ISBN 978-80-225-2893-1.
Doplnková literatúra:
1. ELLET W. The Case Study Handbook, Revised Edition: A Student's Guide. Harvard Business Review Press, Boston, 2018 – ISBN 978-16-336-9615-0.
2. JSTOR a ďalšie archívy najaktuálnejších vedeckých článkov a štúdií.

Podmienky na absolvovanie predmetu

Samostatná práca, písomná práca
Hodnotenie: 40% celkového hodnotenia pripadá plneniu priebežných úloh počas semestra, 60% hodnotenia tvorí odovzdanie a obhájenie semestrálnej práce.

Pracovné zaťaženie študenta

Celková pracovná záťaž študenta je 78 hodín. Účasť na prednáškach tvorí 26 h, príprava na prednášky tvorí 13h, vypracovanie priebežných úloh počas semestra tvorí 13h, spracovanie semestrálnej práce tvorí 26h.

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 18.02.2022

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 18.02.2022