- Ukončenie: Skúška
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Kurz je zameraný na výklad dejín medzinárodných vzťahov a dejín teórie medzinárodných vzťahov v rámci euroatlantickej civilizácie a kultúry. Výsledkom vzdelávania je špecializácia v oblastiach vedomostí, kompetencií a zručností ako výsledku interdisciplinárneho štúdia humanitných a spoločenských vied (filozofia, historiografia, politické vedy a diplomacia).
Vedomosti: Študent získa poznatky z oblasti historiografie medzinárodných vzťahov a teórie medzinárodných vzťahov. Počas kurzu sa oboznámi so základnými štátnymi útvarmi na území dnešnej Európy a ich kultúrnym vývojom. Špecifická pozornosť sa venuje predovšetkým vývoju a fungovaniu štátoprávnych inštitúcií, filozofii vojny a dejinám diplomacie. Študent si osvojí taktiež poznatky o odbornej literatúre a získa prehľad o vybraných najdôležitejších teoretických dielach, základných konceptoch a pojmosloví z oblasti politického myslenia a filozofie od klasického staroveku až po 20. storočie.
Kompetencie: Kurz kladie dôraz na rozvíjanie kompetencií v oblasti kritického myslenia, na interpretáciu politických dejín a porozumenie ich významu v súčasnosti, ako aj v oblasti textovej hermeneutiky a práce s odbornou a dobovou literatúrou. Absolvovaním kurzu sa študent bude orientovať v spôsoboch, akými sa zhromažďujú a klasifikujú informačné zdroje v oblasti politických vied a medzinárodných vzťahov. Bude schopný presnejšie rozlišovať historické fakty od pseudohistorických naratívov a koherentne interpretovať historické fenomény v širšom sociálno-politickom kontexte minulosti aj súčasnosti.
Zručnosti: Po absolvovaní kurzu študent nadobudne interpretačné, analytické a prezentačné zručnosti. Bude schopný artikulovať základné témy a problémy v oblasti odborného štúdia medzinárodných vzťahov, ako aj postupy pri riešení rôznych výkladových problémov a otázok spojených so sociálno-politickými fenoménmi. Študent ďalej získa kompetenciu viesť diskusiu a kriticky reflektovať vybrané historicko-systematické oblasti zo štúdia medzinárodných vzťahov a politických vied; identifikovať kľúčové formatívne aspekty v rámci európskych politických dejín, dejín európskej diplomacie a dejín európskeho politického myslenia; získa prístup k najdôležitejším informačným zdrojom, čo mu umožní ľahšie sa orientovať v ďalších stupňoch vysokoškolského štúdia.
Stručná osnova predmetu
Stručná osnova predmetu:
1. Doba bronzová (staroveká globalizácia, politická ekonómia, technológia ríše, najdôležitejšie vojenské konflikty a typológia štátnych útvarov)
2. Klasický starovek I. (grécko-perzské vojny a Peloponézska vojna; Alexander Macedónsky a helenistické nástupnícke kráľovstvá; idea kozmopolitizmu; grécko-rímska diplomacia)
3. Klasický starovek II. (prvé historické a teoretické diela – Hérodotos, Thukydidés, Platón, Aristotelés, Polybius, G. I. Caesar, Cicero, Tacitus; formovanie realizmu ako teórie medzinárodných vzťahov)
4. Obdobie úpadku klasického staroveku (rímsko-židovské vojny, rozpad Rímskeho impéria na Západorímsku a Východorímsku ríšu; právny systém Východorímskej ríše a Justiniánov kódex)
5. Obdobie temna (vznik islamských kalifátov; Karol Veľký a delenie Franskej ríše; kultúrna diplomacia Byzantskej ríše v južnej, strednej a východnej Európe).
6. Medzinárodné vzťahy v 11. – 16. storočí (idea kresťanského univerzalizmu a krížové výpravy; vznik talianskych mestských štátov a pád Konštantínopolu; Niccòlo Machiavelli a ragion di Stato; kategória dynastického záujmu; novoveké utópie)
7. Medzinárodné vzťahy v 17. storočí (Tridsaťročná vojna a formovanie vestfálskeho medzinárodného systému; Émeric Crucé, Thomas Hobbes, Gottfried W. Leibniz, Hugo Grotius a filozofia medzinárodného práva; absolutizmus a štátna suverenita)
8. Medzinárodné vzťahy v 18. storočí (osvietenstvo a kontraktualistické teórie; D. Hume, J. J. Rousseau, I. Kant a formovanie liberalizmu ako teórie medzinárodných vzťahov; európsky kolonializmus)
9. Medzinárodné vzťahy v 19. storočí I. (revolúcie a ich dopad na politické, ekonomické a sociálne myslenie; industrializmus; List, Bismarck a nemecká Realpolitik)
10. Medzinárodné vzťahy v 19. storočí II. (darwinovská revolúcia a jej dopad na politické myslenie; marxizmus a teória imperializmu; Cobden a atlantické teórie medzinárodných vzťahov)
11. Prvá svetová vojna (idealizmus, realizmus, marxizmus, fašizmus a diskusia o príčinách prvej svetovej vojny; nemecká Weltpolitik, marocké krízy, rusko-japonský konflikt, balkánske vojny; priebeh a aktéri prvej svetovej vojny)
12. Medzivojnové obdobie (parížska mierová konferencia; W. Wilson a sformovanie Ligy národov, formovanie medzinárodných vzťahov ako akademickej disciplíny; E. Carr a prvá veľká debata v medzinárodných vzťahoch)
13. Druhá svetová vojna (ekonomické, sociálne, politické príčiny vedúce k vypuknutiu druhej svetovej vojny; koncepcia Lebensraum; politika appeasementu; priebeh druhej svetovej vojny)
Odporúčaná literatúra
Základná literatúra:
ČECH, Ľ. – ŠKVRNDA, F. – KUCHARČÍK, R.: History of International Relations in the 20th Century and the First Years of the New Millennium. Odessa: Institute of Public Service and Management National University „Odessa Polytechnica“ 2022. ISBN 978-617-692-713-6.
KNUTSEN, T.: A History of International Relations Theory. Manchester: Manchester University Press 1992. ISBN 0-7190-3659-3.
LINKLATER, A.: Violence and Civilization in the Western States-Systems. Cambridge: Cambridge University Press 2016.
Doplňujúca literatúra:
BAIN, W.: Political Theology of International Order. Oxford : Oxford University Press 2020. ISBN 978-0-19-885990-1.
GRIECO, J. – IKENBERRY, G. J. – MASTANDUNO, M.: Introduction to International Relations. Perspectives, Connections, and Enduring Questions. [2nd edition]. London : Macmillan International / Red Globe Press 2019. ISBN 978-117486-57-3.
J. O. HYLAND: Persian Interventions. The Achaemenid Empire, Athens & Sparta, 450 – 386 BCE. Baltimore : John Hopkins University Press 2018. ISBN 9781421423708.
H. LeROY MALCHOW: History and International Relations. London : Bloomsbury Academic
2016. ISBN 9781441115744.
K. HAMILTON – R. LANGHORNE: The Practice of Diplomacy. [2nd edition]. London, New York : Routledge 2011. ISBN 978-0-415-49765-7.
K. A. RAAFLAUB (ed.): War and Peace in the Ancient World. Oxford : Blackwell Publishing 2007. ISBN 1-4051-4526-9.
A. V. HARTMANN – B. HEUSER (eds.): War, Peace and World Orders in European History. London, New York : Routledge 2001. ISBN 0-415-24441-2.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Priebežná príprava (20%)
Semestrálna práca (20%)
Písomná skúška (60%)
Pracovné zaťaženie študenta
Celkové pracovné zaťaženie študenta = 104h
Zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti: aktívna účasť na cvičeniach = 26h, priebežná príprava na cvičenia = 26h, príprava semestrálnej práce = 10h, príprava na záverečnú skúšku = 42h
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
anglický jazyk
Dátum schválenia: 13.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 16.03.2023
Dátum schválenia: 13.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 16.03.2023