Environmental Economics
- Kredity: 4
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 2P + 2C
- Semester: letný
- Ročník: 1
- Podnikovohospodárska fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Predmet sa zaoberá definovaním vzťahov medzi človekom a životným prostredím (ŽP), chápaním životného prostredia ako aktíva, kritériami efektívnosti využívania životného prostredia,. Pojednáva o vplyvoch jednotlivých činností na prostredia a vymedzuje vplyv podniku na prostredie. Ďalej sa zaoberá koncepciou udržateľného rozvoja, dôsledkami znehodnocovania životného prostredia, ich kvantifikáciou, ekonomickými nástrojmi environmentálnej politiky pre jednotlivé zložky prostredia. Pojednáme aj o zodpovednosti subjektov pri porušovaní ochrany životného prostredia. Zameriame sa najmä na finančno-ekonomické aspekty riešenej problematiky a ekonomické súvislosti environmentálnej regulácie.
Vedomosti:
ovládanie teoretického aparátu skúmania ekonómie životného prostredia,
vedomosti o racionálnom využívaní prírodných zdrojov,
vedomosti o hodnotení prístupov ku kvalite života pomocou environmentálnych indikátorov,
vedomosti o vplyve výroby a spotreby na prostredie,
vedomosti o platbách za užívanie zdrojov a za znečisťovanie prostredia,
vedomosti o nástrojov environmentálnej politiky ich využívaní v podmienkach SR a EÚ,
vedomosti o možnostiach financovania environmentálnych aktivít z verejných zdrojov,
schopnosť porozumenia a vysvetlenia aktuálnych environmentálnych problémov.
Zručnosti:
orientácia sa v štruktúre nástrojov environmentálnej politiky, v možnostiach financovania environmentálnych aktivít, orientácia v postavení a dopadoch jednotlivých odvetví a činností na životné prostredie, prístup k zdrojom informácii z databáz enviroportal, EEA, OECD, UN, Orientácia v environmentálnych databázach SR, EÚ, databázach a reportoch UN, indexov merania environmentálnej výkonnosti krajín.
Kompetentnosti:
Študent získa nevyhnutné znalosti o vplyvoch jednotlivých hospodárskych činností na prostredie a je spôsobilý využiť poznatky o ekonomických nástrojoch environmentálnej politiky.
Študent aplikuje získané teoretické poznatky na riešenie konkrétnych úloh.
Stručná osnova predmetu
Prednášky:
Súčasný stav a tendencia vývoja prírodných zdrojov vo svete, vzťah hodnota a cena, základné východiská oceňovania zdrojov prírody.
Vzťahy medzi človekom a ŽP, ekonomický systém a prírodný systém, reprodukčný proces a jeho vplyv na prostredie.
Základné pojmy a ich charakteristika v oblasti ekonómie životného prostredia.
Znehodnocovanie ŽP a jeho dôsledky, etapy vývoja a dopady výroby a spotreby na prostredie.
Kvalita života. Merateľné ukazovatele. EPI index.
Externality pri exploatácii ŽP, optimum kvality životného prostredia na makro a mikro úrovni.
Nástroje environmentálnej politiky – normatívne a voľné.
Nástroje environmentálnej politiky – priame a nepriame nástroje. Ekonomické nástroje
Prístupy podniku k ochrane prostredia, vývoj prístupov, technické a netechnické prístupy. Dobrovoľné nástroje environmentálnej politiky.
Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR – vybraná zložka prostredia (voda, pôda).
Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR – vybraná zložka prostredia (ovzdušie, obchodovanie s emisnými právami a povoleniami).
Kvantifikácia ekonomických škôd na ŽP – vybraný problém, metódy, techniky kvantifikácie vplyvov pri vybraných zložkách prostredia.
Možnosti financovania environmentálnych projektov. Vybrané aspekty riešenej problematiky. Environmentálna podniková ekonomika
Semináre:
Súčasný stav a tendencia vývoja cien vybraných prírodných zdrojov (ropa, uhlie, zemný plyn, energia).
Príčiny a dôsledky negatívneho vývoja vzťahov v ŽP. Vzťahy medzi človekom a ŽP.
Enviroportál – informácie o životnom prostredí. Informačné systémy. Indikátory.
Kvalita života, ekonomické a environmentálne ukazovatele.
Vplyv výroby a spotreby na prostredie. Vplyv priemyslu na životné prostredie. Vplyv poľnohospodárstva na životné prostredie.
Vplyv energetiky na životné prostredie. Vplyv dopravy na životné prostredie. Vplyv cestovného ruchu na životné prostredie.
Stav zložiek ŽP v SR a problémové oblasti. Environmentálna regionalizácia SR.
Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR pri ochrane ovzdušia.
Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR vo vodnom hospodárstve.
Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR pri ochrane pôdy a v obehovom hospodárstve.
Možnosti financovania environmentálnych aktivít z verejných zdrojov.
Vybrané nástroje financovania v environmentálnej oblasti na úrovni podnikov.
Aktuálne problémy v životnom prostredí a možnosti ich riešenia.
Odporúčaná literatúra
ŠAUER, P. 2013. Visegrad countries : environmental problems and policies. Praha : CENIA 2013, ISBN 978-80-85087-16-1.
TIETENBERG, Tom; LEWIS, Lynne. Environmental and natural resource economics. Routledge, USA 2018. 586 p., ISBN 9781138632295
CHARLES D. KOLSTAD. 2009. Environmental Economics. International Edition. New York, Oxford: OXFORD UNIVERSITY PRESS, ISBN 978-0-19-539255-5.
BLESCHWITZ, R. et al. 2004. Eco-Efficiency, Regulation and Sustainable Business. Cheltenham : Edvard Elgar, 2004. 228 s. ISBN 978-18-4376-687-2.
Global Green New Deal. UNEP, 2009. 155 pp.
UNDESA, 2012a. A guidebook to the Green economy. Issue 1: Green economy, Green growth, and Low-Carbon development – history, definitions and a guide to recent publication. UNDESA, 2012, 65 pp.
UNDESA, 2012b. A guidebook to the Green economy. Issue 2: Exploring green economy principles. UNDESA, 2012, 24 pp
Sylabus predmetu
Prednášky: Súčasný stav a tendencia vývoja prírodných zdrojov vo svete, vzťah hodnota a cena, základné východiská oceňovania zdrojov prírody. Vzťahy medzi človekom a ŽP, ekonomický systém a prírodný systém, reprodukčný proces a jeho vplyv na prostredie. Základné pojmy a ich charakteristika v oblasti ekonómie životného prostredia. Znehodnocovanie ŽP a jeho dôsledky, etapy vývoja a dopady výroby a spotreby na prostredie. Kvalita života. Merateľné ukazovatele. EPI index. Externality pri exploatácii ŽP, optimum kvality životného prostredia na makro a mikro úrovni. Nástroje environmentálnej politiky – normatívne a voľné. Nástroje environmentálnej politiky – priame a nepriame nástroje. Ekonomické nástroje Prístupy podniku k ochrane prostredia, vývoj prístupov, technické a netechnické prístupy. Dobrovoľné nástroje environmentálnej politiky. Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR – vybraná zložka prostredia (voda, pôda). Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR – vybraná zložka prostredia (ovzdušie, obchodovanie s emisnými právami a povoleniami). Kvantifikácia ekonomických škôd na ŽP – vybraný problém, metódy, techniky kvantifikácie vplyvov pri vybraných zložkách prostredia. Možnosti financovania environmentálnych projektov. Vybrané aspekty riešenej problematiky. Environmentálna podniková ekonomika Semináre: Súčasný stav a tendencia vývoja cien vybraných prírodných zdrojov (ropa, uhlie, zemný plyn, energia). Príčiny a dôsledky negatívneho vývoja vzťahov v ŽP. Vzťahy medzi človekom a ŽP. Enviroportál – informácie o životnom prostredí. Informačné systémy. Indikátory. Kvalita života, ekonomické a environmentálne ukazovatele. Vplyv výroby a spotreby na prostredie. Vplyv priemyslu na životné prostredie. Vplyv poľnohospodárstva na životné prostredie. Vplyv energetiky na životné prostredie. Vplyv dopravy na životné prostredie. Vplyv cestovného ruchu na životné prostredie. Stav zložiek ŽP v SR a problémové oblasti. Environmentálna regionalizácia SR. Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR pri ochrane ovzdušia. Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR vo vodnom hospodárstve. Ekonomické nástroje v environmentálnej politike SR pri ochrane pôdy a v obehovom hospodárstve. Možnosti financovania environmentálnych aktivít z verejných zdrojov. Vybrané nástroje financovania v environmentálnej oblasti na úrovni podnikov. Aktuálne problémy v životnom prostredí a možnosti ich riešenia.
Podmienky na absolvovanie predmetu
individuálna práce, preibežné úlohy - zadania v v e-learningovom kurze,
písomná skúška /test v e-learningovom kurze/
Hodnotenie pozostáva z nasledujúcich častí:
20 % - aktivity v e-learningovom kurze - online forma podľa úloh v e-learningovom kurze,
20 % - hodnotenie semestrálnej práce - splnením aktivity v e-learningom kurze - online forma podľa úloh v e-learningovom kurze,
60 % - písomná skúška - test /v e-learningovom kurze/
Pracovné zaťaženie študenta
účasť na prednáškach: 26 hod.
účasť na cvičeniach: 26 hod.
príprava na cvičenia: 13 hod.
príprava semestrálnej práce: 13 hod.
príprava na skúšku: 26 hod.
Spolu: 104 hod.
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
anglický
Dátum schválenia: 19.07.2022
Dátum poslednej zmeny: 24.01.2022
Dátum schválenia: 19.07.2022
Dátum poslednej zmeny: 24.01.2022