Analýzy a trendy v službách cestovného ruchu
- Kredity: 6
- Ukončenie: Skúška
- Rozsah: 2P + 2C
- Semester: zimný
- Ročník: 2
- Obchodná fakulta
Vyučujúci
Zaradený v študijných programoch
Výsledky vzdelávania
Cieľom výučby predmetu je získať poznatky, vedomosti, kompetentnosti a zručnosti v analýzach a identifikácii vývoja a trendov ekonomiky služieb a v rámci nej prioritne v službách cestovného ruchu.
Vedomosti
Študent nadobudne vedomosti z problematiky ekonomiky služieb a v rámci nej služieb cestovného ruchu. Teoretické východiská poslúžia na pochopenie štrukturálnych zmien v ekonomike SR, postavenie a význam služieb cestovného ruchu ako prierezového odvetvia v ekonomike SR. Študent lepšie porozumie získaným dátam zo sekundárnych zdrojov využitím metódy analýzy a syntézy. Prepojením poznatkov ekonomiky služieb a kvantitatívnych metód sa zvýši motivácia študentov, lepšie pochopenie problematiky, prehĺbenie zručností a lepšie analytické a kritické myslenie.
Zručnosti
Študent po ukončení výučby predmetu bude disponovať zručnosťami vo vyhľadávaní dát v štatistických databázach, orientovať sa v najdôležitejších výkonových ukazovateľoch služieb cestovného ruchu. Kvantitatívne metódy dokáže primerane a vhodne využiť v analýzach pre oblasť služieb cestovného ruchu a súvisiacich služieb, získané výsledky bude vedieť správne interpretovať
a využiť ich na zodpovedanie otázok, prípadne overenie hypotéz a na formulovanie odporúčaní.
Kompetentnosti
Získané vedomosti a zručnosti reflektujú profil vrcholového/stredného manažéra v cestovnom ruchu, v súvislosti s potrebou analytického a syntetického myslenia pri riešení strategických úloh vo firme, ako aj pri riešení projektov a uplatňovaní nových trendov a výziev. Tímová práca pri tvorbe prípadových štúdií vytvára kompetentnosti študenta na kooperatívnu prácu v kolektíve.
Stručná osnova predmetu
Predmet definuje ekonomiku služieb, vysvetľuje štrukturálne zmeny v hospodárstve, prínosy a bariéry liberalizácie, dopyt a ponuku služieb cestovného ruchu. Na základe výkonových ukazovateľov získaných zo sekundárnych zdrojov štatistických databáz prostredníctvom využitia metód analýzy, časových radov a vybraných matematicko-štatistických sleduje vývoj, trendy a postavenie služieb cestovného ruchu ako prierezového odvetvia v kontexte ekonomiky služieb v SR a v EÚ. Zisťuje prínosy a črty medzinárodného obchodu so službami a pozíciu medzinárodného obchodu so službami cestovného ruchu v exporte a importe služieb v SR a EÚ.
Odporúčaná literatúra
Základná literatúra:
BENEŠOVÁ, Dana at al. Analýza trendov v cestovnom ruchu a súvisiacich službách. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2021. 140 s. ISBN 978-80-7556-090-2.
Odporúčaná literatúra:
BENEŠOVÁ, Dana at al. Services and Trends. 1. vydanie. Praha : Leges, 2022.128 s. ISBN978-80-7502-647-7
KUBIČKOVÁ, Viera – BENEŠOVÁ, Dana. The Innovation in Services and Service Economy. 1. vydanie. Praha : Wolters Kluwer ČR, 2022. 87 s. ISBN 978-80-7676-379-1
KUBIČKOVÁ, Viera. – BENEŠOVÁ, Dana. Vplyv inovačného prostredia ekonomiky na cestovný ruch. In Súčasnosť cestovného ruchu v trajektórii budúcnosti. Zlín : Radim Bačuvčík - VeRBuM, 2020. s. 29-56. ISBN 978-80-88356-05-9
Sylabus predmetu
1. Vymedzenie služieb ako ekonomických činností a produktov, špecifická povaha služieb, asymetrická informácia a morálny hazard, klasifikácia služieb cestovného ruchu a súvisiacich služieb. 2. Analýza dopytu po službách cestovného ruchu, činitele dopytu, súvislosti formovania dopytu po službách cestovného ruchu, dopyt podnikov cestovného ruchu po súvisiacich službách a poznatkovo intenzívnych službách. Determinanty správania sa spotrebiteľa na trhu cestovného ruchu, spotrebiteľ a jeho rozhodovanie. 3. Formovanie ponuky služieb cestovného ruchu. Ľudský činiteľ v službách cestovného ruchu, práca v službách ako vzťah, riadenie ľudských zdrojov v službách cestovného ruchu. Technika a technológie v službách cestovného ruchu. 4. Vplyv technologického pokroku na zmeny v procesoch podnikov cestovného ruchu, elektronické podnikanie a v rámci neho elektronický cestovný ruch, adaptácia IKT v podnikoch cestovného ruchu v SR a nové trendy vo využití IKT. 5. Ekonomika služieb a spoločnosť služieb, analýzy štrukturálnych zmien v hospodárstve, pozícia služieb cestovného ruchu v ekonomike SR a v EÚ, nové trendy, dosiahnutý stav, vývojové črty, faktory pôsobiace na rast služieb cestovného ruchu. 6. Aplikácia metódy ANOVA – analýza rozptylu a jej využitie v cestovnom ruchu. 7. Produkcia a produktivita v službách cestovného ruchu a v súvisiacich službách, poznatková intenzita produkcie služieb cestovného ruchu, vzťah služieb cestovného ruchu a poznatkovo intenzívnych služieb. Vplyv globálnych krízových javov na služby cestovného ruchu. 8. Analýza vzťahov v cestovnom ruchu: Regresné a korelačné modely na meranie vonkajších vplyvov na produkciu služieb a závislosti medzi nimi. 9. Rozpoznávanie vzorcov v cestovnom ruchu: Zhluková analýza a PCA ako nástroje analýzy dát. 10. Analýza trhu služieb cestovného ruchu a súvisiacich služieb, význam a dopad smernice o službách, stratégia pre jednotný trh služieb a v rámci neho služieb cestovného ruchu, nové výzvy a trendy budovania jednotného trhu. 11. Analýza trhu služieb cestovného ruchu prostredníctvom metódy DEMATEL. 12. Testy dobrej zhody a ich miesto v analýzach cestovného ruchu. 13. Liberalizácia obchodu so službami, WTO a Slovensko. Priame zahraničné investície v službách a v službách cestovného ruchu. Medzinárodný obchod so službami a v rámci neho medzinárodný obchod so službami cestovného ruchu, analýza faktorov rozvoja medzinárodného obchodu so službami, klasifikačné systémy, trendy vývoja svetového obchodu so službami cestovného ruchu.
Podmienky na absolvovanie predmetu
Samostatná práca, tímová práca pri vypracovaní prípadových štúdií, písomná skúška
Semináre - 40 %
Vypracovanie a prezentácia prípadových štúdií v tímoch - 40 %
Záverečná písomná skúška - 60 %
Pracovné zaťaženie študenta
Celkové pracovné zaťaženie: 156 hodín z toho
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 13 hodín
Spracovanie semestrálneho projektu: 13 hodín
Príprava na písomné overovanie projektu: 26 hodín
Príprava na skúšku: 52 hodín
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu
slovenský, anglický
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 01.04.2025
Dátum schválenia: 06.03.2024
Dátum poslednej zmeny: 01.04.2025