Projektový manažment v cestovnom ruchu

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Hlavným vzdelávacím cieľom predmetu je komplexne a v súvislostiach rozumieť princípom projektového manažmentu, osvojiť si a vedieť využívať jeho vybraté metódy a techniky a integrovať vedomosti pri riadení projektov v praxi.
Po absolvovaní predmetu by mal byť študent schopný (úroveň vedomostí a porozumenie):
- chápať projektový prístup ako spôsob riadenia organizácie
- rozumieť jednotlivým fázam a procesom projektového manažmentu
- osvojiť si vybraté metódy a techniky v jednotlivých fázach projektového manažmentu
- principiálne rozumieť procesu prípravy projektu ako reakcii na výzvu na projekty z európskych štrukturálnych a investičných fondov, jeho hodnoteniu, realizácii až po ukončenie a monitoring projektu.
Po absolvovaní predmetu by mal byť študent schopný (zručnosti a kompetentnosti):
- aplikovať poznatky pri plánovaní projektu a jeho jednotlivých fáz
- preukázať zručnosti spojené s aplikovaním metód a techník projektového manažmentu a správne rozhodovať o ich využití,
- využívať podporu a funkcionality softvérového riešenia pri projektovom manažmente
- pripraviť projekt cestovného ruchu s vyžadovanou projektovou dokumentáciou na základe podmienok uvedených vo výzve
- komunikovať svoje rozhodnutia v jednotlivých fázach projektového manažmentu v projektovom tíme a zdokonaliť sa v mäkkých zručnostiach, najmä vodcovstvo, orientácia na výsledok, kreativita, riešenie konfliktov, prezentačné schopnosti

Stručná osnova predmetu

Predmet Projektový manažment v cestovnom ruchu sa zameriava na procesy projektového manažmentu v aplikácii na využívanie Európskych štrukturálnych a investičných fondov Európskej únie pri projektoch cestovného ruchu. Špecifikuje jednotlivé fázy prípravy a riešenia projektu, jednotlivé procesy projektového manažmentu a využívané metódy a techniky projektového riadenia.

Odporúčaná literatúra

Základná literatúra:
1. DOLEŽAL, J. - KRÁTKÝ, J.: Projektový management v praxi. Praha: Grada Publishing, 2016. ISBN 978-80-247-5693-6.
Odporúčaná literatúra:
1. MICHÁLKOVÁ, Anna. Kam plynú prostriedky rozvoja cestovného ruchu zo štrukturálnych fondov EÚ? Regionálny aspekt. In Aktuální trendy lázeňství, hotelnictví a turismu: Cestovní ruch jako faktor regionálního rozvoje. Mezinárodní vědecká konference. Aktuální trendy lázeňství, hotelnictví a turismu: Cestovní ruch jako faktor regionálního rozvoje : recenzovaný sborník z 8. mezinárodní vědecké konference, 11. dubna 2019, (Opava, Česko). Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2019. ISBN 978-80-7510-359-8, s. 72-81 CD-ROM.
2. MICHÁLKOVÁ, Anna; KROŠLÁKOVÁ, Monika a FODRANOVÁ, Iveta. The importance of public resources for entrepreneurship and development of innovation. In Central and Eastern Europe in the changing business environment. International joint conference. Central and Eastern Europe in the changing business environment : proceedings of 16th international joint conference : May 27, 2016, Prague, Czech Republic and Bratislava, Slovakia. Prague: Oeconomica Publishing House, University of Economics, Prague, 2016. ISBN 978-80-245-2145-9. ISSN 2453-6113, s. 291-305. VEGA 1/0205/14.
3. PROJECT MANAGEMENT INSTITUTE.: The Standard for Project Management and a Guide to the Project Management Body of Knowledge. Pennsylvania: Project Management Institute, 2021. ISBN 978-1-62825-664-2.

Sylabus predmetu

1. Úvod do projektového manažmentu, definícia projektu, úlohy projektového manažmentu, svetové štandardy a metodiky, certifikácia v projektovom manažmente. 2. Sústava programových dokumentov na čerpanie verejných zdrojov. Práca s konkrétnym operačným programom, orientácia v jeho prioritách a opatreniach 3. Výzva na projekty a jej dokumenty. 4. Príprava projektu. Projektová dokumentácia. 5. Governance vs. Projektová organizácia. 6. Riadenie projektu. Projektový tím. 7. Funkcionality softvérového riešenia projektového riadenia. Práca so softvérom. 8. Plánovanie projektu. 9. Komunikácia a riešenie výziev. 10. Finančný manažment projektu z hľadiska projektového manažmentu 11. Hodnotenie a výber projektov. 12. Realizačná fáza pri projektoch. 13. Ukončenie projektu, záverečná fáza a monitoring.

Podmienky na absolvovanie predmetu

40 % semestrálny projekt;
60 % skúška – prezentácia a diskusia semestrálneho projektu

Pracovné zaťaženie študenta

Pracovná záťaž: 156 hodín
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 13 hodín
Spracovanie semestrálneho projektu: 50 hodín
Príprava na skúšku – prezentácia semestrálneho projektu: 41 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 03.03.2024

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 03.03.2024