Manažment cestovného ruchu

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Vedomosti:
Študent získa komplexný súbor vedomostí o manažmente cestovného ruchu ako základnom nástroji pre systematický rozvoj cestovného ruchu v destinácii. Poznatky o systéme štátnej a regionálnej politiky cestovného ruchu a systéme podpory cestovného ruchu vytvárajú základy pre profesionálnu orientáciu v danej problematike, analytické a kritické myslenie a poskytnú východiskovú pozíciu v ich aplikácií v destinačnom manažmente v špecializovaných organizáciách.
Zručnosti:
Na základe štúdia strategických dokumentov a plánov DMO študent získa zručnosti tvorby relevantných dokumentov a plánov v podmienkach destinácie cestovného ruchu. Skúsenosti z tímovej práce pri spracovaní projektu vytvárajú predpoklady rozvíjať schopnosti študenta pre tímovú spoluprácu v profesionálnom živote. Počas študijnej odbornej exkurzie sa študenti stretnú s manažérmi aktérskych subjektov priamo v prostredí cestovného ruchu, kde si overia komunikačné zručnosti v odbornom prostredí v hospodárskej praxi.
Kompetentnosti:
Profilový predmet vytvára východiskovú základňu pre uplatnenie študenta v pozícii destinačného manažéra v krajských a oblastných organizáciách cestovného ruchu, riadiaceho pracovníka pre rozvoj cestovného ruchu a jeho manažment v inštitúciách regionálneho významu (krajské, mestské úrady), celoštátneho významu (Ministerstvo dopravy a výstavby SR, sekcia CR, Združenia miest, a obcí) prípadne manažéra alebo vedúceho pracovných skupín pre špeciálne projekty v oblasti cestovného ruchu na regionálnej, inter-regionálnej alebo medzinárodnej úrovni.

Stručná osnova predmetu

Komplexný prehľad o destinačnom manažmente cestovného ruchu a v špecifiká, ktoré pôsobia pozitívne alebo negatívne v destinácii. Systém a princípy fungovania cestovného ruchu v destinácii. Štátna politika a politika samosprávy v oblasti cestovného ruchu. Stratégia rozvoja CR. Priama a nepriama podpora cestovného ruchu. DMO v podmienkach SR – krajské a oblastné organizácie cestovného ruchu. Predmet činnosti a aktivity KOCR a OOCR.

Odporúčaná literatúra

Základná literatúra:
1. NOVACKÁ, Ľudmila. Súčasnosť cestovného ruchu v trajektórii budúcnosti. Zlín : Radim Bačuvčík - VeRBuM, 2020. 370 s. Dostupné na : https://of.euba.sk/www_write/files/veda-vyskum/publikacie/2021-1-19-novacka-sucasnost-cr.pdf
Odporúčaná literatúra:
1. BEIRMAN, David. Restoring tourism destinations in crisis: A strategic marketing approach. London: Routledge, 2020. 304 s. ISBN 9781000247183.
2. ELLIOT, James. Tourism: Politics and public sector management. London: Routledge, 2020. 296 s. ISBN 9781000158731.
3. INKSON, Claire., - MINNAERT, Lynn. (2022). Tourism management: an introduction. London: Sage, 2022. 480 s. ISBN 9781529784152.
4. ROBINSON, Peter - LÜCK, Michael - SMITH, Stephen L. J. Tourism. Boston: CABI, 2020. 480 s. ISBN 9781789241488.
5. Zákon č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov.

Sylabus predmetu

1. Manažment v cestovnom ruchu, základné východiská. Charakter destinácie z aspektu rozšíreného produktu cestovného ruchu. 2. Životný cyklus destinácie Interný/ externý rast destinácie. Aktéri v destinácií na strane ponuky a dopytu. 3. Destinačný manažment v cestovnom ruchu. Charakteristika, funkcie a úlohy destinačných manažérskych a destinačných marketingových organizácií (tourist board). 4. Krízový manažment v destinácii cestovného ruchu. Ekonomické, environmentálne, spoločenské a zdravotné riziká, informačné a technologické riziká, riziká súvisiace s poskytovanými službami cestovného ruchu 5. Kompetencie štátnej správy a samosprávy v manažmente cestovného ruchu na danom území. Financovanie na úrovni SR, krajskej a miestnej samosprávy. 6. Verejné obstarávanie tovarov a služieb subjektov štátnej správy, samosprávy a inštitúcií, ktoré sú financované zo štátneho rozpočtu 7. Štátna politika cestovného ruchu v zmysle vládneho programu SR. Koordinácia štátnej politiky z aspektu destinačného manažmentu. Priama a nepriama podpora cestovného ruchu v zmysle zákona. Politika cestovného ruchu na úrovni samosprávnych orgánov ako súčasť plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Dotačné schémy. 8. Priame a nepriame financovanie cestovného ruchu z fondov EU v danom programovacom období. 9. Strategický manažment cestovného ruchu v SR. Stratégia rozvoja CR v SR.. Vízia, ciele, úlohy, Akčný plán. 10. Činnosť celoštátnej marketingovej agentúry v SR. Marketingová stratégia. Zahraničné zastúpenia. Medzinárodná spolupráca. 11. Krajské a oblastné organizácie cestovného ruchu v postavení DMO. Špecifické postavenie v zmysle zákona. Poslanie, predmet činnosti. Aktéri, ktorí pôsobia v OOCR KOCR. 12. Systém viaczdrojového financovania KOCR a OOCR. Žiadosť o dotáciu zo štátneho rozpočtu. Zákonom taxatívne stanovené požiadavky. 13. Projekt plánu činnosti a aktivít na kalendárny rok. Aktivity zakotvené do plánu činnosti.

Podmienky na absolvovanie predmetu

Semestrálna práca, dialogická práca, exkurzia, písomná skúška
Semináre:
• Semináre 50% z toho:
• 15 % priebežná aktivita počas seminárov
• 35 % semestrálna práca;
• 10% Správa z exkurzie s hodnotiacimi výstupmi
Skúška:
• 40 % písomná skúška;

Pracovné zaťaženie študenta

Pracovná záťaž: 208 hodín
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 26 hodín
Spracovanie semestrálneho projektu v súlade s študijnou odbornou exkurziou : 30 hodín
Príprava prezentácie výstupov projektu: 10
Študijná odborná exkurzia 30
Spracovanie správy z odbornej exkurzie v zmysle zadaných úloh: 10
Príprava na skúšku: 50 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

Slovenský aj anglický jazyk

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 04.03.2024

Dátum schválenia: 06.03.2024

Dátum poslednej zmeny: 04.03.2024