Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Po absolvovaní predmetu, budú študenti schopní:
A. Modelovať podnikové procesy v konkrétnom podniku s využitím vhodných diagramových a tabuľkových techník v napojení na organizačnú štruktúru a funkcie organizačných útvarov.
B. Na základe vyššie uvedeného modelu navrhovať webové služby na automatizáciu podnikových procesov vo vybranom podniku.
C. Zapisovať a čítať údaje vo formáte XML.
D. Vytvárať šablóny v jazyku XSD predpisujúce požadovaný tvar XML dokumentov.
E. Zapisovať údaje do XML dokumentov tak, aby to vyhovovalo požiadavkám v šablónach.
F. Rozumieť podstate jazyka WSDL, protokolu SOAP a registrov UDDI.
G. Využívať on-line validátory na prácu s jazykmi XML a XSD.
H. Využívať softvér Drawio na tvorbu diagramov podnikovej analýzy, ktorý je dostupný zadarmo on-line. Pri niektorých tabuľkových technikách využívať MS Excel (relačné tabuľky, rozhodovacie tabuľky, RACI matice).

Stručná osnova predmetu

1. Podstata servisne orientovanej architektúry a jej základné princípy. Výhody a nevýhody jej použitia.
2. Základná terminológia. Opis služby. Abstrakcia. Znovupoužiteľnosť služieb. Kompozícia služieb – choreografia a orchestrácia. Autonómia služieb a bezstavovosť. Otvorené štandardy. Technologická platforma.
3. Základné charakteristiky webových služieb a mechanizmu prenosu správ medzi nimi. Aktívni a pasívni sprostredkovatelia. Možné spôsoby realizácie používateľského rozhrania pri webových službách. WSGUI Engine.
4. Klasifikácia webových služieb podľa spôsobu ich využitia v koncepte SOA – entitné, spracovateľské, pomocné a koordinačné služby a ich vzťah k podnikovým procesom.
5. Príklad použitia modelov služieb pri automatizácii konkrétneho podnikového procesu.
6. Životný cyklus servisne orientovaného informačného systému. Servisne orientovaná analýza.
7. Jazyk XML. Zmysel jeho používania a možnosti jeho využitia v SOA. Pravidlá validácie XML dokumentov – tvorba správne štruktúrovaných („well-formed“) XML dokumentov.
8. Jazyk XSD. Zmysel jeho používania a možnosti jeho využitia v SOA. Základné dátové typy.
9. Jazyk XSD. Jednoduché používateľsky deklarované dátové typy.
10. Jazyk XSD. Zložené používateľsky deklarované dátové typy. Tvorba správne štruktúrovaných XSD dokumentov.
11. Jazyk WSDL. Zmysel jeho používania a možnosti jeho využitia v SOA. Štruktúra WSDL dokumentu. Abstraktný versus konkrétny opis služby. Správy, operácie, rozhrania, väzby a porty.
12. Registre UDDI. Zmysel ich používania a možnosti ich využitia v SOA. Verejné versus súkromné registre. Štruktúra verejných registrov.
13. Protokol SOAP a jeho využitie v SOA. Štruktúra SOAP správ. Pravidlá tvorby hlavičiek a tiel SOAP správ. Chybové hlásenia. Štýly SOAP správ – RPC/encoded, RPC/literal, document/encoded, document/literal.

Odporúčaná literatúra

1. JURÍK, Pavol. Servisne orientovaná architektúra v procesne riadenom podniku. Odborní recenzenti: Peter Závodný, Magdaléna Cárachová, Jozef Stašák. 1. vydanie. Vedecká monografia. Nové Zámky : Tlačiareň Merkur, 2020. 178 s. [9,001 AH]. ISBN 978-80-89996- 06-3.
2. ERL, T. SOA Servisně orientovaná architektura, Computer Press, 2009, ISBN 9788025118863
3. HEROUT, P.: Java a XML. 2012. České Budějovice: Kopp. 313 s. ISBN 978-80-7232-307-4.
4. STAŠÁK, J.: Modelovanie systému riadenia ekonomických objektov. 2010. Bratislava: Vydavateľstvo Ekonóm. 182 s. ISBN 978-80-225-2896-2.

Podmienky na absolvovanie predmetu

Cvičenia: 40% semestrálna práca (tímový praktický projekt - návrh služieb tvoriacich informačný systém na báze servisne orientovanej architektúry na základe analýzy podnikových procesov vo fiktívnej firme). Semestrálnou prácou sa overuje dosiahnutá úroveň výsledkov vzdelávania A., B., H.
Skúška: 60% vedomostný on-line test s využitím testovacej aplikácie, ktorým sa overuje dosiahnutá úroveň výsledkov vzdelávania C., D., E., F., G.

Pracovné zaťaženie študenta

Pracovné zaťaženie študenta (v hodinách): 104 h (z toho účasť na prednáškach: 26 h, účasť na seminároch: 26h, príprava na skúšku: 26 h, spracovanie semestrálneho projektu: 26 h).

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 02.04.2024

Dátum poslednej zmeny: 29.03.2024

Dátum schválenia: 02.04.2024

Dátum poslednej zmeny: 29.03.2024