Medzinárodné finančné trhy

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Študenti nadobudnú najmä nasledovné vedomosti:
- základné poznatky o organizácii a členení finančných trhov,
- o peniazoch, ich histórii a peňažných trhoch,
- o systéme menových kurzov, devízových trhoch a základných operáciách na nich,
- o vzťahoch medzi základnými makroekonomických veličinami a podmienkami ich rovnováhy (úrokovými mierami, infláciou a menové kurzmi, ako i spotovými a termínovými trhmi)
- o členení kapitálových trhov a ich nástrojoch,
- o komoditných trhoch, poistnom trhu a zaistení.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné zručnosti:
- využívať základné verejne dostupné informácie z finančných trhov využiteľné pri medzinárodnom obchode,
- uskutočňovať základné analýzy v súvislosti s finančnými operáciami na medzinárodných finančných trhoch.
Študenti nadobudnú v prípade úspešného zvládnutia predmetu najmä nasledovné kompetentnosti:
- identifikovať, posúdiť a korektne interpretovať základné agregátne makroekonomické veličiny viažuce sa na medzinárodný obchod (menové kurzy, úrokové miery, forwardové kurzy),
- identifikovať vhodné nástroje z finančných trhov súvisiace s realizáciou medzinárodného obchodu a navrhnúť ich využitie,
- identifikovať finančné nástroje vhodné na zabezpečenie (hedging) pozície alebo plánovanej transakcie.

Stručná osnova predmetu

Finančný trh, jeho členenie a nástroje: peniaze, peňažný trh, mena a menový kurz, devízový trh a operácie, medzinárodné podmienky parity, akciové trhy, teória portfólia, dlhopisy, finančné deriváty, komoditný trh. Zabezpečovacie a hedgingové operácie na finančných trhoch, poistný trh.

Odporúčaná literatúra

1. CHOVANCOVÁ, Božena - MALACKÁ, Viera - ÁRENDÁŠ, Peter - KOTLEBOVÁ, Jana. Investovanie na finančných trhoch. 1. vydanie. Bratislava : Sprint 2, 2021. ISBN 978-80-89710-53-1.
2. BODIE, Zvi - KANE, Alex - MARCUS, Alan. Investments. 13th edition. New York : McGraw-Hill, 2024. ISBN 978-1-266-83638-1.
3. MADURA, Jeff. International Financial Management. 14th Edition. Boston: CENGAGE, 2021. ISBN 978-0-357-13054-4.

Sylabus predmetu

1. Finančný trh - definícia, členenie finančných trhov a jeho nástroje, aspekty obchodovania na finančných trhoch. 2. Peniaze - stručná história a vývoj peňazí, definícia, funkcie peňazí, peňažné agregáty, tvorba a zánik peňazí, peňažný multiplikátor. 3. Peňažný trh - charakteristika a nástroje peňažného trhu. 4. Mena a menový kurz - menová politika štátu a jej nástroje, vymeniteľnosť (konvertibilita) meny, menové sústavy a ich vývoj (Bretton-Woodsky a Kingstonský menový systém), alternatívne meny a kryptomeny, prehľad najrozšírenejších mien v medzinárodnom obchode. 5. Devízový trh (forex) - charakteristika a princíp fungovania, historický vývoj, aktuálne trendy, aspekty obchodovania na devízovom trhu, faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj na devízovom trhu, vývoj vybraných svetových mien/menových párov. 6. Medzinárodné podmienky parity a vzťahy medzi peňažnými a devízovými trhmi. 7. Akciové trhy – vnútorná a trhová hodnota, modely oceňovania aktív, medzinárodné akciové trhy, akciové indexy, operácie na akciových trhoch, IPO. 8. Portfóliové investovanie a diverzifikácia. 9. Dlhopisy – štátne a korporátne dlhopisy, druhy a oceňovanie dlhopisov. 10. Finančné deriváty – základné členenia a charakteristika. 11. Komoditný trh – základné obchodovateľné komodity a organizácia obchodovania. 12. Zabezpečovacie a hedgingové operácie na finančných trhoch – úroková a menová expozícia, jednoduché derivátové stratégie. 13. Poistný trh. Poistný trh v SR/EÚ, štruktúra poistného trhu, dohľad nad poisťovníctvom a regulácia (Solvency II), úloha zaisťovní v poisťovníctve, ochrana spotrebiteľa v oblasti poistných produktov.

Podmienky na absolvovanie predmetu

20% zápočtová písomka a 20 % seminárna práca
60 % písomná skúška

Pracovné zaťaženie študenta

Celkové: pracovná záťaž 8 kreditov x 26 h = 208 h.
Samostatne zaťaženie pre jednotlivé vzdelávacie činnosti
Účasť na prednáškach: 26 hodín
Účasť na seminároch: 26 hodín
Príprava na semináre: 52 hodín
Príprava na priebežné hodnotenie: 39 hodín
Príprava na záverečnú skúšku: 65 hodín

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský jazyk, anglický jazyk

Dátum schválenia: 09.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 05.03.2024

Dátum schválenia: 09.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 05.03.2024