Etika účtovného profesionála

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

V zmysle zákona o vysokých školách je poslaním vysokej školy výchova odborníkov s vysokými morálnymi zásadami, občianskou a spoločenskou zodpovednosťou, ako aj výchova k kritickému mysleniu.
Cieľom predmetu je preto naučiť študentov spoločensky zodpovednému správaniu a kritickému mysleniu, ktoré im umožní analyzovať, vyhodnocovať a modelovať ich etické myslenie čím sa znižuje riziko konania alebo myslenia na základe verejnej mienky či vplyvu určitých autorít. Absolvovaním predmetu by študent mal byť schopný využívať tradičné a moderné etické nástroje uplatňované v podnikateľskej etike a spoločensky zodpovednom podnikaní. Tematika podnikateľskej etiky je medziodborovou vednou disciplínou zahrňujúcou nielen etiku a ekonómiu ale aj filozofiu, sociológiu, etiketu či manažment atď. Cieľom predmetu je preto poskytnúť komplexné vedomosti a kompetencie, ktoré umožnia študentom aplikovať etického myslenia pri výkone práce účtovného profesionála na rôznych úrovniach riadenia a na rôznych pracovných pozíciách.
Vedomosti
Absolvent predmetu získa poznatky z oblasti etického myslenia a etického riadenia. Osvojí si základy podnikateľskej etiky, etické zásady a etické princípy uplatňované v rámci etického správania a konania v každodennej praxi účtovného profesionála. Osvojí si metódy etického riadenia, oboznámi sa s profesijnou etikou ale oboznámi sa aj z dôsledkami neetického správania. Získa vedomosti, ktoré mu pomôžu pri riešení etických dilem, s ktorými sa pri svojej činnosti v praxi stretne.
Zručnosti
V rámci vzdelávacieho procesu študent nadobudne potrebné zručnosti, ktoré mu umožnia vykonávať výkonné a manažérske úlohy súvisiace s profesiou účtovného odborníka v národných a nadnárodných spoločnostiach ako aj v rôznych ďalších organizáciách. Študenti s rozvinutým kritickým myslením prijímajú kriticky informácie, hľadajú príčiny, dôkazy, sú nezaujatí čo im umožňuje reálne vnímať situácie, rešpektovať etické zásady a princípy a podľa toho adekvátne konať.
Kompetentnosti
Študent vie, na základe osvojenia si uvedených vedomostí, riešiť zadané úlohy a vnímať potrebu profesionálnej etiky v praxi účtovného odborníka. Nadobúda základy kritického myslenia pri riešení etickým dilem. Dokáže zaujať postoj k riešeným témam a vysloviť vlastný názor pri riešení modelových situácií, ktoré v praxi rieši účtovný profesionál pri výkone svojho povolania. Študent si tak rozvíja kompetencie, ktoré sú využiteľné vo väčšine povolaní a umožnia mu zastávať viaceré funkcie a pozície.

Stručná osnova predmetu

Historický vývoj morálky a etiky až po súčasnosť. Základné princípy etického správania.
Podnikateľská etika. Etické nástroje používané v súčasnosti. hodnotenie ich efektívnosti. Klasické a moderné princípy, nástroje a metódy pri uplatnení podnikateľskej etiky.
Súčasné trendy v podnikateľskej etike. Spoločenská zodpovednosť v podnikaní (Corporate Social Responsibility).
Odvetvové a profesijné etické kódexy profesijných organizácií a komôr. Firemné etické kódexy ako najpoužívanejší etický nástroj.
Etické vzory ako nástroj aplikovanej etiky v podnikaní. Etický vzor ako nástroj etického riadenia (napr. Baťov systém riadenia).
Corporate culture ako zdroj konkurenčnej výhody v podnikaní – príklady zavádzania etickej atmosféry (Ethical Atmosphere) – príbehy eticky správajúcich sa firiem.
Vývoj účtovnej profesie - súčasnosti a budúcnosť, centrá zdieľaných služieb. Dôsledky pandémie na ekonomiku s akcentom na účtovnú profesiu.
Etický aspekt nadnárodnej úpravy a národnej právnej úpravy účtovníctva a auditu v SR. Úloha regulačných orgánov a profesijných organizácií pri presadzovaní etických a profesionálnych noriem v profesii účtovného odborníka.
Význam etiky v činnosti účtovného profesionála. Profesijná etika so zameraním na činnosť účtovníka, interného audítora, štatutárneho audítora, daňového poradcu atď.
Vybrané problémy uplatnenia etických princípov v manažérskom účtovníctve. Etika manažéra, etika vedúceho pracovníka, etika zamestnanca.
Vybrané problémy uplatnenia etických princípov v daňovníctve a príklady zlyhania etiky v daňovníctve.
Vybrané problémy uplatnenia etických princípov na finančnom trhu - v bankovníctve, poisťovníctve, u obchodníkov s cennými papiermi. Úloha ombudsmana, prípady zlyhania etiky na finančnom trhu. Etické banky vo svete.
Etické dilemy v súvislosti s uplatňovaním etických princípov - príklady etického zlyhania pri výkone činnosti účtovníctva, auditu daní.

Odporúčaná literatúra

1. Duska, R.F. - Duska, B.Sh .: Accounting Ethics, Blackwell Publishing, Oxford 2007
2. Collective: History of Ethical Thinking in Europe and the USA, rest. Remišová, A., Ed. Calligram,
Bratislava 2008
3. Putnová, A.-Seknička, P .: Ethical management in the company, Grada, Prague 2007
4. SKAU Code of Ethics, Auditor's Code of Ethics Handbook. 2018. https://www.skau.sk/wp-
content/uploads/2020/01/Eticky-kodex-auditora-final-uprava.pdf
5. IFAC 2018. IFAC Code of Ethics: http://www.ethicsboard.org/system/files/publications/files/IESBA-Handbook-Code-of-Ethics-2018.pdf
6. Janotová H. et al. Professional ethics. Euroex Bohemia, 2005
7. Remišová, A. Ethics and economics. Kalligram, Bratislava. 2011
8. Kellie A. McElhaney. Good business. A strategic guide on how to align the corporate social
responsibility program with the company's brand. Eastone Books, Bratislava. 2011
9. Dalai Lama XIV. Ethics for the new millennium. Pragma, Prague 1999
10. European Court of Auditors: https://www.eca.europa.eu/en/Pages/Transparency-ethics.aspx

Sylabus predmetu

1. Historický vývoj morálky a etiky až po súčasnosť. Základné princípy etického správania. 2. Podnikateľská etika. Etické nástroje používané v súčasnosti. hodnotenie ich efektívnosti. Klasické a moderné princípy, nástroje a metódy pri uplatnení podnikateľskej etiky. 3. Súčasné trendy v podnikateľskej etike. Spoločenská zodpovednosť v podnikaní (Corporate Social Responsibility). 4. Odvetvové a profesijné etické kódexy profesijných organizácií a komôr. Firemné etické kódexy ako najpoužívanejší etický nástroj. 5. Etické vzory ako nástroj aplikovanej etiky v podnikaní. Etický vzor ako nástroj etického riadenia (napr. Baťov systém riadenia). 6. Corporate culture ako zdroj konkurenčnej výhody v podnikaní – príklady zavádzania etickej atmosféry (Ethical Atmosphere) – príbehy eticky správajúcich sa firiem. 7. Vývoj účtovnej profesie - súčasnosti a budúcnosť, centrá zdieľaných služieb. Dôsledky pandémie na ekonomiku s akcentom na účtovnú profesiu. 8. Etický aspekt nadnárodnej úpravy a národnej právnej úpravy účtovníctva a auditu v SR. Úloha regulačných orgánov a profesijných organizácií pri presadzovaní etických a profesionálnych noriem v profesii účtovného odborníka. 9. Význam etiky v činnosti účtovného profesionála. Profesijná etika so zameraním na činnosť účtovníka, interného audítora, štatutárneho audítora, daňového poradcu atď. 10. Vybrané problémy uplatnenia etických princípov v manažérskom účtovníctve. Etika manažéra, etika vedúceho pracovníka, etika zamestnanca. 11. Vybrané problémy uplatnenia etických princípov v daňovníctve a príklady zlyhania etiky v daňovníctve. 12. Vybrané problémy uplatnenia etických princípov na finančnom trhu - v bankovníctve, poisťovníctve, u obchodníkov s cennými papiermi. Úloha ombudsmana, prípady zlyhania etiky na finančnom trhu. Etické banky vo svete. 13. Etické dilemy v súvislosti s uplatňovaním etických princípov - príklady etického zlyhania pri výkone činnosti účtovníctva, auditu daní.

Podmienky na absolvovanie predmetu

26 hodín prednášky
26 hodín semináre
26 hodín príprava na semináre
24 hodín príprava na spracovanie a prezentáciu semestrálneho projektu (30 % hodnotenia z výslednej skúšky)
54 hodín príprava na skúšku z toho: 27 hodín príprava na testové otázky (35 % hodnotenia z výslednej skúšky) a 27 hodín príprava na teoretickú časť (35 % z hodnotenia výslednej skúšky)
Pracovné zaťaženie študenta (v hodinách): 156

Pracovné zaťaženie študenta

26 hodín prednášky
26 hodín semináre
26 hodín príprava na semináre
24 hodín príprava na spracovanie a prezentáciu semestrálneho projektu (30 % hodnotenia z výslednej skúšky)
54 hodín príprava na skúšku z toho: 27 hodín príprava na testové otázky (35 % hodnotenia z výslednej skúšky) a 27 hodín príprava na teoretickú časť (35 % z hodnotenia výslednej skúšky)
Pracovné zaťaženie študenta (v hodinách): 156

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 15.05.2022

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 15.05.2022