Audítorstvo I

Vyučujúci

Zaradený v študijných programoch

Výsledky vzdelávania

Audítorstvo je odbor, ktorý má postavenie v národnom aj medzinárodnom meradle. Problematika, ktorá je predmetom audítorstva je široká a do značnej miery je potrebné využívať a aplikovať aj poznatky z iných disciplín. Cieľom predmetu Audítorstvo 1 je naučiť študentov základný rámec, v ktorom pôsobí štatutárny audit z hľadiska jeho postavenia v ekonomickom prostredí. Zároveň naučiť študentov prostredníctvom prepojenia teórie a praktických aplikácií podstatu audítorských postupov uskutočňovaných v rámci úvodných prác audítora. Audítorstvo 1 tvorí základ pre pokračujúci predmet Audítorstvo 2.
Vedomosti
Absolvent predmetu získa poznatky z oblasti právneho rámca platného pre štatutárny audit. Zároveň sa naučí porozumieť zodpovednosti audítora z pohľadu morálneho, etického a právneho. Absolvent získa vedomosti ohľadom činností, ktoré je potrebné vykonať pri prijímaní zákazky na audit, posúdenia a vyhodnotenia rizika auditu a zaujatia adekvátnych reakcií na identifikované riziko v súlade s požiadavkami Medzinárodných audítorských štandardov. Zároveň si osvojí problematiku súvisiacu s plánovaním auditu, pochopením významu vnútorného kontrolného systému a určením hladiny významnosti v súlade s praktickou aplikáciou.
Kompetentnosti
V nadväznosti na získané vedomosti je študent schopný riešiť rôzne modelové situácie súvisiace s variabilitou audítorského prostredia. Študent si osvojuje koherentné myslenie v súvislosti s prepojenosťou riešenej problematiky. V neposlednom rade bude študent disponovať znalosťou obsahu audítorskej dokumentácie v nadväznosti na obsah predmetu.
Zručnosti
Absolvovaním predmetu študenti získajú zručnosti, ktoré im umožnia uplatniť sa v menších i väčších audítorských spoločnostiach na pozícii asistent audítora. Po ukončení predmetu sú študenti schopní vykonávať vybrané audítorské činnosti samostatne a zároveň vyhodnocovať a riešiť situácie v praxi.

Stručná osnova predmetu

Historická podmienenosť a vývoj auditu, podstata a cieľ auditu. Nadnárodná a národná úprava auditu. Vymedzenie zodpovednosti audítora v nadväznosti na právnu, morálnu a etickú rovinu. Etika v audítorskej činnosti, nezávislosť audítora. Činnosti súvisiace s akceptáciou zákazky a vyhodnotením rizika auditu. Práca s účtovnou dokumentáciou. Aplikácia analytických postupov za účelom identifikácie rizikových oblastí auditu. Kontrola kvality pri audite. Identifikácia a posudzovanie podvodov pri audite. Komunikácia audítora s manažmentom a osobami poverenými spravovaním. Reakcia audítora na identifikované riziká. Plánovanie auditu. Podstata a obsah audítorskej dokumentácie. Vnútorný kontrolný systém. Testovanie vnútorného kontrolného systému. Vyhodnotenie miery spoliehania sa na vnútorný kontrolný systém. Stanovenie hladiny významnosti pri audite. Využívanie finančnej analýzy pri audite. Využívanie IT pri audite. Interný audit, definovanie rozdielov medzi interným auditom a auditom účtovnej závierky. Spolupráca externého audítora s interným audítorom. Tvorba audítorskej dokumentácie. Prípadové štúdie a praktické aplikácie.

Odporúčaná literatúra

1. Madera, F.: Audit a audítorstvo. Bratislava, 2015.
2. Mullerová, L., Králiček, V.: Auditing. Praha, 2020
3. Hayes, R., Wallage P., Gortemaker H.: Principles of Auditing. 2014
4. Krišková, P., Užík, J.: Metodické aspekty implementácie audítorských štandardov ako súčasti ekonomicko-právneho prostredia Slovenskej republiky, Praha, 2020.
5. Kareš, L., Krišková, P., Užík, J.: Audítorstvo 1 – prípadové štúdie. Bratislava. 2018
6. Zákon č. 423/2015 Z. z. o štatutárnom audite a o zmene a doplnení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.
7. Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.
8. Etický kódex audítora SKAU, Príručka s etickým kódexom audítora. 2018. https://www.skau.sk/wp-content/uploads/2020/01/Eticky-kodex-auditora-final-uprava.pdf
9. Usmernenia SKAU dostupné na www.skau.sk.

Sylabus predmetu

1. Historická podmienenosť a vývoj auditu, podstata a cieľ auditu (PR) 2. Nadnárodná a národná úprava auditu (PR) 3. Vymedzenie zodpovednosti audítora v nadväznosti na právnu, morálnu a etickú rovinu (ZZ) 4. Etika v audítorskej činnosti, nezávislosť audítora (ZZ) 5. Činnosti súvisiace s akceptáciou zákazky a vyhodnotením rizika auditu (KZ) 6. Práca s účtovnou dokumentáciou. Aplikácia analytických postupov za účelom identifikácie rizikových oblastí auditu. (KZ) 7. Kontrola kvality pri audite. Identifikácia a posudzovanie podvodov pri audite. Komunikácia audítora s manažmentom a osobami poverenými spravovaním. (ZZ) 8. Reakcia audítora na identifikované riziká. (KZ) 9. Plánovanie auditu. Podstata a obsah audítorskej dokumentácie. (KZ) 10. Vnútorný kontrolný systém. Testovanie vnútorného kontrolného systému. Vyhodnotenie miery spoliehania sa na vnútorný kontrolný systém. (ZZ) 11. Stanovenie hladiny významnosti pri audite. (KZ) 12. Využívanie finančnej analýzy pri audite. Využívanie IT pri audite. (PR) 13. Interný audit, definovanie rozdielov medzi interným auditom a auditom účtovnej závierky. Spolupráca externého audítora s interným audítorom. Tvorba audítorskej dokumentácie. (PR) PR – prehľad, ZZ – základná znalosť, KZ – kľúčová znalosť

Podmienky na absolvovanie predmetu

26 hodín prednášky
26 hodín semináre
26 hodín príprava na semináre
24 hodín príprava na priebežný test
54 hodín príprava na skúšku
Pracovné zaťaženie študenta (v hodinách): 156

Pracovné zaťaženie študenta

26 hodín prednášky
26 hodín semináre
26 hodín príprava na semináre
24 hodín príprava na priebežný test
54 hodín príprava na skúšku
Pracovné zaťaženie študenta (v hodinách): 156

Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu

slovenský

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 19.12.2021

Dátum schválenia: 10.02.2023

Dátum poslednej zmeny: 19.12.2021